- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praėjus septyniems mėnesiams nuo misijos pradžios, sekmadienį Jutos dykumoje nusileido kapsulė su didžiausiu kada nors kosmose surinktu asteroido mėginiu.
Mokslininkai deda daug vilčių į šį mėginį, teigdami, kad jis padės geriau suprasti, kaip susiformavo Saulės sistema ir kaip Žemė tapo tinkama gyventi.
„[Kibernetinio zondo] „Osiris-Rex“ mėginių sugrąžinimo kapsulės nusileidimas. Milijardo mylių kelionė iki asteroido Bennu (Benu) ir atgal baigėsi“, – sakė komentatorius per JAV kosmoso agentūros NASA tiesioginę nusileidimo vaizdo transliaciją.
NASA socialiniame tinkle „X“ paskelbė, kad kapsulė įveikė 6,21 mlrd. kilometrų kelionę. Tai buvo pirmoji tokio pobūdžio JAV mėginių grąžinimo misija, kuri padės geriau suprasti Saulės sistemos pradžią.
NASA apskaičiavo, kad 2020 metais iš Bennu paimtame mėginyje yra apie 250 gramų medžiagos, o tai yra gerokai daugiau nei dviejuose ankstesniuose Japonijos misijų atgabentuose asteroidų mėginiuose.
Paskutinis „Osiris-Rex“ nusileidimo etapas buvo itin pavojingas, tačiau NASA pavyko užtikrinti sklandų skrydį. Jis nusileido Jutos kariniame bandymų ir treniruočių poligone 8.52 val. vietos (17.52 val. Lietuvos) laiku.
Praėjus ketveriems metams po 2016 metais įvykusio paleidimo, zondas nutūpė ant asteroido Bennu ir surinko maždaug devynias uncijas (250 gramų) dulkių nuo jo uolėto paviršiaus.
Šis mėginio sugrąžinimas yra tikrai istorinis.
NASA administratorius Billas Nelsonas (Bilas Nelsonas) pabrėžė, kad net ir šis nedidelis kiekis turėtų padėti mokslininkams geriau suprasti, kokie asteroidai gali kelti grėsmę Žemei, ir atskleisti ankstyviausią Saulės sistemos istoriją.
„Šis mėginio sugrąžinimas yra tikrai istorinis“, – naujienų agentūrai AFP sakė NASA mokslininkė Amy Simon (Eimi Saimon).
„Tai bus didžiausias mėginys, kokį esame atgabenę nuo tada, kai į Žemę buvo grąžintos „Apollo“ Mėnulio uolienos“, – pridūrė ji.
„Osiris-Rex“ kapsulę paleido ankstų sekmadienio rytą – iš daugiau kaip 108 tūkst. kilometrų aukščio – likus maždaug keturioms valandoms iki nusileidimo.
Ugningas skrydis per atmosferą įvyko tik per paskutines 13 minučių, kai kapsulė leidosi žemyn daugiau nei 43 tūkst. kilometrų per valandą greičiu, o temperatūra siekė iki 2 760 laipsnių Celsijaus.
Spartų nusileidimą, kurį stebėjo kariuomenės jutikliai, turėjo sulėtinti du vienas po kito išsiskleidžiantys parašiutai.
Anot NASA komentatoriaus, pagrindinis parašiutas išsiskleidė daug aukščiau, nei iš pradžių buvo numatyta, maždaug 20 tūkst. pėdų aukštyje, o ne planuotame 5 tūkst.
NASA nuotraukose užfiksuota dykumoje ant žemės gulinti padangos dydžio kapsulė, o prie jos priartėję mokslininkai atlieka matavimus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Europos nešančioji raketa „Ariane 6“ į kosmosą turėtų pakilti 2024 m. viduryje2
Ketveriais metais vėliau nei planuota, naujoji Europos nešančioji raketa „Ariane 6“ pirmą kartą į kosmosą turėtų pakilti kitąmet. ...
-
Dirbtinio intelekto sukurtas modelis uždirba įspūdingas sumas18
Iš Barselonos kilusi 25 metų Aitana yra modelis, tačiau ji nėra tikra. Moterį sukūrė dizaineriai pasitelkdami dirbtinį intelektą, praneša „Euronews“. ...
-
Pasaulis juda krizės link5
Nepaisant dešimtmečius trukusių tarptautinių susitarimų ir daugybės aukščiausio lygio susitikimų, pasaulis artėja egzistencinės krizės link. Šiltnamio efektą sukeliančios dujos, rūšių nykimas, ekosistemų degradacija, ...
-
VU slaugos ir farmacijos kryptis įvertinta žemiausiu balu: LMT susirūpinusi1
Vilniaus universiteto (VU) slaugos ir farmacijos kryptis gavo žemiausią – vieno balo įvertinimą tarptautiniame mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) vertinime. Tai prasčiausias balas visoje Lietuvoje. ...
-
Paaiškėjo populiariausi šių metų slaptažodžiai Lietuvoje1
Paskyroms internete apsaugoti lietuviai šiais metais dažniausiai rinkosi slaptažodį „admin“, rodo naujausias tyrimas. Pastebima, kad vartotojų slaptažodžių kūrimo įpročiai blogėja. ...
-
Būkite atsargūs: sukčiai dangstosi žinomais veidais9
Metų pradžioje prasidėjusi masiškiausia dezinformacinė ataka, turinti vienintelį tikslą – vilioti pinigus iš patiklių gyventojų, toliau plinta Baltijos šalyse ir Lenkijoje, rodo Debunk.org tyrimas. Savo veiklai sukčiai pasit...
-
Tyrimų objektas – mūsų balsas: per nuotolį nustatys net ligas, jei truks gydytojų?5
Net ir elementarią frazę „Laba diena“ galima ištarti vis su kita emocija – pikta, linksma, nustebusia. Būtent emocijos ir balso kokybė yra labai svarbi ne tik pačiam žmogui ar ją girdinčiam, bet ir mokslininkams, kurie, remdami...
-
Sraute – nevaldomas melas, bet feisbukui į tai nusispjaut: uždirba milžiniškus pinigus13
Premjerė Ingrida Šimonytė sako nenorinti socialinių tinklų cenzūros, bet pasigenda jų greitesnio reagavimo į netikras naujienas ir žmonių klaidinimą, praneša LNK. ...
-
Atsako draudžiantį pranešimą feisbuke paskelbusiems vartotojams: tai ir lieka tik jūsų nuomonė7
Lietuvoje pasipylė pranešimų, esą ant savo feisbuko sienos parašius, kad nesutinki duomenų viešinti, jie bus apsaugoti. ...
-
Ekspertai: Lietuvos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros kokybė gerėja2
Lietuvos mokslo ir studijų institucijų atliekamų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) kokybė gerėja – septynių institucijų mokslo veiklos kokybė vienoje ar keliose mokslo kryptyse yra aukščiausio arba arti aukšči...