Į pirmąją Nacionalinio Kauno dramos teatro naujojo sezono premjerą „Audra“ rinkosi garbūs svečiai

  • Teksto dydis:

Ketvirtadienio vakarą Nacionalinis Kauno dramos teatras gerbėjus pakvietė į pirmąją 104-ojo sezono premjerą – estų teatro grando Peeterio Jalakaso režisuojamą „Audrą“ pagal V. Šekspyro pjesę. Į spektaklį susirinko gausi teatro mylėtojų publika, tarp žiūrovų – ir žinomi žmonės, užsienio šalių ambasadoriai.

Prie premjerai skirtos fotosienelės įsiamžino Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Konstanty Radziwiłł su sutuoktine, Estijos ambasadorius Lietuvoje Kaimo Kuusk su sutuoktine, Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Ole T. Horpestad su sutuoktine, režisierius Gytis Padegimas, filosofas Gintautas Mažeikis, kultūros viceministras Rimantas Mikaitis, reperis Medonas su sutuoktine, dizainerė Kristina Kalinauskaitė, solistas Mindaugas Jankauskas, kiti garbūs svečiai.

Didžiojoje scenoje V. Šekspyro „Audrą“ interpretuojantis režisierius Peeteris Jalakas – estų teatro lyderis, avangardo pradininkas. Tai pirmoji jo premjera Lietuvoje ir sugrįžimas į tradicinę juodą scenos dėžutę po ilgo laiko. Kaune jam talkina estų kūrybine komanda: dramaturgas Taavi Eelmaa, scenografė ir kostiumų dizainerė Kristel Zimmer, kompozitoriai Gavinas Bryarsas ir Yuri Bryarsas (Didžioji Britanija), vaizdo režisierius ir scenografas Emeras Värkas. Premjera kuriama kartu su „Von Krahl“ teatru. Prie spektaklio magijos triukų sukūrimo prisidėjo iliuzionistas Nicholas Kin,  judesį kūrė choreografė Ema Senkuvienė.

„Audra“ – vienas iš vėliausių dramaturgo V. Šekspyro draminių kūrinių, ne kartą statytas įvairiose Lietuvos scenose. XVII amžiuje parašyta tragikomedija atspindi nusivylimą humanizmo idealais ir realybę jungia su stebukliniais, fantastiniais pasakų elementais. Nuošalioje bevardėje saloje gyvena atstumtieji – burtininkas ir menininkas Prosperas su savo dukra Miranda.

Prosperas valdo gamtos stichijas, blogio ir gėrio dvasias. Jis siekia atkeršyti savo priešams, kadaise privertusiems jį bėgti iš Milano ir atėmusiems iš jo hercogo sostą. Pasitelkdamas burtus, jis sukelia audrą jūroje, kurioje plaukia jo priešų laivas, jį sudaužo, o įgulą nubloškia į tą pačią salą. Atsiviliojęs savo priešus, Prosperas pasirenka atleidimą.

Avangardistas P. Jalakas, pasitelkdamas egzotiškos salos aplinką – gamtos stichijų galias, dvasių ir nimfų personažus – muziką bei iliuzionistų triukus, iš Šekspyro pjesės kuria šiuolaikinį teatrališką reginį, kuriame susijungia gyvas teatras bei modernios technologijos. Jis spektaklyje siūlys pažvelgti į pjesėje pavaizduotus bevardės salos gyventojus kaip į naujos, tobulesnės, geresnės žmonijos užuomazgą ir pamėginti įsivaizduoti ateitį, kurioje mitologinių būtybių, dvasių, nimfų vaidmenis perima dirbtinis intelektas.

Režisierius P. Jalakas sako, kad šio interpretacijoje yra labai aiškių metaforų ir simbolių, apie kuriuos kalbame šiandien: žmonijos situacija, dirbtinis intelektas, pavojai, ar mes juos matome, o jeigu matome, ar elgiamės taip, kad jų išvengtume. „Tai labai šiuolaikiniai klausimai. Ir, žinoma, kiekviena istorija, jeigu ji gera, nagrinėja meilės, mirties ir vienatvės temas. Šios trys temos taip pat atspindėtos pjesėje“, – sako režisierius.

Pasak meno vadovo Edgaro Klivio, P. Jalakaso premjeros Estijoje yra sutinkamos kaip teatriniai įvykiai, tad neabejotina, kad ir Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje „Audra“ atsiskleis pilnu savo mastu: „V. Šekspyro pjesę galima perskaityti įvairiai – kaip moralinę alegoriją, kaip istorinę didžiųjų atradimų refleksiją ar kaip okultinį tekstą – tačiau estų komanda su NKDT aktoriais pirmiausia stato komediją apie patį teatrą kaip apgavystę, iliuziją ir kartu nepaneigiamą tikrovę. Neįprastą estišką dvasią atskleis specifinis humoras, tiksliai naudojamos medijų technologijos ir kraštutinis nenoras painioti žiūrovus metaforų pinklėse.“

Spektaklyje vaidina aktoriai: Dainius Svobonas, Agnieška Ravdo, Motiejus Ivanauskas, Martyna Gedvilaitė, Ridas Žirgulis, Ričardas Vitkaitis, Artūras Sužiedėlis, Henrikas Savickis, Arūnas Stanionis, Gintautas Bejeris, Mantas Bendžius, Deividas Breivė, Kamilė Lebedytė, Eugenija Bendoriūtė, Miglė Navasaitytė, Aušra Keliuotytė.

Peeteris Jalakas – estų teatro režisierius, dramaturgas, prodiuseris. 1987 m. įsteigė pirmąją Estijoje privačią teatro trupę VAT teater, 1989 m. – teatrą Ruto Killakund (abu Taline), buvo jų vadovas ir režisierius, vienas pirmųjų Estijoje pastatė spektaklių netradicinėse erdvėse. Nuo 1992 m. vadovauja savo įsteigtam „Von Krahl“ teatrui Taline. 1994–96 m. ir Rakverės dramos teatro vadovas. 1990 m. Pärnu įkūrė alternatyviojo teatro tarptautinį festivalį „Baltoscandal“. Rašo pjeses. Spektakliuose savitai jungia multimediją ir estų folklorą.

Premjera – rugsėjo 21 d. Didžiojoje scenoje. Kiti spektaklio rodymai – spalio 25, 26 ir lapkričio 17, 18 dienomis.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunietis

Kaunietis portretas
Pensininkai spalio mėn.turėjo progą pamatyti labai prasmingą,gerą spektaklį''Ne sau žmonės'',Ačiū

Chacha

Chacha portretas
Vargšai tie garbūs svečiai, kad spektaklis visiškas - Šūūūūdas

Jonas

Jonas portretas
Garbūs-kai patys save garbina....
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių