„Nerk į teatrą“: interaktyvumas be amžiaus cenzo

  • Teksto dydis:

Tarptautinis edukacinis festivalis „Nerk į teatrą“ šiemet Nacionaliniame Kauno dramos teatre (NKDT) vyks jau keturioliktą kartą. Jo programoje nuo balandžio 25 d. iki birželio 14 d. – pusšimtis edukacijų, dvi premjeros, aštuoni spektakliai – keturi užsienio trupių, o visas teatrinis vyksmas dedikuojamas bet kokio amžiaus žiūrovui tinkančiam interaktyvumui.

Dalyvauti ir kurti

Šiemetis festivalis siūlo itin plačią programą, todėl nuspręsta edukacijas ir spektaklius parodyti ne per keturias intensyvias dienas, kaip anksčiau, bet išplėsti festivalio laiką iki vasaros. Taip bus patogiau atvykimą į teatrą planuoti šeimoms, mokykloms, o organizatoriams – išplėtoti gausią programą.

Festivalis turi ir išskirtinę temą – interaktyvumą (pernykščiame festivalyje karaliavo garsas). Prie 2024 m. programos sudarymo prisidėjo vengrų teatro menininkas Gáboras Takácsas, Káva Dramos / Teatro švietimo asociacijos vadovas, aktorius, dramos mokytojas. Pastaruosius 20 metų jis kuria demokratinį teatro žanrą, kurio pagrindinės sąvokos yra interaktyvumas, partnerystė, temų įvairovė, dalyvavimas, kritika ir klausimų kėlimas.

„Interaktyvaus teatro pagrindas – žiūrovas kaip bendraautoris, darantis įtaką spektaklio turiniui ir / ar formai. Tačiau kiekvieno mūsų programos spektaklio tikslas – vis kitoks. Vieni spektakliai kvies žaisti, kiti – pasidalyti patirtimi. Interaktyvaus spektaklio patirtis bus visiškai unikali, juk jį čia ir dabar kūrėte jūs pats“, – teigia festivalio laukimu gyvenanti jo koordinatorė Valdonė Talutytė-Masienė.

Festivalio atidarymas – balandžio 25 d. Šia proga vyks šokio kompanijos „Ulna“ pasirodymas ir nemokama ekskursija nuo 12.30 val. iki 15 val., pakviesianti į skirtingas teatro erdves. Lauks unikali galimybė pasivaikščioti po didžiulį scenos meno fabriką, pamatyti jo užkulisių erdves, įrangą ir techniką, stebėti įvairių skyrių darbuotojus jiems dirbant. Turo metu lydės vaizdo ir garso raiška, atgis dekoracijų gamybos dirbtuvė, grimo kambariai ir vyks štangų šou didžiojoje scenoje.

Prie teatro ir požeminėje perėjoje bus galima interaktyviai išbandyti festivalio atributą – dviračio pedalais įjungiamą skalbyklę.

Vieni spektakliai kvies žaisti, kiti – pasidalyti patirtimi. Interaktyvaus spektaklio patirtis bus visiškai unikali – juk jį čia ir dabar kūrėte jūs pats.

Spektaklių gausa

Per pusantro mėnesio žiūrovams bus parodyti aštuoni spektakliai vaikams ir jaunimui. Publika pamatys du vengrų teatralų spektaklius: „Mama ir džinas“ ir „Borka“ (Káva Drama / Theater, Vengrija), „Laivas, kuri plaukė sausuma ir jūra“ (K:13 trupė, Norvegija), „Minia“ (Teater Leikhus, Norvegija), „Pasistengiau“ („No Shoes“ teatras, Lietuva), „Didžioji teleportacija į žaidimų pasaulį“ (rež. Mantas Verbiejus). Programoje – ir du NKDT spektakliai: interaktyvus nuotykis „Babelio bokštas: Planet Earth / Game Over / Reset“ (rež. Hilde Brinchmann) ir muzikinis spektaklis „Apie žuvis, ausis ir mamą“ (rež. Eglė Kižaitė).

Svečių spektakliai atlieps socialines temas. Vengrų „Mama ir džinas“ pasakoja paauglės, kurios mama priklausoma nuo alkoholio, istoriją. Apleista ir vieniša mergaitė susikuria savo iliuzijų pasaulį, kuriame bando pasislėpti nuo gyvenimo realybės. Rimta ir skaudi tema nagrinėjama neprarandant humoro, vaikiškos vaizduotės žaismo. Spektaklis pastatytas naudojant TIE (Theatre in Education) principus, kai aukštos meninės kokybės kūriniai ugdo vaikų ir jaunimo pasaulio supratimą ir suteikia galimybę mokytis kitaip.

Iš Norvegijos atvežamas spektaklis „Minia“ nagrinėja, kaip mes egzistuojame minioje. Per ausines žiūrovai išgirs tekstų apie vienatvę ir džiaugsmą, kurį jie patiria būdami tam tikrose žmonių grupėse autobuse, paplūdimyje, koncerte, kine. Galbūt „Minią“ galima palyginti su teatrine nebyliosios diskotekos versija? Spektaklis vyks anglų kalba, skirtas žiūrovams nuo dvylikos metų.

Norvegų kompanija „K:13“, pasitelkdama gerai žinomą norvegų liaudies pasaką apie Askeladą ir geruosius pagalbininkus, aštuonerių–dvylikos metų žiūrovams papasakos apie socialinius reiškinius ir problemas, turinčias įtakos kasdieniam jaunų žmonių gyvenimui.

Patiems mažiausiems (0–5 metų) skiriamas vengrų trupės spektakliukas „Borka“ – apie žaismingą mamos bendravimą su savo mažyliu.

Dvi premjeros

Festivalio programoje – net dvi premjeros: jutiminis, interaktyvus spektaklis pagal Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybą „Čiurlionio peizažai: jūra“. Režisierė Milda Mičiulytė, aktoriai Miglė Navasaitytė ir Deividas Breivė kvies į spektaklį, kuriame muzika, tekstas ir garsas susilieja į vientisą vaizduotės skrydį. Jame lydės ne tik muzikos garsai, bet ir M. K. Čiurlionio ir Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės tekstai. Spektaklis tinkamas ir žiūrovams su regos negalia. Premjera – gegužės 9–11 d. Mažojoje scenoje.

Antroji interaktyvi premjera pavadinimu „Akys“ numatoma birželio 12, 13 d. Tai „Auksiniu scenos kryžiumi“ įvertintų kūrėjų – režisieriaus Manto Jančiausko ir dramaturgo Rimanto Ribačiausko – darbas, keliantis klausimų, kiek savo privatumo esame pasiruošę atiduoti, kad gyventume patogiau ir saugiau? Ar vis dar galima išlikti nepastebėtam? Spektaklio – interaktyvios kelionės vieta yra labai netradicinė ir netikėta – prekybos ir pramogų centras „Akropolis“. Kelionės metu dalyviai bus aprūpinti išmaniaisiais įrenginiais ir patys lems veiksmą.

Edukacijos visiems

Per pusantro mėnesio skirtingose teatro erdvėse įvyks 50 edukacijų, skirtų įvairaus mažiaus festivalio dalyviams. Vienos skirtos mokinių grupėms, kitos – šeimoms, su vaikais, pavieniams teatro mylėtojams. Edukacines programa parengė NKDT aktoriai Artūras Sužiedėlis, Marius Karolis Gotbergas, Gintautas Bejeris, Ugnė Žirgulė, Andrius Gaučas, Eugenija Bendoriūtė. Pirmą kartą festivalyje dalyvaus kitų teatrų aktoriai: Kamilė Galkutė iš Juozo Miltinio dramos teatro, parengusi edukaciją pagal Aristotelį; Eglė Jackaitė, Klaipėdos dramos teatro aktorė, televizijos ir radijo laidų vedėja, kalbėsianti apie savęs atskleidimą ir baimių nugalėjimą; edukaciją šeimoms su mažyliais ves aktorė ir radijo laidų vedėja Kristina Savickytė; Alytaus miesto teatro aktoriai pakvies į diskusijų spektaklį „px| prieš kryžkelę“.

Nuotaikingą edukaciją seneliams su anūkėliais parengė teatras „Dansema“. Į programą įsitraukė ir režisieriai: su vyresniųjų klasių moksleiviais edukacijoje susitiks režisierius Augustas Gornatkevičius, o edukacijoje „Tautų pasakos“ bus galima sutikti režisierę Loretą Vaskovą.

Festivalio metu bus rengiamas dirbtuvės teatro mokytojams su norvegų „K:13“ ir vengrų „Káva Drama“ aktoriais. Su garsiniais filmais ir liečiamosiomis knygomis supažindins Lietuvos audiosensorinė biblioteka.

Festivalis siekia į teatro veiklas įtraukti kuo daugiau jaunimo, todėl drąsiai pasitikima teatro ambasadorių ir „Kylančio Kauno“ entuziastų sukurta programa, pavadinta „Jaunimo zona“. Aktyvūs jaunuoliai ne tik įsikurs jaukioje erdvėje Mažųjų scenų kiemelyje, bet ir surengs atidarymo renginį, kurioje pristatys audiovizualinę instaliaciją, rengs vadinamuosius aklus pasimatymus, tvarias dirbtuves panaudotų drabužių tema, žaidimų vakarus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių