Festivalis „Permainų muzika“: vienintelis simfoninis koncertas

 • Teksto dydis:

Festivalį „Permainų muzika“ pratęs Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas) programa „Praeinančio laiko muzika“. Klaipėdos koncertų salėje kitą savaitę vyksiantis koncertas pagerbs du iškiliausius lietuvių muzikos kūrėjus ir pristatys pripažinto danų autoriaus kūrinį.

Atliks B.Kutavičiaus kūrinį

Broniui Kutavičiui šiemet rugsėjo 13-ąją būtų sukakę 90 metų, tačiau pernai rugsėjo 29-ąją jo netekome. Nacionaline kultūros ir meno premija įvertintas kompozitorius laikomas lietuviškojo minimalizmo pradininku. Kūrėjo įkvėpimo šaltinis buvo tautos istorijos ir kultūros klodai, o muzikinės kalbos šaknys glūdi archajiškoje lietuvių liaudies kūryboje. Iš pažiūros paprastos, tačiau nuolat kartojamos ir auginamos jo garsų sistemos turi magišką poveikį klausytojams.

Monumentalioji B.Kutavičiaus „Epitafija praėjusiam laikui“, parašyta mišriam chorui ir simfoniniam orkestrui, garsais pasakos apie keturis Lietuvos kultūros ir istorijos momentus. Kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru B.Kutavičiaus kūrinį atliks Valstybinis choras „Vilnius“.

Pirmoji kūrinio dalis – Introdukcija „Gedimino sapnas“ – pasakoja plačiai žinomą legendą apie Vilniaus atsiradimą. Antroji dalis – Pasakalija „Vivat, Accademia“ – skirta seniausiam Rytų Europoje Vilniaus universitetui, įkurtam 1579 m. Joje kompozitorius panaudojo XVII a. lietuvių filosofo, retorikos ir muzikos teoretiko, Vilniaus universiteto profesoriaus Žygimanto Liauksmino veikalo „Ars et praxis musica“ fragmentą. Trečioji dalis – „Amžinoji rauda“, skirta kankinių, pasiaukojusių už Lietuvos laisvę, patyrusių priespaudą ir trėmimus, šventam atminimui. Teksto autorius – poetas Sigitas Geda, pagal kurio žodžius sukurta didžioji dalis B.Kutavičiaus kūrinių. Ketvirtoji dalis „Katedros atšventinimas“ parašyta pagal S.Gedos ir Dovydo psalmės tekstus.

Grieš O.Balakausko poemą

Osvaldą Balakauską, kuris šiemet gruodžio 19-ąją minės 85-metį, daugelis pažįsta ne tik kaip kompozitorių, pedagogą, bet ir kaip politiką. Jis buvo Sajūdžio tarybos narys, o atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ėjo atsakingas Lietuvos ambasadoriaus Prancūzijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje pareigas. Už itin savito stiliaus kūrybą O.Balakauskas taip pat pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją.

Klaipėdiečiams bus įdomu sužinoti, kad O.Balakauskas 1948–1956 m. gyveno uostamiestyje, mokėsi dabartinėje Vytauto Didžiojo gimnazijoje ir S.Šimkaus konservatorijoje.

Koncerte skambės kompozitoriaus simfoninė poema „Tetra“ (išvertus iš graikų kalbos – keturi), kurios pavadinimas, pasak autoriaus, „apibendrina šiame kūrinyje naudojamą keturgarsį kontrapunktą“.

Šiame koncerte taip pat pasirodys viena ryškiausių Lietuvos dainininkių – sopranas Lauryna Bendžiūnaitė. Iš Nidos kilusi, Klaipėdos S.Šimkaus konservatorijoje studijavusi solistė dabar dainuoja garsiausiose pasaulio scenose. Tarp jų – Švedijos karališkoji opera, Reino nacionalinė opera Strasbūre, Amsterdamo „Concertgebouw“, Varšuvos nacionalinė filharmonija, Elbės filharmonija Hamburge, Liucernos festivalis, Londono „Wigmore Hall“ ir kt. Prieš kelerius metus išvykusi į Vokietiją dirbti Štutgarto operos teatre, L.Bendžiūnaitė su šeima apsigyveno tame mieste, iš kurio dabar tiesiasi jos koncertų ir spektaklių maršrutai. Solistė kasmet aplanko gimtąjį pajūrį – čia ne tik pasisvečiuoja, bet ir inicijuoja menines idėjas, kurias su entuziazmu įgyvendina.

Skambės H.Abrahamseno opusas

L.Bendžiūnaitės repertuaras itin platus – nuo W.A.Mozarto ir G.F.Handelio iki naujausios dabarties kompozitorių kūrybos. Šįkart ji atliks solo partiją Hanso Abrahamseno kūrinyje „Let Me Tell You“ / „Leiskite man jums pasakyti“ sopranui ir orkestrui. Sukurta pagal įžymaus britų rašytojo Paulo Griffithso tekstus ir jaudinantį Ofelijos paveikslą atskleidžianti kompozicija dedikuota šiuolaikinio vokalo žvaigždei Barbarai Hannigan. „The Guardian“ muzikos kritikai šį H.Abrahamseno opusą įvertino kaip vieną puikiausių XXI a. kūrinių. Pastarąjį dešimtmetį jį atlieka patys garsiausi pasaulio orkestrai.

Programą diriguos pripažintas šiuolaikinės muzikos interpretatorius, lietuvių kompozitorių kūrybos puoselėtojas Robertas Šervenikas. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas kartu su žymiausiais šalies ir užsienio orkestrais koncertavo beveik visose Europos šalyse, Japonijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Brazilijoje, Izraelyje ir kitur. Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru jis dirba jau beveik 30 metų, yra kolektyvo antrasis dirigentas. Pagrindinės R.Šerveniko pareigos šiuo metu – Kauno valstybinio choro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas. Svarbią vietą dirigento kūrybinėje veikloje taip pat užima operos ir baleto žanras. Jis dirbo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro muzikos vadovu, diriguoja Bavarijos valstybiniame operos teatre Miunchene.

Vienintelis simfoninis koncertas festivalyje „Permainų muzika“ – rugsėjo 29 d. 18.30 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių