„Jūros stichijos nugludinti...“: tapybos paroda Klaipėdos uosto direkcijoje

Šį penktadienį 14 val. Klaipėdos uosto direkcijoje, pirmojo aukšto fojė, bus atidaryta profesionalių Klaipėdos menininkų paroda „Jūros stichijos nugludinti...“, skirta 100-osioms uosto perdavimo Lietuvai metinėms.

1923 m. įvykęs kone reikšmingiausias mūsų tautos istorijoje Klaipėdos sukilimas lėmė neišvengiamą Lietuvos veido pasikeitimą – prijungtas Klaipėdos jūrų uostas suteikė milžinišką pridėtinę vertę šaliai ir atvėrė kelius į pasaulį. 2023-ieji žymi garbingą ne tik Klaipėdai, bet ir visai valstybei 100-mečio jubiliejų. Tiek laiko puoselėjame savo istoriją, kultūriniu ir gamtiniu paveldu turtingą uostą, džiaugiamės jūros suteikiamu erdvės ir laisvės pojūčiu. Itin reikšmingas vandens ir vėjo stichijų poveikis menininkams, kurie neretai sielos užuovėją, ramybę ir kūrybinį polėkį atranda gyvendami prie jūros. Būtent tokie, alsuojantys jūros ritmu, yra jubiliejinėje parodoje Klaipėdos uosto direkcijoje pristatomi klaipėdiečiai dailininkai – Ernestas Žvaigždinas, Antanas Garjonas ir Simas Žaltauskas.

Klaipėdiečių kūryba išsiskiria iš kitų Lietuvos menininkų ne tik vietos dvasią atspindinčiais pajūrio regiono gamtiniais, urbanistiniais ir industriniais peizažais, charakteringomis uosto motyvų (laivai, burės, jūra, inkaras, kt.) variacijomis, bet ir jūros suformuotu meniniu temperamentu – lyrišku, drąsiu ir nuoširdžiu. Parodoje pristatomi autorių darbai reprezentuoja subjektyvų, autentišką santykį su uostu, atskleidžia jau kone reiškiniu tapusį klaipėdiečio menininko identitetą. Vienoje ekspozicijoje atsidūrę menininkai dalijasi neišsenkančia meile gimtajam miestui, o jų tapomi paveikslai yra dedikuojami pajūrio regionui. Neužšąlantis Klaipėdos jūrų uostas užtikrina nuolatinį įkvėpimą pastariesiems autoriams, prisotina jų kūrybą kintančių būsenų ir nuotaikų uosto motyvais.

Parodoje su savo kūryba dalyvaujantis E. Žvaigždinas (gim. 1956) yra vienas žinomiausių menininkų Klaipėdoje, ilgametis LDS narys. Pakeliavęs po pasaulį, surengęs parodas Danijoje, Vokietijoje, JAV, savo gyvenimo inkarą įtvirtino gimtajame uostamiestyje, kur, kaip teigė pats autorius, jaučiasi geriausiai. E. Žvaigždino kūriniuose žaižaruoja ryškus koloritas, drobės paviršiuose šėlsta dinamiški, pastoziški potėpiai, kuriuos atsveria abstrahuotos, nuosaikios, kai kada minimalistinės formos su nuorodomis į Klaipėdos miesto gamtinį ir urbanistinį peizažą. Turbūt kaip nieko kito, šio autoriaus abstrakčiai ekspresyvioje tapyboje jaučiamas vėjo, saulės ir vandens stichijų nugludintas uosto veidas, dinamiškas ir kintantis miesto pulsas.

Tvirtos, monumentalios, kone inžineriškai sukonstruotos kompozicijos, geometrizuotos, kubistinės formos būdingos kito parodoje pristatomo dailininko A. Garjono (gim. 1950), industriniams uosto vaizdams. Įkvėpimo kūrybai autorius semiasi iš pamario vietų, urbanistinio Klaipėdos peizažo. Pastaruosius motyvus A. Garjonas apipina nuoširdžia savo emocinio pasaulio reprezentacija. Drąsūs spalviniai proveržiai ir bekompromisis tapybinis šėlsmas yra meistriškai suvaldomas, sudėliojant reikiamus vizualinius ir idėjinius akcentus. Pastarųjų metų autoriaus kūryboje pastebima tendencija atsisakyti siužetiškumo ir susitelkti vien į spalvų ir formų improvizaciją. Kita vertus, autorius išlaiko ryšį su vietos dvasia – regime ne tik atpažįstamus industrinius uosto motyvus, bet ir galime pajusti inertišką, jausmingą ir stichišką menininko charakterį.

Jauniausias parodoje dalyvaujantis dailininkas S. Žaltauskas (gim. 1980) parodą reikšmingai papildo savo meninėmis įžvalgomis ir santykiu su dabarties miestu. Jautriai išgyvendamas jūros stichiją, jos kaitą, autorius pasirinko impresionistišką kūrybos metodą – dažnai tapo natūroje skirtingais metų laikais, pasinerdamas į dabarties momentą ir akimirkos įspūdį. Patyrimiškai išjausdamas miestą, S. Žaltauskas pateikia savitą, individualų ir gyvą santykį su tapoma vieta, perteikia ją netikėtu rakursu. Pasitelkdamas ryškų, sodrų koloritą, žaismingai varijuodamas abstrahuotais uosto simboliais, tapytojas laužo stereotipus apie Klaipėdą, skatina žiūrovus įprastas vietas pamatyti naujai.

Visi parodoje pristatomi profesionalūs dailininkai, Lietuvos dailininkų sąjungos nariai, ramybę ir įkvėpimą, užuovėją, užklupus egzistenciniam nerimui, atranda žvelgdami į jūros platybę ir tolimą horizontą. Klaipėdos uostas savo turtingu kultūriniu ir gamtiniu paveldu, laisvės pojūčio prisodrinta atmosfera nenustoja virpinti dailininkų vaizduotės. Parodoje „Jūros stichijos nugludinti..“ bus proga iš naujo įvertinti tai, ką turime geriausio, ir atrasti savo santykį su miestu prie jūros.

Paroda veiks iki gruodžio pabaigos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių