- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Persistengė: „valstiečių“ siekis radikaliais metodais „blaivinti“ visuomenę gali turėti netikėtų pasekmių – neatmetama, jog tradicinės uostamiesčio fiestos ateityje taps mokamomis.
-
Nepatikėjo: statistika, bylojanti, kad Jūros šventė kasmet tampa vis kultūringesnė, neįtikino Klaipėdoje apsilankiusio Seimo nario D.Kepenio.
-
Viltis: Pilies džiazo festivalio vadovė I.Grubliauskienė pažadėjo sieksianti, kad tradicinė džiazo fiesta Klaipėdoje muzikos mėgėjams vis dėlto ir toliau liktų nemokama.
Valdančiųjų "valstiečių" kare prieš alkoholio vartojimą artimiausiu metu veikiausiai bus paaukotos ir nemokamos miesto šventės. Nepalikus pasirinkimo laisvės nei verslui, nei šalies piliečiams, masiškiausios tradicinės uostamiesčio fiestos gali tapti mokamomis. Bent jau taip prognozuoja jų organizatoriai.
Kraštutinis variantas
Prognozuojama, kad "valstiečių" vajus prieš alkoholio vartojimą turės ne vien, kaip tikimasi, teigiamų socialinių pasekmių.
Nemokamuose renginiuose uždraudus prekiauti alumi ir sidru, šios šventės gali tapti mokamos. Tarp jų ir viena masiškiausių – Jūros šventė.
"Jeigu bus priimtos tokios įstatymo pataisos, kad alkoholiu bus galima prekiauti tik mokamuose renginiuose, mes, kaip renginių organizatoriai, turbūt siūlysime savivaldybei apmokestinti Jūros šventę. Bet nemanyčiau, kad bus apmokestintas patekimas į senamiestį", – tokias perspektyvas prognozavo viešosios įstaigos "Klaipėdos šventės" direktorius Romandas Žiubrys.
Esą jau ir iki šiol teritorija, kurioje vyko šventė, buvo suskirstyta zonomis ir alkoholiu buvo prekiaujama anaiptol ne visur.
Veikiausiai panašios zonos išliktų ir ateityje, ten būtų galima prekiauti alkoholiu, patekimas į tą zoną būtų galimas už tam tikrą simbolinį mokestį.
Statistika – ne argumentas?
Oficialią statistiką ir dėl planuojamų pokyčių galbūt kilsiančias problemas "Klaipėdos šventės" vadovas šią savaitę pristatė ir klaipėdiečiams Seimo nariams, tarp jų – "karo prieš alkoholį" iniciatorių "valstiečių" atstovui Dainiui Kepeniui.
"Su Jūros šventės rėmėjais yra pasirašomos ilgalaikės sutartys, šventę remiantys alkoholio gamintojai kartu finansuoja ir kitus renginius, tarp jų ir tokius, kuriuose alkoholiu neprekiaujama. Lyginant su 2010 m., laikinų kavinių skaičius yra sumažėjęs per pusę, pernai šventės teritorijoje, kuri apėmė 73 ha, veikė 31 laikina kavinė, dauguma jų sukoncentruotos Kruizinių laivų terminale bei Danės skvere. Tad norintys tikrai galėjo rasti zonų be alkoholio", – vardijo R.Žiubrys.
Pernykštis Jūros šventės biudžetas siekė 450 tūkst. eurų, iš jų 60 tūkst. eurų – alkoholio gamintojų skirta parama.
Įsigaliojus draudimams prekiauti alkoholiu, Jūros šventei gresia netekti šių pinigų.
Be to, šventei skiriamos ir tos lėšos, kurias į savivaldybės biudžetą už leidimą prekiauti alkoholiu sumoka prekybininkai – iš šios rinkliavos gaunama apie 39 tūkst. eurų.
Jūros šventė nėra tokia neblaivi, kaip bandoma įteigti.
Organizatoriai apskaičiavo, jog šventėje apsilanko apie 400 tūkst. žmonių ir, darant prielaidą, kad alkoholį vartoja apie 100 tūkst., nes likusią dalį sudaro vaikai ir alkoholio nevartojantys suaugusieji, vienam asmeniui per tris dienas tenka po bokalą alaus.
Įžvelgiu laisvės ir žmogaus teisių ribojimą.
"Jūros šventė – tam tikra mūsų kultūros dalis. Ir labai nesinorėtų varžyti žmonių, bet reikėtų siekti, kad jie išmoktų saikingai vartoti alkoholį. Jo vartojimo apribojimą siečiau ne su ketinimais blaivinti piliečius, čia įžvelgiu laisvės ir žmogaus teisių ribojimą, o tai nėra gerai", – įsitikinęs R.Žiubrys.
Visi – ant vieno kurpalio
Dar viena didelė nemokama Klaipėdos šventė, kuri gali gerokai nukentėti nuo būsimų alkoholio įstatymo pataisų, – tradicinis Pilies džiazo festivalis.
Pasak "Klaipėdos pilies džiazas" asociacijos vadovės Ingos Grubliauskienės, galbūt yra tokių festivalių, kur žmonės atvyksta ir šėlsta ten keturias–penkias paras. Džiazo festivalis esą yra kitoks, čia per daugybę metų nėra buvę jokių incidentų.
"Čia grojama kitokia muzika. Ir labai gaila, kad dabar visi festivaliai yra maunami ant vieno kurpalio. Kalbama, kad į visus juos atvažiuoja žmonės tik prisigerti. Išties nėra taip. Jei šventėje bokalas alaus kainuoja kelis eurus, labai abejoju, ar ten ateina, kaip teigiama, girtuokliauti kokie nors asocialūs asmenys. Kalbant apie tai, kad festivalio savaitgalį beveik visi viešbučių kambariai rezervuoti, rodo, jog žmonės važiuoja čia į šventę, klausyti džiazo, o ne gerti alaus", – dėstė I.Grubliauskienė.
Žmonės važiuoja čia į šventę, klausyti džiazo, o ne gerti alaus.
Parama – tik simbolinė
Asociacijos "Klaipėdos džiazo festivalis", organizuojančios kasmetę didžiąją kelių dienų džiazo fiestą mieste, taip pat kitus muzikinius renginius bei TV projektus, metinis biudžetas yra du su puse karto mažesnis nei vienos Jūros šventės sąmata.
Remiantis oficialia finansinės veiklos ataskaita, kuri pateikta asociacijos tinklalapyje, pernai asociacijos "Klaipėdos džiazo festivalis" pajamos siekė 215 tūkst. eurų (užpernai – 236 tūkst. eurų). 17 tūkst. eurų iš jų pernai skyrė Klaipėdos savivaldybė, Kultūros taryba – 14 tūkst. eurų, dar 150 tūkst. eurų buvo verslo struktūrų parama.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdoje – I. Kanto dienos
Uostamiesčio savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka pakvies klaipėdiečius į visą savaitę truksiantį filosofinės minties festivalį „Kanto dienos Klaipėdoje“. ...
-
Klaipėdietę sukrėtė pamatytas vaizdas: šiandieną – į mašiną, o kitą kartą, neduok Dieve, – į vaiką4
Žvejybos uosto rajono gyventoja liko sukrėsta, kai išvydo sušaudytą savo automobilį. ...
-
Rūkoriai draudimų nepaiso13
Uostamiestyje daugėja daugiabučių, kuriuose draudžiama rūkyti, tačiau šį draudimą dalis miestiečių tiesiog ignoruoja. Dažniausiai už tokį pažeidimą nuobaudas gauna asmenys, kuriuos užfiksavo pranešėjai ir pateikė kaltę pagrind...
-
Klaipėdoje baigtas tvarkyti Neringos skveras2
Klaipėdoje užbaigti Neringos skvero atnaujinimo bei pėsčiųjų ir dviračių tako, jungiančio Šilutės plentą ir Taikos prospektą, statybos darbai. ...
-
Klaipėda šildymo sezono pradžios dar neskelbia20
Klaipėdos savivaldybė informuoja dėl sezono pradžios sprendimo dar nepriėmusi. ...
-
Penkis dešimtmečius pedagoge dirbanti E. Burbienė: didžiausiais iššūkis – būti vaiko vedliu
„Kiekvieną vakarą prieš užmiegant mintyse pasikalbu su mokiniu, kuris išgyvena nesėkmę“, – sakė beveik penkis dešimtmečius pedagoge dirbanti Elena Burbienė. Per ilgą savo profesinį kelią E. Burbienė tapo daugy...
-
Bus rekonstruojamas Naujojo turgaus paviljonas
UAB „Naujasis turgus“ tęsia turgavietės Taikos pr. 80 atnaujinimą ir šį rudenį pradės žemės ūkio produktų paviljono rekonstrukciją. Todėl nuo spalio 7 dienos į šį paviljoną bus galima patekti tik pro įėjimą iš...
-
Rudeninė moliūgų karalystės pasaka1
Ūkininkas Paulius Preibys šalia Palangos kelio ne pirmus metus kuria pasakišką erdvę, kurioje karaliauja moliūgai. Šiemet vyras buvo užsėjęs virš dviejų hektarų moliūgų, tad jų užderėjo sunkiai suskaičiuojamas kiekis....
-
Apie žodžio grožį ir jėgą
Paskutinį spalio penktadienį Klaipėdos universitete pirmą kartą bus rengiamas studentų meninio skaitymo konkursas. Tuo siekiama populiarinti meninio skaitymo žanrą, ugdyti studentų iniciatyvumą, saviraišką interpretuojant grožinį tekstą, p...
-
Klaipėdos daugiabučių kiemuose – dar daugiau parkavimo vietų7
Uostamiesčio daugiabučių namų kiemuose tęsiami naujų parkavimo vietų įrengimo darbai. Skaičiuojama, kad įgyvendinus visus projektus, šiemet klaipėdiečiams bus pasiūlyta per 1,4 tūkst. parkavimo vietų. ...