Ant koše virtusio ledo – daugybė gelbėjimo operacijų: kas kelia didžiausią galvos skausmą?

  • Teksto dydis:

Tirpstantis ledas ant ežerų ir kitų vandens telkinių tapo spąstais žvejams ar pramogauti mėgstantiems vaikams. Ugniagesiams gelbėtojams ši savaitė – rekordinė: gauti septyni iškvietimai dėl skęstančiųjų ar įlūžusiųjų. Iš vandens ištraukti du skenduoliai. Kodėl žmonės tokie neatsargūs, LNK žurnalistė kalbėjosi su Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 6-osios komandos viršininku Giedriumi Ročkumi.

– Sakykite, kas atsitiko, kodėl tiek daug žmonių, lipančių ant jau netvirto ledo? Rodos, mieste jau seniai viskas nutirpę…

– Savaitės pradžia mūsų tarnybai tikrai buvo įtempta, gavome daug iškvietimų. Gelbėjimo operacijos ant ledo vyko viena po kitos. Kai kurie atvejai, deja, baigėsi liūdnai.

– Kas dažniausiai lipa ant ledo: žvejai, vaikai? Dėl pastarųjų dar galima suprasti, kad mažieji neįvertina ledo storio ir grėsmių, bet suaugusieji – žvejai – žino, ko galima tikėtis...

– Savaitės pradžioje teko gelbėti ir vaikus, kurie lipo ant ledo, tačiau didžioji dalis iškvietimų susiję su žvejais. Kiekvieną pavasarį būtent jie mums kelia didžiausią galvos skausmą. Jie dažnai elgiasi neatsakingai ir lipa ant visiškai nesaugaus ledo. Po gelbėjimo operacijos antrą kartą gimusieji žvejai dažniausiai negali paaiškinti, kodėl taip rizikavo. Įdomiausia tai, kad praktiškai nė vienas iš jų neturėjo savisaugai reikalingo inventoriaus: nei gelbėjimo liemenių, nei smaigų, kurie yra privalomi lipant ant ledo.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Ar įlūžus įmanoma pačiam išsikapanoti – vanduo labai šaltas, ledas trapus?

– Vandens temperatūra yra apie 3–4 laipsnius. Tikrai dar šaltas. Ilgesnį laiką išbuvus jame iškyla pavojus ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Tačiau gelbėjimo liemenės, ledo smaigai arba specialūs kostiumai, kuriuos privalu turėti lipant ant ledo, tikrai gali išgelbėti gyvybę. Tai yra – padėti išsilaikyti ledo paviršiuje ilgesnį laiką, kol atvyks kvalifikuota pagalba.

– Ką patartumėte tokiems neatsargiems žmonėms?

– Šios savaitės palyginti šilti orai, pavasarinė saulė intensyviai tirpdo ledą. Ryte užlipus po valandos jau gali nebenulipti – taip greitai jis tirpsta. Labai apgaulingi vandens telkiniai, esantys įdubose arba miškingose vietose, kur mažiau patenka saulės spindulių. Pakraščiuose atrodo lyg ir tvirtas dar ledas, bet einant link vidurio, kur saulė pasiekia, ypač pietinėje  pusėje, ledas būna labai suplonėjęs. Ir lipti ant jo – didelė rizika. Kai sakome, kad saugu lipti ant ledo, jei jo storis yra 7 cm, turime omenyje žiemos metą, kai orai šalti. Pavasarį, kai yra pliusinė temperatūra ir krituliai, šia taisykle vadovautis negalima.

– Koks dabar ledo storis, o gal jau jo praktiškai nebėra – tik košė?

– Jūs visiškai teisi. Vandens telkiniuose ledo seniai nebėra. Jeigu kažkur ir yra, tai – tik fragmentai stipresnio ledo, kurį sunku įvertinti. Tas takelis, kuriuo žmogus nuėjo, grįžtant gali jau būti atitirpęs. Taigi šiuo metu lipti ant ledo griežtai draudžiama.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gob

Gob portretas
Nustatai datą, nuo kurios draudžiama eiti ant ledo ežere ar tvenkiny, nustatai baudukę 500-1000€, o tada ar įlūžęs, ar neįlūžęs susimokės - praeis noras rizikuoti..

Nusizudyti

Nusizudyti portretas
geri visi budai! Net ir plonas ledas. Tik,kodel zmonems trukdoma!?
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių