Sulaikyti Sakartvelo piliečiai, įtariami vogę vertingas knygas Lietuvoje ir užsienyje

Lietuvos ir kelių kitų šalių teisėsaugos pareigūnai sulaikė keturis Sakartvelo piliečius, įtariamus dėl vertingų knygų vagysčių iš Vilniaus universiteto ir kitose Europos šalyse esančių bibliotekų, ketvirtadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

Operacijoje, apėmusioje ir kitus procesinius veiksmus, įskaitant kratas, dalyvavo apie 100 policijos pareigūnų, tarp jų – keturi Lietuvos policininkai.

Įtariama, kad šios Sakartvele sulaikytos organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai 2023 metų gegužę iš Vilniaus universiteto bibliotekos Retų skaitinių skaityklos bei Profesorių skaityklos pagrobė 17 didelę istorinę ir kultūrinę reikšmę turinčių knygų, kurių vertė – apie 440 tūkst. eurų.

Iš viso grupuotė įtariama iš Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje ir Šveicarijoje esančių bibliotekų pavogę 170 knygų už maždaug 2,5 mln. eurų.

Aptikusi dėsningumus tarp knygų vagysčių Europoje, tarptautinė žiniasklaida anksčiau skelbė, jog vagis domino XIX a. rusų klasikų knygos. Tokios pavogtos ir Lietuvoje.

Prokuratūra teigia, jog teisėsaugos operacija įvyko šią savaitę, joje dalyvavo Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo pareigūnai.

Jos metu buvo atliktos ir 27 kratos, kurių metu buvo išimta apie 150 knygų, viena jų – pavogta iš Prancūzijos bibliotekos. Kitos bus tiriamos, siekiant nustatyti, ar nėra pavogtos iš kitų Europos šalių bibliotekų.

Tarptautinės operacijos veiksmus koordinavo Eurojusto bei Europolo pareigūnai.

Anot prokuratūros, tyrimų metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad grupuotės nariai knygas grobė keliais būdais.

Kartais jie naudodavosi netikromis tapatybėmis, prisistatydavo tyrėjais užsisakydami knygas bibliotekose. Kol vieni grupuotės nariai bendraudavo su bibliotekų darbuotojais, siekdami atitraukti jų dėmesį, kiti įtariamieji grobiamas knygas pakeisdavo jų klastotėmis. Kitais atvejais grupuotės nariai tiesiog įsilauždavo į bibliotekas ir pagrobdavo knygas, kurias jau būdavo nusižiūrėję iš anksto, teigiama pranešime.

Įvertinus tai, kad nuo nusikalstamos grupuotės narių nukentėjo skirtingų šalių bibliotekos, Eurojustas nuo 2023 metų lapkričio koordinavo skirtingose šalyse nusikaltimus tiriančių prokurorų ir pareigūnų veiksmus, teikė pagalbą keičiantis duomenimis.

Siekiant nustatyti nusikaltimus padariusius asmenis, buvo sukurta jungtinė tyrimo grupė, kurios veikloje dalyvavo ir Europolo pareigūnai. Teisėsaugos veiksmų dieną Eurojuste buvo įsteigtas koordinacinis centras veiksmų koordinavimui.

Tuo tarpu Lietuvoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl didelę istorinę ir kultūrinę reikšmę turinčių vertybių vagystės iš Vilniaus universiteto bibliotekos yra tęsiamas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Lietuviu

Lietuviu portretas
kalba ir rasta isgelbejo knygnesiai,o nuzudys musu valdzios ir ju broliai kartvelai? Beje,cia nuo zodzio kartuves turbut? Pakaruoliai,skant?

Sartkartvevo?

Sartkartvevo? portretas
Teisingiau yra vadinti Gruzijos piliečiai - jeigu pats žymiausias gruzinas ją taip pavadino...?

Terlecko premija duot

Terlecko premija duot portretas
Išvale nuo okupacinio brudo, kur knygos kurios buvo iki okupacijos?
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių