Baltojo kaspino festivalis: ar karo veidas tikrai nemoteriškas?

  • Teksto dydis:

Po vienerių metų pertraukos vėl grįžo „Baltojo kaspino festivalis“, skatinantis nepakantumą smurtui lyties pagrindu. Festivalį atidarė Lietuvoje gyvenančių ukrainiečių menininkių Elviros Drozdovos ir Irynos Rogovets paroda „Prievarta prieš moteris – karo ginklas“.

Į aštuntojo „Baltojo kaspino“ festivalio atidarymą praėjusį sekmadienį Kauno kultūros centre tradiciškai pakvietė labdaros ir paramos fondas „Frida”, dirbantis su smurto lyties pagrindu prevencija, šiuo metu vykdantis projektą „Refugees’ Resilience: FRIDA supporting Ukraine Women“. Kaip ir kasmet, festivalis dedikuojamas pasaulinėms „16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų“, o karui Ukrainai tebesitęsiant, natūraliai išryškėjo pagrindinė jo tema – moterų padėtis karo metu, jų patiriama seksualinė prievarta ir jos bei kitų karo traumų pasekmės.

Festivalį atidarė Lietuvoje gyvenančių ukrainiečių menininkių Elviros Drozdovos ir Irynos Rogovets paroda „Prievarta prieš moteris – karo ginklas“. Irynos darbai persmelkti šių dienų karo Ukrainoje realybės. Autorė tiki, kad menas – tai dar vienas instrumentas ugdyti ir auginti visuomenę. Elviros darbų ciklas – tai įvairių psichologinių būsenų ir žmonių emocijų, patirtų dėl psichologinių ir fizinių traumų, tyrimas.

Parodos atidaryme dalyvavo ir dar stipresnę emociją kūrė aktorė Kristina Švenčionytė su performatyviais skaitymais „Mūsų kūnai – jų karo laukas“. Paroda veiks iki gruodžio 10 d.

Organizatorių nuotr.

„Seksualinė prievarta – opi problema ne tik karo metu, – pastebi fondo „Frida“ įkūrėja Daiva Baranaukė. – Lietuvoje iki šiol neturime nė vieno centro, kur moterys, nukentėjusios nuo seksualinės prievartos, gautų realią kompleksinę specializuotą pagalbą, todėl tokios pagalbos negalime pasiūlyti ir pas mus atvykusioms ukrainietėms.“

Ši problema bus gvildenama kitame festivalio renginyje – konferencijoje „Karas ir moterys“, kurios metu ekspertės: Kristina Mišinienė (KOPŽI), Marija Dubickienė („Saulės smiltys“), Julia Krasnovidova (Ukrainiečių integracijos centras „Malva“) dalinsis įžvalgomis apie karo zonoje ir iš jos pasitraukusių moterų poreikius bei mūsų galimybes joms padėti.

„Mūsų vykdomo projekto tikslas – suteikti Ukrainos moterims, gyvenančioms Kaune (įskaitant moteris su vaikais), prieigą prie sociokultūrinių, psichologinių bei teisinių paslaugų skatinant savitarpio parama paremtą bendruomenę“, – teigia D. Baranauskė.

Festivalį užbaigs lietuvių ir ukrainiečių grupės „Usnis“ (Будяк) koncertas.

Visi projekto ir festivalio renginiai nemokami, todėl juose dalyvauti gali plačiosios visuomenės atstovai, taip pat ir turintys mažiau galimybių (jaunimas, senjorai, asmenys, esantys rizikoje patirti smurtą bei patiriančios smurtą moterys). Festivalį ir projektą finansuoja Jungtinių Amerikos valstijų ambasada Lietuvoje.

Daugiau informacijos apie projektą ir registracija į projekto veiklas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių