Įteikta Vaikų literatūros premija J. Žilinskui ir E. Baliutavičiūtei

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos įsteigtą Vaikų literatūros premiją viceministrė Agnė Kudarauskienė šiandien įteikė rašytojui Justinui Žilinskui ir Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyr. tyrėjai Eglei Baliutavičiūtei. J. Žilinsko kūryba įvertinta už kūrybišką žvilgsnį į Lietuvos istoriją, mitologiją ir tautosaką šiuolaikinėje vaikų literatūroje. E. Baliutavičiūtei premija skiriama už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą ir skaitymą. Šiemet įteikta 20-oji premija.

„Linkiu, kad visada turėtumėte erdvės skleistis beribei vaizduotei. Kad jūsų talentas, užsidegimas kurti ir atverti jauniesiems skaitytojams literatūros pasaulio įvairovę niekada nenusloptų. Premija buvo įsteigta norint paskatinti, kad rastųsi vaikų literatūros autorių ir skaitymo skatinimo entuziastų. Gal net truputį nuogąstaujant, ar beišliks vaikų susidomėjimas knyga, kai naujos technologijos žengia į mūsų kasdienybę, keisdamos ir skaitymo įpročius. Dabar matome, kad į vaikų literatūros autorių gretas stoja talentingi kūrėjai – įvairių profesijų žmonės. O literatūros entuziastai, pasitelkę savo išmonę, sugalvoja interaktyvių būdų, kaip tą jaunųjų skaitytojų dėmesį knygai dar labiau paskatinti ir palaikyti“, – sakė viceministrė Agnė Kudarauskienė, įteikdama Vaikų literatūros premiją.

Organizatorių nuotr. 

Mykolo Romerio universiteto profesorius, teisininkas J. Žilinskas yra vienas produktyviausių lietuvių vaikų ir jaunimo literatūros autorių, sukūręs ir trilogiją apie Kauką Gugį. Jo kūryboje išskiriamos dvi žanrinės linijos: maginė fantastika (fantasy) ir istorinė–pažintinė. Nuotykiai, fantazija, dinamiškas tekstas patrauklu maginės fantastikos žanro mėgėjams.

J. Žilinskas yra išleidęs 10 grožinės literatūros knygų, kurių dauguma skirtos vaikams ir jaunimui. Jis aktyvus visuomenininkas, dalyvaujantis ir skaitymo skatinimo akcijose. Pernai Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos surengtoje kampanijoje „Skaitymo ambasadorius“ vaikai jį išrinko pirmuoju ambasadoriumi. 

Knygos – svarbu, bet dar svarbiau, kad galėtume jas skaityti taikoje. Ir ne tik mes.

„Knygos – svarbu, bet dar svarbiau, kad galėtume jas skaityti taikoje. Ir ne tik mes“, – sakė J. Žilinskas.

Eglės Baliutavičiūtės, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyr. tyrėjos, gausią veiklą vaikų literatūros sklaidos srityje sudaro knygų vaikams recenzijos, straipsniai apie vaikų literatūrą, apžvalgos Lietuvos radijuje, mėnesio knygų dešimtukų pristatymai, konsultacijos, paskaitos vaikų literatūros klausimais, veikla įvairiausiose vaikų literatūros komisijose. Ji buvo viena iš idėjos rengti Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos trumpus leidinius bibliotekininkams, mokytojams ir visiems, kurie domisi vaikų literatūra bei skaitymo skatinimu, sumanytojų. Leidinių serija, pradėta 2022 m., išsiskiria trumpa forma, kompetentingų specialistų parengtu turiniu ir patrauklia išvaizda.

E. Baliutavičiūtė prisideda prie ankstyvojo skaitymo skatinimo projekto „Knygų startas“, skaito pranešimus apie ankstyvąjį skaitymą bibliotekininkams ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogams, konsultuoja tėvus ir kitus, besidominčius ankstyvuoju skaitymu, ji taip pat parengė metodinę medžiagą, kaip įrengti skaitymo kampelius ikimokyklinėse ugdymo įstaigose. E. Baliutavičiūtė kuria ir veda tinklalaidę, skirtą visiems, dirbantiems su vaikais, vaikų literatūra ir besidomintiems šia sritimi: bibliotekininkams, mokytojams, leidėjams, rašytojams, tėvams.

Ji taip pat yra Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė, administruoja „Facebook“ grupę „Vaikų literatūra“, kurioje visi norintieji gali kalbėtis apie vaikų literatūrą ir skaitymą, dalintis vaikų literatūros naujienomis.

Dažnai matome, kad dėmesio vaikų literatūrai pritrūksta, net ir šiandien ji ne visada laikoma lygiaverte literatūros dalimi. 

„Šis įvertinimas labai svarbus tiek man asmeniškai, tiek kaip vaikų literatūros stebėtojai, puoselėtojai. Dažnai matome, kad dėmesio vaikų literatūrai pritrūksta, net ir šiandien ji ne visada laikoma lygiaverte literatūros dalimi. Tad kiekviena tokia proga, kuri suburia šios literatūros puoselėtojus, yra svarbus pasiekimas. Norėčiau, kad rašytojams ši premija taptų tramplinu ir į nacionalinę premiją“, – sakė Eglė Baliutavičiūtė. 

Kūrinių atrankos komisijos pirmininkas literatūrologas Kęstutis Urba sakė įžvelgiantis stiprią tendenciją, kad pastaraisiais metais į vaikų literatūrą ateina visokiausių profesijų žmonių, ne tik filologų, kaip kad būdavo anksčiau.

Apie Vaikų literatūros premiją: Vaikų literatūros premiją yra įsteigusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Šia premija norima paskatinti, kad rastųsi daugiau kokybiškų kūrinių vaikams ir paaugliams, taip pat norima įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų, asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Premijos dydis – 100 BSI (bazinė socialinė išmoka).

Šios premijos laureatais yra tapę Kęstutis Kasparavičius, Vytautas V. Landsbergis, neseniai mus palikusi Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Violeta Palčinskaitė, Ignė Zarambaitė, dailininkė Zofija Vainilaitienė, Tomas Dirgėla ir daugelis kitų vaikų literatūros rašytojų, skaitymo skatintojų ir populiarintojų. NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių