- Augustas Stankevičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Siekdami Vilniuje, Karoliniškėse, įamžinti poeto Justino Marcinkevičiaus atminimą, visuomenininkai nuo praėjusių metų vasaros surinko beveik 40 tūkst. eurų.
„Renkame lėšas toliau, vietą kaip ir turime išsirinkę, nusižiūrėję – rudenį ten atsodinome obelų sodą. Tai yra vieta Vilniuje, Karoliniškėse. Gavome leidimus iš savivaldybės sodui atsodinti ir tęsiame veiklą toliau“, – BNS sakė lėšų rinkimą organizuojančios viešosios įstaigos „Basos mamos“ atstovė, buvusi „valstietė“ Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Pasak jos, balandį planuojama kreiptis į sostinės savivaldybę, siekiant šį sodą pavadinti J. Marcinkevičiaus vardu bei jame įrengti paminklą.
„Pradėjome rinkti parašus, kad būtent sostinėje turėtų būti tas paminklas. Visoje Lietuvoje ieškome savanorių (parašams rinkti – BNS), tai čia šviežias toks procesas, kol kas turime gal apie 20 savanorių. (...) Mes tiesiog taip norime svariu pagrįsti, kodėl reikalingas tas paminklas“, – kalbėjo V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Jos teigimu, šiame sode galėtų vykti poezijos skaitymas, kultūriniai renginiai.
Gavę savivaldybės leidimą įrengti paminklą, visuomenininkai ketina skelbti konkursą.
„Lauksime tada skulptorių, architektų pasiūlymų ir leisime gal net visuomenei balsuoti ir išsirinkti“, – teigė V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Kaip BNS sakė Vilniaus savivaldybės Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė-Gogelienė BNS teigė, kad komisija tokį kreipimąsi svarstytų.
„Jei Vilniaus Istorinės atminties komisija gautų prašymą vienu ar kitu formatu įamžinti J. Marcinkevičiaus atminimą, tai, žinoma, prašymą, kaip ir visus prašymus dėl įamžinimo iniciatyvų, svarstytume. Turbūt komisijoje turėtume įsivertinti ir tai, kiek ir kokių atminimo ženklų J. Marcinkevičiui Vilniaus mieste jau yra ir ar dar yra poreikis naujiems poeto atminimo įamžinimo formoms“, – sakė politikė.
Viešos diskusijos parodė gana didelį visuomenės susiskaldymą, kas iš esmės neleidžia vienareikšmiai vertinti paminklo poreikio, todėl tolesnius vertinimus atliks Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisija.
Iniciatyvos Vilniuje statyti paminklą J. Marcinkevičiui buvo ėmusis ir Lietuvos rašytojų sąjunga, norėjusi paminklą pastatyti rašytojo vardo skvere prie savo būstinės Vilniaus senamiestyje.
Jos skelbtą konkursą laimėjo „Architektūros linijos“ projektas „Trilogija“, tačiau visuomenėje tuomet atsinaujino diskusija dėl J. Marcinkevičiaus asmenybės, iškeliant aspektą dėl jo prisitaikymo prie sovietinės sistemos.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas tuomet tvirtino, kad savivaldybė prieš uždegdama žalią šviesą tokiam menininko įamžinimui lauks visuomenės sutarimo. Dėl leidimo turi apsispręsti savivaldybė taryba, tačiau šis klausimas svarstytas nebuvo.
Kaip BNS sakė Rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė-Augustinienė, leidimas statyti paminklą tebėra įstrigęs savivaldybėje.
„Mes visus raštus savivaldybei dar pernai siuntėme, bet taip viskas ir stovi, dar jokio atsakymo negavome. Leidimo neturime“, – sakė ji.
Sostinės meras BNS teigė, kad jo pozicija dėl paminklo J. Marcinkevičiui poreikio nesikeičia.
„Viešos diskusijos parodė gana didelį visuomenės susiskaldymą, kas iš esmės neleidžia vienareikšmiai vertinti paminklo poreikio, todėl tolesnius vertinimus atliks Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisija“, – sakė V. Benkunskas.
Savo ruožtu Seimas šią savaitę pradėjo svarstyti siūlymą 2030-uosius paskelbti J. Marcinkevičiaus metais. Tada bus minimos 100-osios rašytojo gimimo metinės.
Poetas, dramaturgas, vertėjas, akademikas bei visuomenės veikėjas J. Marcinkevičius (1930–2011) per kūrybos metus išleido apie 50 eilėraščių, vaikų poezijos, dramaturgijos, esė, publicistinių knygų, tarp žymiausių jo kūrinių – draminė trilogija „Mindaugas“, „Mažvydas“, „Katedra“.
Rašytojas buvo aktyvus Lietuvai atkuriant nepriklausomybę, dalyvavo Sąjūdžio veikloje, tačiau dalis literatūrologų ir istorikų nevienareikšmiai vertina jo vaidmenį ir kai kuriuos kūrinius sovietmečiu.
Jis 1957 ir 1969 metais yra pelnęs LSSR valstybinę premiją, 2001-aisiais – Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ko vakariečiai galėtų pasimokyti iš japonų?4
Ąžuolyno bibliotekos Žvaigždžių salė netrukus taps Japonijos salele Lietuvoje. Rugsėjo 24 d.–gruodžio 3 d. rengiamas penkių paskaitų ciklas „Gyvenimas – tai kelionė“ padės iš arčiau pažinti japonų gyvenimo ypatumu...
-
Dirigentė A. Čepaitė kviečia teatro publiką į naujų patirčių „Kelionę“
Naujausias ir moderniausias Baltijos šalyse Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras gali pasigirti dar vienu išskirtinumu: čia pradėjo dirbti simfoninio orkestro dirigentė moteris. Maestros Adrijos Čepaitės, kaip menininkės, pašauki...
-
„ArtVilnius’24“ – meno maršrutų kryžkelė
Spalio 4–6 d. Vilniuje vyks jau 15-oji tarptautinė meno mugė „ArtVilnius“. Daugiau kaip 300 menininkų, 67 šiuolaikinio meno galerijos, penkiolika institucijų iš keturiolikos pasaulio šalių – kartu su kolegomis ...
-
Jotvingių premijos – poetams J. Jasponytei ir S. Bernotui
Šiemet Jotvingių premija skirta Jurgitai Jasponytei, o Jaunojo jotvingio premija įvertintas Simonas Bernotas, penktadienį pranešė Kultūros ministerija. ...
-
Vilniuje bus pristatyta M. K. Čiurlionio 150-ųjų metinių programa
Kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimtadienio išvakarėse jo vardo menų mokykloje Vilniuje bus pristatyta 150-ųjų menininko metinių programa. ...
-
Nepaisant kritikos, Ciuricho kino festivalyje bus rodomas filmas apie rusų karius6
Prieštaringai vertinamas dokumentinis filmas „Russians at War“ kitą mėnesį bus rodomas Ciuricho kino festivalyje, nepaisant griežtos Kyjivo kritikos, ketvirtadienį pranešė renginio direktorius. ...
-
„Saulės muzikos“ festivalis pristato devynis itin retus pasirodymus
Rugsėjo 20–22 d. į sostinę sugrįžta pasaulio muzikos festivalis „Saulės muzika“. Didžiųjų ir mažųjų klausytojų laukia devyni talentingų kūrėjų pasirodymai bei įvairios muzikinės edukacijos. Iš viso – trys įkve...
-
Odė gamtai ir džiazuojančiam gintarui
Parodos būna paprastos, išnyrančios lyg salos ramioje kūrybos tėkmėje. Ir būna ypatingos, atveriančios pasiektas viršukalnes. Rugsėjo 20 d. vyksiantis Reginos Nemanytės-Rinkevičienės parodos ir kūrybos albumo pristatymas būtent toks ...
-
Šv. Jeronimo premijos – vertėjams R. Užgiriui ir V. Jaručiui
Šv. Jeronimo premijos lietuvių literatūros vertėjui į užsienio kalbą laureatu šiemet išrinktas Rimas Užgiris, o už užsienio literatūros vertimus į lietuvių kalbą įvertintas Vyturys Jarutis, skelbia Kultūros ministerija. ...
-
Vilniuje prasideda Tarptautinis dokumentinių filmų festivalis
Vilniuje, kino centre „Skalvija“, ketvirtadienį prasideda 21-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. ...