Prasideda festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo"

  • Teksto dydis:

Vilniuje prasideda festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“, vėliau renginiai persikels į kurortą.

Kaip skelbia organizatoriai, šiemet jau 34-tą kartą vykstančio festivalio tema „Geri poetai vagia?“, kuri gimė perfrazavus Tomui Sternsui Eliotui priskiriamą frazę: „Prasti poetai plagijuoja, o geri – vagia.“

Trečiadienio vakarą numatytas pirmasis festivalio renginys – almanacho pristatymas Vilniaus literatų namuose kartu su leidinio sudarytojais Vytu Dekšniu ir Rimu Užgiriu.

Penktadienį festivalio veiklos persikels į Druskininkus. Užsienio svečiai tradiciškai lankysis Druskininkų ir Viečiūnų mokyklose, taip pat vyks edukacijos pradinių klasių mokiniams su Daiva Rudyte.

Anot festivalio rengėjų, šiemet, bendradarbiaujant kartu su Lenkijos institutu Vilniuje, Druskininkuose pristatoma paroda „Iš šešėlio“, nuotraukų autorius Bartosz Frątczak (Bartošas Frontčakas).

Ši paroda – duoklė trylikai vertėjų iš lenkų kalbos, tarp kurių poetai Eugenijus Ališanka, Almis Grybauskas, Birutė Jonuškaitė, Kornelijus Platelis, Tomas Venclova ir kiti.  Šalia kiekvienos nuotraukos – parodos herojų pasakojimai apie tai, kaip jie pradėjo versti literatūrą, kokie jų mėgstami autoriai, kūriniai, epochos.

Festivalio metu, iki pat sekmadienio, Vytauto Kazimiero Jonyno galerijoje veiks ir šių metų Jotvingių premija apdovanoto Gvido Latako medalių paroda „Poetams Žemaičių ir Lietuvos“.

Popietę vyks per metus išėjusių poezijos knygų pristatymas su poetu Mantu Toločka ir literatūrologu Mantu Tamošaičiu.

Vakariniuose poezijos skaitymuose bus galima bus išgirsti poetų iš Izraelio, Katalonijos, Kanados, Kolumbijos, Rumunijos, Latvijos. Renginyje skaitys ir lietuvių poetai – pernai Jaunojo jotvingio premija apdovanotas Ramūnas Liutkevičius, Dovilė Bagdonaitė ir 2015 metais Jotvingių premiją pelnęs Rolandas Rastauskas.

Tradicinis Donato Petrošiaus vedamas renginys „Praviras mikrofonas“ leis skaityti visiems pageidaujantiems, o oficialią programą užbaigs „Slaptieji skaitymai“ prie laužo.

Šeštadienio rytą V. K. Jonyno galerijoje vyks poezijos skaitymai, kuriuose poetai skaitys po vieną savo ir mėgstamiausio poeto eilėraštį. Šiuos skaitymus ves Ričardas Šileika ir Dainius Gintalas.

Europos poezijos platformai „Versopolis“ šiemet atstovaus kylantys poetai – airė Annemarie Ní Churreáin (Enmari NI Kurajen) pelniusi Airijos meno tarybos Naujosios kartos menininko apdovanojimą, ir Claus Hoxbroe (Klausas Hioksbrojė) – poetas, prozininkas, kūrybinio rašymo dėstytojas iš Kopenhagos.

Šeštadienio popietę skaitymus ves Dainius Dirgėla. Čia bus galima išgirsti daugiau lietuvių poetų – skaitys Ieva Toleikytė, Justina Žvirblytė, Tomas S. Butkus, Renata Karvelis, Albinas Galinis, Laura Kromalcaitė, Liutauras Leščinskas, Patricija Gudeikaitė. Šiame renginyje bus prisimenamas ir latvių poetas Knutas Skujeniekas, prieš 30 metų apdovanotas Jotvingių premija. Tai padaryti padės latvių bičiulis ir vertėjas, poetas Vladas Braziūnas, šia premiją gavęs prieš 20 metų.

Popietėje bus galima išgirsti ir festivalio bičiulius Gerardą Beltraną (Meksika/Lenkija) bei Andrejų Chadanovičių (Baltarusija/Lenkija). Šių poetų dvikalbes poezijos rinktines išleido festivalis.

Iškilmingame šeštadienio vakare bus įteiktos šiemetės Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijos, kurias pelnė Gvidas Latakas ir Birutė Grašytė-Black. Taip pat bus įteikta tradicinis žurnalo „Nemunas“ prizas Poezija mus vienija ir jungia, Antano A. Jonyno prizas jaunajam poetui, apdovanoti anoniminių eilėraščių prizininkai. Kartu su Lietuvos poetais Vytautu Kaziela ir Mindaugu Milašium-Monte, savo tekstus skaitys poetės iš Estijos ir Lenkijos.

Sekmadienio vakarą festivalis sugrįš į Vilnių, Mo muziejuje įvyks užsienio svečių ir šių metų jotvingių skaitymai, juos ves poetai Indrė Valantinaitė ir Rimas Užgiris.

Visi festivalio renginiai nemokami. Festivalio veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių