- Karolina Ambrazaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tyrėjas Vidmantas Valiušaitis kreipėsi į darbo ginčų komisiją dėl galimai neteisėto atleidimo iš darbo Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, trečiadienį pranešė Lietuvos krikščionių darbuotojų profesinė sąjunga.
V. Valiušaičiui atstovauja šios profsąjungos advokatai.
Kaip teigiama pranešime, nurodyta darbo atleidimo priežastis yra fiktyvi, o tikrieji jo atleidimo motyvai – diskriminaciniai, susiję su V. Valiušaičio mokslinėje veikloje reiškiamais vertinimais ir pažiūromis į prieštaringai vertinamą 1941 metų birželio sukilimą bei istorines asmenybes, tokias kaip Kazys Škirpa, Jonas Noreika-Generolas Vėtra, Adolfas Ramanauskas-Vanagas, Juozas Lukša Daumantas, Juozas Brazaitis.
„Sukilimas karine prasme buvo nukreiptas prieš Sovietų Sąjungą, o politine prasme buvo nukreiptas prieš nacistinę Vokietiją. Todėl, kad vokiečius pastatė prieš faktą, vokiečiai atėję į Lietuvą rado suformuotą laikinąją vyriausybę, paskelbtą nepriklausomybę, funkcionuojančią valdžią ir dėl to jie buvo labai įsiutę, labai nepatenkinti, jie visokiais būdais stengėsi vyriausybę sukompromituoti. Čia yra Lietuvos laisvės kovų svarbi dalis, viena iš rezistencijos etapų prieš sovietinę okupaciją“, – BNS trečiadienį sakė V. Valiušaitis.
Birželio sukilimas buvo ginkluotas Lietuvių aktyvistų fronto vadovaujamas bandymas atkurti Lietuvos nepriklausomybę, prasidėjęs 1941 metų birželio 22 dieną Kaune, nacių Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą, tikintis, kad nacistinė Vokietija padės atkurti Lietuvos nepriklausomybę.
Šis sukilimas tiek visuomenėje, tiek tarp istorikų nėra vertinamas vienareikšmiai.
Jo metu paskelbta Lietuvos valstybės atkūrimo deklaracija, o Laikinoji vyriausybė siekė atkurti nepriklausomybę, tačiau tikslas liko neįgyvendintas nacių Vokietijai įvedus okupacinį režimą. Prieš sovietų valdžią kovojantiems partizanams vadovavo stichiškai susidaręs Vietinės apsaugos štabas. Kaune veikė 26, miesto apylinkėse – dar 16 partizanų būrių. Iš viso jie turėjo apie 3 400 kovotojų.
Birželio sukilimo įvykiai Lietuvos žydų atmintyje yra įsirėžę kaip jų tragedijos pradžia dėl panašiu metu prasidėjusių pirmųjų pogromų, tačiau, pasak istorikų, šių įvykių aklai susieti negalima ir būtina turėti galvoje sudėtingą to meto kontekstą, kai persipynė daugybė skirtingų veiksnių ir tragiškų nutikimų.
Tyrėjas taip pat pabrėžė, jog atleidimą ginčija dėl, jo nuomone, bibliotekos atliktų procedūrinių klaidų.
„Aš manau, kad buvo procedūriniai pažeidimai, kokiais motyvais, aš negaliu įtarinėti“, – kalbėjo V. Valiušaitis.
Anot profsąjungos pranešimo, bibliotekoje anksčiau stigo vyriausiųjų tyrėjų, jų skaičius pastaruoju metu padidėjo nuo 13 iki 20, ir ši problema spręsta priimant naujus darbuotojus arba perkeliant esamus iš visai kitų pareigų.
V. Valiušaičio teigimu, prieš atleidžiant iš darbo, jam formaliai buvo pasiūlyta užimti bibliotekininko pareigas, kurios iš esmės neatitinka jo kvalifikacijos.
Tuo metu Martyno Mažvydo biblioteka nurodo, kad V. Valiušaitis dirbo Informacijos politikos ir analitikos departamente, kuris tyrimų veiklų nevykdo.
Atlikus vidinį tyrimą, anot įstaigos, departamente buvo panaikinta perteklinė pareigybė, o V. Valiušaičiui atsisakius užimti kitas jam pasiūlytas pareigas, darbo sutartis buvo nutraukta suėjus įspėjimo terminui.
Biblioteka pabrėžia, jog tuo metu laisvų tyrėjų pareigybių kituose departamentuose nebuvo.
Šiuo metu bibliotekos generalinės direktorės pareigas eina Aušrinė Žilinskienė, jos laimėtas konkursas šiuo metu yra apskųstas ir nagrinėjamas teisme.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LNOBT vadovės strategijoje – dėmesys teatro bendruomenės gerovei
Naujoji Lietuvos operos ir baleto teatro (LNOBT) generalinė direktorė Laima Vilimienė sako darbus pradėjusi nuo susitikimų su teatro kolektyvu, jos veiklos strategijoje – bendruomenės gerovės darbo grupė, naujos operos, prikeltas priestato statyb...
-
Taškas, kuris išėjo pasivaikščioti, atklydo į galeriją1
Tai istorija ne apie tašką, kuris stebuklingai susirado batus ir išėjo pasivaikščioti, – apie tašką drobėje, kuris verčia mus akimis keliauti per darbus, ieškoti naujo požiūrio (arba galvoti, kaip prikelti sen...
-
Apie Motinos ir Kūrėjos archetipus tapyboje
„Girstučio“ kultūros centre vyksta tapytojos Akvilės Linkevičienės paroda „Mėgaukis tyla / Enjoy the silence“. Vieta ne pati patogiausia lankyti, bet buvau pakviestas asmeniškai, tad gavau progą pabendrauti su autore, pama...
-
Ketvirtadalis gyventojų reguliariai vartoja nelegalų turinį, skelbia Kultūros ministerija
Keturi iš dešimties Lietuvos gyventojų bent kartais vartoja nelegalų turinį, o reguliariai tai daro ketvirtadalis gyventojų – 26 proc., rodo Kultūros ministerijos atlikto tyrimo rezultatai. ...
-
Krepšinio legendos M. Jordano marškinėlius aukcione tikimasi parduoti už 6 mln. dolerių2
Aukcione Niujorke bus parduodami buvusios krepšinio žvaigždės Michaelio Jordano marškinėliai. ...
-
Mirė architektas A. Mačiulis1
Eidamas 94-uosius metus mirė architektas Algimantas Mačiulis. ...
-
Pasirašius kultūros inovacijų skatinimo susitarimą, tikimasi padidinti jos pelningumą2
Kultūros ministerijoje Vilniuje ketvirtadienį pasirašius tarpinstitucinį susitarimą dėl bendradarbiavimo kultūros ir kūrybinių industrijų (KKI) inovacijų skatinimo srityje, tikimasi pritraukti daugiau investicijų į kultūros sritį ir padėt...
-
Nobelio literatūros premiją laimėjo Pietų Korėjos rašytoja Han Kang
2024 m. Nobelio literatūros premijos laureatė yra Pietų Korėjos rašytoja Han Kang, paskelbė Švedijos akademija. ...
-
Teismas atmetė asociacijos ir S. Nėries anūkės skundą dėl sprendimo nuimti poetės paminklą12
Regionų administracinis teismas trečiadienį atsisakė priimti skundą dėl Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) sprendimo pašalinti Salomėjos Nėries paminklą. ...
-
Rašytojui D. Dirgėlai skirta Neringos savivaldybės stipendija
Neringos savivaldybė skyrė 1 tūkst. eurų dydžio stipendiją poetui, dramaturgui ir fotografui Dainiui Dirgėlai. ...