Būdamas 101 metų amžiaus mirė televizijos prodiuseris bei scenaristas N. Learas

  • Teksto dydis:

Būdamas 101 metų amžiaus mirė žinomas televizijos prodiuseris bei scenaristas Normanas Learas (Normanas Liras), kurio novatoriškos XX amžiaus 8-o ir 9-o dešimtmečių komedijos sukėlė revoliuciją Amerikos pramogų pasaulyje, trečiadienį pranešė JAV žiniasklaida.

N. Learas, kurio mirtį laikraščiui „The New York Times“ ir kitoms žiniasklaidos priemonėms patvirtino šeimos atstovė spaudai, sukūrė tokius populiarius televizijos serialus kaip „Šeimos reikalai“ (All in the Family), ir „Džefersonai“ (The Jeffersons).

Vienas svarbiausių jo darbų buvo pirmasis televizijos serialas apie afroamerikiečių šeimą „Geri laikai“ (Good Times), pasirodęs 1974 metais.

Serialuose jis nagrinėjo jautrias rasės, seksualumo, socialinio statuso, nelygybės ir politikos, pavyzdžiui, antikarinio judėjimo, temas.

N. Learas atsisakė idealistinio amerikiečių šeimų vaizdavimo ir ėmė kurti serialus, atkartojančius realų pasaulį. Galima būtų teigti, kad jis buvo šiuolaikiškų, tikroviškų situacijų komedijų pradininkas.

„Nauja buvo tai, kad mes atkreipėme dėmesį į realybę“, – sakė garsusis kūrėjas 2016 metais dokumentiniame filme „Normanas Liras: Tiesiog dar viena jūsų versija“ (Norman Lear: Just Another Version of You).

N. Learas pramogų industrijoje iškilo, pradėjęs politizuoti asmeninius dalykus ir suasmenindamas politiką.

Jo kolega komikas Melas Brooksas (Melas Bruksas) pavadino N. Learą „drąsiausiu visų laikų televizijos scenaristu, režisieriumi ir prodiuseriu“.

8-o dešimtmečio viduryje geriausiu laiku buvo rodomi net penki N. Learo kurti televizijos serialai.

Tuo metu transliuotojas CBS apskaičiavo, kad kiekvieną savaitę N. Learo programas žiūrėjo 120 milijonų amerikiečių.

N. Learas šešis kartus pelnė „Emmy“ apdovanojimą, parašė ir prodiusavo 100 specialių laidų ir televizijos serialų, iš kurių bene labiausiai išsiskyrė „Gyvenimo faktai“ (The Facts of Life) ir „Viena diena vienu metu“ (One Day at a Time).NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių