Kūrybiniams sumanymams įgyvendinti LATGA skirs beveik 82 tūkst. eurų

  • Teksto dydis:

Asociacija LATGA savo autorius ar jų atstovus ragina iki rugsėjo 30 d. teikti projektus ir gauti Kūrybinės veiklos fondo finansavimą.

Šiemet LATGA prisidėjo prie grupės „Biplan“ kompaktinės plokštelės ir meno albumo „Vincas Kisarauskas. Pasvirimas į ateitį“ leidybos, festivalio „Poezijos pavasaris“ renginių organizavimo bei keliolikos kitų projektų įgyvendinimo.

Kūrybinės veiklos fondo lėšų šaltiniai – 10 proc. atskaitymai nuo kompensacinio atlyginimo, surinkto už audiovizualinių kūrinių ir fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais. Šiuo metu fondą sudaro beveik 82 tūkst. eurų, jie bus skirti 2017 m. projektams įgyvendinti: muzikos projektai pretenduoja pasidalinti virš 55 tūkst. eurų, audiovizualiniai projektai – virš 26 tūkst. eurų.

Atrenka patys autoriai

„Šis fondas įsteigtas atsiradus vadinamajam Tuščios laikmenos mokesčiui. Kurį laiką siūlyti projektus galėjo visų sričių autoriai, nes jie visi gaudavo ir kompensacinį atlyginimą. Deja, ne dėl mūsų kaltės, o dėl netobulo įstatymo šiemet į finansavimą gali pretenduoti tik muzikos ir audiovizualinių kūrinių autoriai“, – akcentuoja asociacijos LATGA direktorius Jonas Liniauskas.

Jis pabrėžia, kad nuo 2012 metų finansavimą kūrybiniams projektams skirsto LATGA taryba, kurią sudaro patys autoriai. „Mes, asociacijos darbuotojai, viso labo atliekame organizacinį darbą – priimame paraiškas, perduodame jas tarybai, o paskui pervedame lėšas. Vis dėlto norėčiau akcentuoti, kad prieš pildydami paraišką autoriai atidžiai perskaitytų finansavimo tvarką, kurią galima rasti LATGA svetainėje“, – dėsto J. Liniauskas.

Praėjusį gruodį asociacijos LATGA taryba patvirtino finansavimą 21 projektui, iš viso jiems skirta 74 300 eurų. Dalis projektų jau pristatyti visuomenei, kiti dar įgyvendinami.

1500 eurų sumą dainų įrašams gavusi dainininkė Giedrė Kilčiauskienė teigia, kad naujas albumas jau pakeliui, netrukus bus atliekamos galutinės įrašų korekcijos. „Tai bus džiazo lietuvių kalba albumas. Sutiksite, kad tokių išleidžiama nedaug. Noriu, kad įrašai būtų itin kokybiški, tam reikia skirti ir laiko, ir pinigų. Džiaugiuosi, kad šiam albumui išleisti gavome finansavimą iš LATGA ir su muzikantais galime įgyvendinti kūrybines svajones“, – pasakoja ji.

Kiek didesnę – 2500 eurųparamą tikslingai panaudojo ir grupė „Biplan“, išleidusi 20-mečiui skirtą rinktinį albumą ir surengusi jubiliejinius koncertus. „LATGA parama sudarė sąlygas kokybiškai išleisti grupės dvidešimtmečio albumą „Biplan 20!“ CD ir DVD formatais. Buvo įamžintas „Biplan“ jubiliejinis koncertas, praėjusiais metais įvykęs Vilniuje šiuo metu jau nebeegzistuojančioje „Forum Palace“ koncertų salėje“, – teigia „Biplan“ vokalistas Maksas Melmanas.

Nuo poezijos iki meno albumų

Iš asociacijos LATGA Kūrybinės veiklos fondo 5500 Eur buvo skirta gilias tradicijas puoselėjančiam „Poezijos pavasariui“. Šį tarptautinį poezijos festivalį rengiančios VšĮ „Rašytojų klubas“ direktorė Janina Rutkauskienė akcentuoja, kad šiemet renginių buvo itin gausu, todėl kiekvieno rėmėjo indėlis buvo labai svarbus.

„Per 15 festivalio dienų įvyko 146 renginiai visoje Lietuvoje ir septyniose užsienio šalyse: Airijoje, Baltarusijoje, Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Rusijoje ir Šveicarijoje. Be to, ir svečių buvo daug – sulaukėme poetų iš JAV, Ukrainos, Palestinos, Latvijos, Meksikos, Rumunijos, Čekijos. Dar norėčiau akcentuoti, kad festivalyje savo kūrybą pristatė ne tik poetai, bet ir kitų sričių autoriai: muzikai, aktoriai, fotografai, dailininkai. Asociacijos LATGA pinigai buvo skirti dalies autorių honorarams apmokėti“, – pasakoja ji.

1500 eurų finansavimas skirtas „VšĮ Inscript“ projektui – debiutiniam Irmos Pužauskaitės pilno metro filmui „Maja“. „Vienas kertinių projekto sėkmės šaltinių yra galimybė vystyti idėją, projektą, daryti klaidas, testus, ieškoti naujų sprendimo būdų. Projekto vystymas yra toks pats įtemptas darbas kaip ir projekto įgyvendinimas, tačiau kino pasaulyje dažnai vystymas nėra iki galo atliekamas dėl finansinių resursų stokos. Laimei, kad yra tokių fondų kaip šis, todėl galime skirti dėmesio šiam svarbiam aspektui“, – sako Lukas Trimonis iš „VšĮ Inscript“.

3000 eurų iš Kūrybinės veiklos fondo Asociacijos LATGA taryba skyrė meno albumo „Vincas Kisarauskas. Pasvirimas į ateitį“ leidybai. Žymiam grafikui dedikuoto albumo leidybą kuravusi dr. Danutė Zovienė akcentuoja, kad Kūrybinės veiklos fondo pinigais iš dalies apmokėti spaudos darbai. „Tokių meno albumų leidybos kaštai yra labai dideli – brangiai kainuoja ir parengimas, ir spaudos darbai. Be įvairių fondų – tiek LATGA, tiek Kultūros tarybos paramos jų net nebūtų įmanoma išleisti“, – teigia dr. D. Zovienė.

Primenama, kad dar po pusantro mėnesio Asociacijos LATGA taryba skirstys ir Socialinio-kultūrinio fondo lėšas. Šis fondas yra skirtas muzikos kūrinių autoriams, kurie yra sutikę su 6 proc. atskaitymais nuo jiems išmokamo autorinio atlyginimo (honoraro). Paraiškas galima pateikti iki lapkričio 1 d.

Daugiau informacijos – asociacijos internetinėje svetainėje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių