Dėl VSD pranešėjo komisijos – skundas ir iš Prezidentūros

Trečiadienio vakarą Seimo Etikos ir procedūrų komisija gavo dar vieną skundą dėl vadinamosios pranešėjo Tomo Gailiaus parlamentinės tyrimo komisijos. Šį kartą į etikos sargus pasikreipė prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Jarekas Niewierowiczius.

„Gavome vieną skundą iš Prezidentūros. Pasirašė prezidento patarėjas J. Niewierowiczius“, – ketvirtadienį Eltai sakė Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė.

„Dėl pačios komisijos veiklos“, – pridūrė ji, klausiama, kokios abejonės keliamos prezidento patarėjo kreipimesi.

J. Niewierowiczius buvo vienas iš parlamentinio tyrimo komisijai liudijusių prezidento komandos atstovų.

Taip pat sulaukta kreipimosi iš Seimo narės Agnės Širinskienės, informavo A. Norkienė. Anot politikės, Mišrios grupės narė prašo įvertinti galimus Seimo statuto pažeidimus, kai parlamentas po pateikimo nepaskyrė pagrindinio komiteto pranešėjo komisijos tyrimo išvadų svarstymui.

ELTA jau anksčiau pranešė, jog į Etikos ir procedūrų komisiją savo ruožtu yra pasikreipusi ir Generalinė prokuratūra. Šiuo pagrindu etikos sargai jau yra pradėję tyrimą.

A. Norkienės teigimu, naujieji skundai bus apsvarstyti antradienį planuojamame komisijos posėdyje. Parlamentarė neatmetė, jog J. Niewierowicziaus ir A. Širinskienės kreipimaisi gali būti sujungti su jau vykdomu komisijos tyrimu.

Ketvirtadienį Seimas po svarstymo pritarė VSD pranešėjo istoriją tyrusios laikinosios komisijos išvadoms. Už šią išvadą balsavo 64 Seimo nariai, prieš – 44, susilaikė – 13.

Prieš savaitę parlamentui pritarus išvadoms po pateikimo, dalis opozicijai priklausančių politikų kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT), prašydami išsiaiškinti, ar parlamentinio tyrimo komisija veikė teisėtai.

D. Gaižauskas prašo institucijų įvertinti, ar VSD komisija neatskleidė slaptų duomenų

„Valstietis“ Dainius Gaižauskas ketvirtadienį kreipėsi į institucijas dėl VSD pranešėjo informaciją tyrusios laikinosios Seimo komisijos parlamentarams pateiktos galimai įslaptintos informacijos.

„Kreipiausi į Valstybės saugumo departamento vadovą, Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovą bei Generalinę prokuratūrą, prašydamas skubiai imtis veiksmų siekiant suvaldyti rizikas ir grėsmes, kurios kyla vykdant specialioms operacijoms, kurios dar vis dėlto yra įslaptintos“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė D. Gaižauskas.

Pasak jo, VSD pranešėjo komisija Seimo nariams pateikė per daug informacijos. Seimo narys pridūrė, kad įslaptinta informacija yra pasirodžiusi žiniasklaidoje, tačiau nedetalizavo, kur konkrečiai.

„Buvo pateiktos stenogramos kartu su tais duomenimis, kur rinko komisija, kur praktiškai išvardijami pareigūnai, pareigūnai po priedanga, pareigūnų vardai ir pavardės, kurie vykdė tam tikrus slaptus veiksmus. Įvardinama netgi prieš ką buvo vykdomi tyrimai, galbūt net ir dabar, specialios operacijos, kurios galbūt vykdomos, vyko“, – BNS vėliau aiškino D. Gaižauskas.

„Valstiečio“ teigimu, šią įslaptintą informaciją komisijai pateikė pranešėjas T. Gailius, tą darė nesilaikydamas įstatymų.

„Tai reiškia, kad kyla realios grėsmės tarnyboms, ir tarnybos dabar turi žinoti, kokios, nedelsiant imtis veiksmų, nes labai daug Seimo narių jau žino, ką daro saugumas, kokias operacijos vykdo, kokie tie pareigūnai“, – sakė D. Gaižauskas.

Jis teigė, kad ši informacija Seimo nariams buvo pateikta praėjusią savaitę VSD pranešėjo komisijos išvadai įveikus pirmąjį balsavimo barjerą.

D. Gaižauskas kalbėjo į institucijas kreipęsis tik dabar, nes aiškinosi, ar parlamentarams pateikta informacija yra įslaptinta.

Tuo metu laikinosios tyrimo komisijos pirmininkas demokratas Vytautas Bakas atmetė D. Gaižausko kaltinimus dėl kriminalinės žvalgybos duomenų pateikimo. Jis pabrėžė, kad Seimo nariams pateikta susipažinti su ta informacija, kuriai sutikimą davė Valstybės saugumo departamentas.

„Visi dokumentai, kurie yra jums prieinami, tiems, kurie turite teisę susipažinti su informacija, žymima slaptumo žyma „Slaptai“, galite drąsiai skaityti ir žinoti, kad Valstybės saugumo departamentas yra davęs tam sutikimą“, – ketvirtadienį Seime sakė V. Bakas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių