- Martyna Pikelytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Į Seimą kandidatuojančios politinės partijos nesutaria, kada Lietuvoje galėtų būti įvestas visuotinis šaukimas.
Nors dauguma partijų mato galimybę tą padaryti dar iki 2030 metų, atsiranda politinių jėgų sakančių, kad pasiruošimas užtruks ilgiau.
„Kuo daugiau turime pasirengusių žmonių ginti arba karo padėtyje atlikti tam tikras kitas, susijusias, funkcijas, tuo yra visiems geriau. Ir tikrai nemanau, kad tai yra tabu. Bet pradžioje mes turime įgyvendinti tai, dėl ko jau dabar esame susitarę“, – pirmadienį vykusių TV3 debatų metu kalbėjo konservatorių sąrašo vedlė Ingrida Šimonytė.
Pasak premjerės, Lietuva visuotinį šaukimą būtų pasiruošusi įgyvendinti dar 2028–2029 metais.
Savo ruožtu Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sąraše esanti Dovilė Šakalienė kritikavo dabartinių valdančiųjų Vyriausybę ir tikino, jog per artimiausius ketverius metus nėra galimybės grąžinti visuotinį šaukimą.
„Jeigu kalbame apie visuotinį šaukimą, tai turėtume labai realistiškai pasižiūrėti, kad per pastaruosius ketverius metus nei infrastruktūros, nei personalo – kalbam konkrečiai apie instruktorius – problemos nėra išspręstos. Aš galvoju, kad čia yra vienas iš tų dalykų, kuris labai gražiai skamba, bet vis dėlto įgyvendinimo prasme, kai kalbame apie mūsų resursus ir apie kitus prioritetus, ir apie galimybes įgyvendinti – tai lygiai tokia pati situacija, kaip pastačius vieną stotelę krauti elektromobiliams, pasakyti, kad nuo šiol Lietuvoje važinės tik elektromobiliai“, – dėstė D. Šakalienė.
„Tokių galimybių šiandien dienai tiesiog nėra (...) Mano atsakymas – kad ne per artimiausius ketverius metus“, – akcentavo ji.
Mes matome ir kitus prioritetus – brigada, oro gynyba, nacionalinė divizija ir visuotinis šaukimas.
Tuo metu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sąrašo lyderis Saulius Skvernelis svarstė, kad visuotinis šaukimas galėtų būti kitos Vyriausybės ambicija.
„Pirmiausiai klausimas yra infrastruktūra ir personalas, nes pašaukti galima daug, bet jeigu neturėsime nei poligonų, nei ginkluotės, nei aprangos, nei instruktorių – tai naudos iš jų nebus“, – svarstė S. Skvernelis.
„(...) Mes matome ir kitus prioritetus – brigada, oro gynyba, nacionalinė divizija ir visuotinis šaukimas. Manau, tai bus kitos Vyriausybės ambicija“, – pabrėžė ekspremjeras.
Visgi, Lietuvos valstiečių žaliųjų sąraše (LVŽS) esantis Dainius Gaižauskas tikino, jog pasiruošimas visuotiniam šaukimui gali užtrukti ir ilgiau nei iki 2030 m.
„Iki 2030 m. visuotinio šaukimo net diskutuoti negalime, nes esame susiplanavę labai aiškias užduotis. (...) Visuotiniam šaukimui reikėtų 550 mln. (eurų – ELTA). Jeigu su moterimis – trigubintųsi viskas“, – dėstė D. Gaižauskas.
Parlamentaras svarstė, kad karinį pasirengimą jau nuo kitų metų būtų galima įdiegti aukštosiose mokyklose bei paskutinėse gimnazinėse klasėse.
Apie galimybę karinį ugdymą bendrojo ugdymo mokyklose pradėti dar nuo kitų metų užsiminė ir „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.
„2030 m. yra tas laiko tarpas, kur valstybė gali pasiruošti. Mes turime susitarti dėl jaunimo motyvacijos ir investavimo į jį ir mes turime pradėti kalbėti apie mokyklose vadinamąjį civilinį ugdymą arba karinį mokymą, kad žmogus suvoktų, kaip reikia ginti valstybę“, – debatuose kalbėjo R. Žemaitaitis.
Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen dėstė, jog visuotinį šaukimą pradėti dar iki 2030 m. – yra realu.
„Iki 2030-ųjų m., kaip ir yra nuspręsta, tikrai įmanoma įgyvendinti. Žinoma, reikia įsiklausyti ir į kariuomenės poreikį, ir investuoti į infrastruktūrą, instruktorius. Suprantama, ir apie merginų šaukimą mes galime kalbėti ateityje – vėlgi, atsižvelgdami į poreikį, kas yra tikrai labai svarbu – kad sistema yra aiški, kad būtų aišku, kokio amžiaus jaunuoliai yra kviečiami“, – dėstė V. Čmilytė-Nielsen.
„Tai yra realu ir tikrai nereikia kelti panikos, kad mes niekam nepasirengę, nes tai yra tiesiog netiesa“, – reaguodama į oponentų pasisakymus akcentavo Seimo pirmininkė.
Šių metų liepą Seimas patvirtino Krašto apsaugos ministerijos (KAM) inicijuotus kariuomenės struktūros pakeitimams, kuriais kuriama pėstininkų divizija su tankų batalionu bei didinamas šauktinių skaičius. Nuo kitų metų pradžios tarnauti šaukiamųjų jaunuolių skaičius palaipsniui augs ir nuo 2027 m. ribiniai skaičiai sieks nuo 4240 iki 7040 vaikinų. KAM vertinimu, ilgainiui tai sudarys sąlygas pereiti prie visuotinio šaukimo.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 d.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po I. Šimonytės pasiūlymo dėl partnerystės, V. Blinkevičiūtės pažadas: to imsimės po rinkimų4
Socialdemokratų lyderei Vilijai Blinkevičiūtei teigiant, kad jos vadovaujama partija nepalaiko Civilinės sąjungos įstatymo dėl to, jog tai yra valdančiųjų iniciatyva, premjerė Ingrida Šimonytė paragino šią politinę jėgą dar &scaro...
-
VRK: Seimo rinkimuose dirbs apie 16 tūkst. komisijų narių ir daugiau nei 3 tūkst. stebėtojų1
Seimo rinkimų sekmadienį visoje šalyje dirbs apie 16 tūkst. komisijų narių, o rinkimų skaidrumą prižiūrės daugiau kaip 3,1 tūkst. rinkimų stebėtojų, praneša Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Premjerė: atnaujintas „Via Baltica“ ruožas itin svarbus ir kariniam mobilumui4
Penktadienį atidarius priešpaskutinę rekonstruojamos automobilių magistralės „Via Baltica“ atkarpą nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos, premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad šis kelias yra svarbus dėl jo dvi...
-
VRK pirmininkė teigia, kad įstaiga susiduria su finansavimo stygiumi4
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė sako, kad sklandžiam šios institucijos darbo užtikrinimui trūksta papildomo finansavimo. Anot jos, su lėšų stygiaus keliamais iššūkiais susiduriama ir &scaron...
-
Kandidatei į Seimą I. Gajauskaitei pateikti įtarimai rengus riaušes: paimtas jos asmens dokumentas2
Su rinkimų debatų dalyviais raginusiai susidoroti Petro Gražulio vadovaujamos Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) kandidatei į Seimą Irmai Gajauskaitei pateikti įtarimai rengus riaušes ir skirta kardomoji priemonė. ...
-
I. Šimonytė apie šaudynes Vilniaus centre: skaudu, bet nusikaltimai įvyksta visose šalyse3
Premjerė Ingrida Šimonytė apgailestauja dėl Vilniaus centre ketvirtadienį tragiškai pasibaigusių šaudynių, tačiau atkreipia dėmesį, kad tokio pobūdžio nelaimių pasitaiko visose šalyse. ...
-
Policija gavo 28 pranešimus apie galimus rinkimų pažeidimus
Prasidėjus Lietuvos parlamento rinkimams, šalies policija nuo pirmadienio sulaukė 28 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus, skelbia Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
G. Nausėda ragina aktyviai balsuoti Seimo rinkimuose: kad nereikėtų sakyti – ir vėl ne tą išrinkome8
Prezidentas Gitanas Nausėda kreipėsi į Lietuvos gyventojus, ragindamas dalyvauti juos sekmadienį vyksiančiuose Seimo rinkimuose. Pasak jo, aktyvumas parlamento rinkimuose yra svarbu, nes šiuo metu Lietuvai ypač reikalingi didelį pasitikėjimo man...
-
VRK pirmininkė apie išankstinį balsavimą: jis išsiskiria4
Pasibaigus trims išankstinio balsavimo Seimo rinkimuose dienoms, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė sako, kad šie rinkimai iš ankstesnių išsiskiria rinkėjų aktyvumu. Pasak jos, kai kuriose apygard...
-
Sulaikyta imtis beisbolo lazdų ir susidoroti raginusi kandidatė į Seimą65
Dėl europarlamentaro Petro Gražulio vadovaujamos Tautos ir teisingumo sąjungos (centristai, tautininkai) kandidatės į Seimą Irmos Gajauskaitės pareiškimų pradėjus ikiteisminį tyrimą, moteris buvo sulaikyta. ...