K. Budrys: demokratams pasitraukus iš gynybos susitarimo, pasekmės yra tikrai blogos

Demokratams pasitraukus iš partijų susitarimo dėl gynybos po inicijuotos Viešojo saugumo tarnybos (VST) reformos, pasekmės yra „tikrai blogos“, sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys.

„Pasekmės, jau čia gynybos susitarimui, kurias sukėlė – tikrai blogos. Čia nesiimu kažko kaltinti ar vertinti, kaip čia reikėjo kitaip padaryti. Blogos – čia konstatavimas, nes mums reikia turėti platų nacionalinį susitarimą dėl gynybos reikalų, kuris tęstųsi ne tik valdančiųjų kadenciją, bet ir verstųsi per kelių būsimų daugumų kadencijas“, – antradienį Žinių radijui sakė K. Budrys.

Opozicinė Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ketvirtadienį pranešė, jog traukiasi iš parlamentinių partijų susitarimo dėl gynybos.

Tokį sprendimą partija priėmė Seimui pateikimo stadijoje nubalsavus už Viešojo saugumo tarnybos (VST) prijungimą prie policijos. Demokratai teigia smerkiantys „vidaus reikalų ministrės ir visos Vyriausybės sisteminį Lietuvos saugumo silpninimą“.

Prezidento patarėjas taip pat išsakė kritikos VST reformai, sakydamas, jog Seimui pateiktas kompromisas dėl įstatymo pakeitimo projekto „buvo blogesnis nei pirminis sumanymas“.

Patarėjo teigimu, visų pirma buvo numatyta inventorizuoti visas VST atliekamas funkcijas, peržiūrėti, ar jos nesidubliuoja su kitomis institucijomis ir jas išskaidyti. Tarp jų – kritinės infrastruktūros apsaugos funkcija, nuteistųjų asmenų konvojavimas, viešojo saugumo užtikrinimas per riaušių malšinimą ir panašiai.

„Kaip žinome, Policijos departamentas dalį atlieka, dalį galima perduoti privačioms bendrovėms vykdyti, dalį galėtų vykdyti Kalėjimų departamentas. Tai toje apimtyje, kai vyko diskusija, tikrai prezidento parama buvo, nes mes turėtume siekti efektyvaus darbo organizavimo, nedubliuoti ir taip nedidelių resursų“, – kalbėjo K. Budrys.

Anot jo, pagrindinis resursas, kurio stinga – personalas, esama nemažai neužpildytų etatų. Pasirinkta kryptis, patarėjo teigimu, neįneša reikiamų pokyčių.

„Tas pradinis modelis sulaukė kritikos kai kuriose politinėse jėgose ir buvo pasirinkta bloga kryptis – padaryti kompromisą, nieko nekeisti tarnybos viduje, bet pačią tarnybą pasiūlyti prijungti prijungimo keliu prie Policijos departamento. Tada tikrai kyla abejonių, ką mes čia tokiu būdu pasieksime, kai institucija neturės savo atskiro vadovo, bus po kita institucija, iš kur atsiras dėl to geresnis valdymas, kai mes sieksime išlaikyti identitetą ir panašiai“, – sakė prezidento patarėjas.

Tada tikrai kyla abejonių, ką mes čia tokiu būdu pasieksime, kai institucija neturės savo atskiro vadovo, bus po kita institucija, iš kur atsiras dėl to geresnis valdymas, kai mes sieksime išlaikyti identitetą ir panašiai.

Anot jo, pasirinktas neaiškus kelias, todėl skepsio išlieka pakankamai daug nežinant, ką norima pasiekti.

VST pertvarką kritikuoja ne tik opozicija, bet ir dalis valdančiųjų atstovų.

Integracija į policijos sistemą numatoma dabartinės struktūros pagrindu, išlaikant VST nustatytų uždavinių tęstinumą, o pareigūnams užtikrinant jų socialines garantijas ir pareiginius koeficientus bei toliau tęsiant tarnybą tose pačiose pareigose.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių