- Vilmantas Venckūnas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Konservatorius Jurgis Razma siūlo įpareigoti pareigūnus ir politikus liudyti Seimo laikinosiose tyrimo komisijose, taip pat įtvirtinti kriterijus, kada institucijos komisijai galėtų neatskleisti dalies informacijos.
Tą numatantį įstatymo projektą J. Razma registravo trečiadienį.
Šios pataisos parengtos Seimui pavasarį pritarus vadinamosios Valstybės saugumo tarnybos (VSD) pranešėjo komisijos išvadoms, o prezidentui Gitanui Nausėdai atsisakius liudyti komisijai.
Dabartiniame įstatyme nėra numatyta prievolė liudyti komisijai.
Projekte numatoma, kad liudyti pakviestiems valstybės ir savivaldybių politikams, pareigūnams, tarnautojams, valstybės ir savivaldybių institucijose dirbantiems asmenims dalyvavimas komisijos posėdžiuose būtų privalomas.
Numatoma, kad prezidentas komisijos posėdyje gali liudyti žodžiu ar raštu komisijai atsakydamas į klausimus, taip pat šalies vadovą jo sutikimu apklausia komisija ar jos įgalioti komisijos nariai prezidento rezidencijoje ar nuotoliniu būdu.
Projektu siūloma, kad Generalinė prokuratūra, Valstybės kontrolė, Valstybės saugumo departamentas ar ikiteisminio tyrimo įstaiga gali nesutikti, kad laikinoji tyrimo komisija susipažintų su jai reikalinga informacija.
Informacija būtų nesuteikiama, jei jos suteikimas kelia grėsmės valstybės nacionaliniams interesams, gali pakenkti ikiteisminio tyrimo sėkmei ar vykstančiam teisminiam procesui, kelia grėsmę viešajai tvarkai ar kurio nors asmens gyvybei ar sveikatai, pažeidžia kitus Konstitucijos saugomus ir ginamus interesus ir vertybes.
„Komisijos prašyme pateikti tokią įslaptintą informaciją susipažinti turi būti išdėstyti motyvai, kurie pagrįstų, kad į (...) tiriamą klausimą negali būti atsakyta, jei ši informacija nebūtų gauta“, – rašoma projekte.
Kaip teigiama projekto aiškinamajame rašte, projekto tikslas – įgyvendinti Konstitucinio Teismo (KT) nuostatas, kas kartu pašalintų „prielaidas įvairiems neapibrėžtumams, konfliktinėms situacijoms kilti“.
Projekte remiamasi 2004 ir 2006 metais priimtais KT nutarimais.
Aiškinamajame rašte teigiama, kad projektu siekiama reglamentuoti komisijos sudarymo pagrindus, apibrėžti galimas komisijos tyrimo apimtis, nustatyti kriterijus, kuriais vadovaudamiesi institucijos galėtų nesutikti, kad komisija galėtų susipažinti su jai reikalinga informacija, įtvirtinti draudimą neatskleisti tam tikros rūšies informacijos, aiškiau apibrėžti kviečiamų liudyti asmenų į posėdį teises ir pareigas.
Pagal naujos redakcijos įstatymą, Seimas galėtų sudaryti komisiją įvertinęs, kad klausimas, dėl kurio siūloma ją sudaryti, yra ypatingos valstybinės svarbos, jis nebuvo ištirtas ar nėra tiriamas kitos laikinosios komisijos, institucijos.
Komisija būtų sudaroma tik tuo atveju, jei būtų nuspręsta, kad jos darbas neįsiterps į kitų valstybės bei savivaldybių institucijų įgaliojimus.
Įstatymu taip pat nustatoma pareiga komisijos nariui nusišalinti, kai tiriamas klausimas yra susijęs su jo privačiais interesais.
Be kita ko, siūloma, kad komisija išvadą Seimui galėtų pateikti ne vėliau kaip per tris darbo dienas, vietoje vienos, kaip yra dabar.
Seimas gegužę pritarė vadinamosios VSD pranešėjo komisijos išvadoms, kuriomis konstatuota, kad prezidentas G. Nausėda yra pažeidžiamas dėl buvusių jo patarėjų ryšių su baltarusiškų trąšų verslo, Rusijos, Baltarusijos specialiųjų tarnybų atstovais.
Be to, jis galėjo sulaužyti priesaiką neatsakydamas į komisijos klausimus.
Komisijos išvadose nurodyta, kad STT vadovas Linas Pernavas piktnaudžiavo pareigomis neteikdamas duomenų Seimo komisijai apie vykdytą kriminalinės žvalgybos tyrimą, o VSD direktorius Darius Jauniškis teikė klaidinančią informaciją Seimo komisijai, dalį jos nuslėpė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Išsiskyrė partijų nuomonės, kada galėtų būti įvestas visuotinis šaukimas1
Į Seimą kandidatuojančios politinės partijos nesutaria, kada Lietuvoje galėtų būti įvestas visuotinis šaukimas. ...
-
Kandidatų ginčas dėl skaidrumo krašto apsaugos sistemoje: R. Žemaitaitis ragina atlikti auditą
Kandidatams į Seimą diskutuojant dėl poreikio papildyti partijų susitarimą dėl gynybos, politinių jėgų atstovai susiginčijo dėl nepakankamo skaidrumo krašto apsaugos sistemoje. ...
-
Dalis valdančiųjų ir opozicijos mato poreikį papildyti gynybos susitarimą
Dalis valdančiųjų ir opozicinių partijų mato poreikį papildyti 2022 metų susitarimą dėl saugumo ir gynybos, tačiau kuo – nuomonės išsiskiria. ...
-
G. Landsbergis žada Moldovai pagalbą derantis dėl narystės Europos Sąjungoje11
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis žada visapusišką paramą Moldovai, šiai siekiant narystės Europos Sąjungoje (ES). ...
-
Seimo rinkimuose dalyvauja 25 milijonieriai: kas turtingiausias?2
Seimo rinkimuose parlamentaro mandato siekia 25 milijonieriai. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, turtingiausias kandidatas į Seimą – Lietuvos žaliųjų partijos atstovas Remigijus Lapinskas, kurio turtas yra įvertintas per 9 mln. 573...
-
Politikų debatai: įsimintiniausios kandidatų į Seimą citatos
Pastarąsias kelias savaites organizuotų ELTA debatų metu parlamento rinkimams besiruošiančios politinės jėgos turėjo galimybę savo nuostatas ir pozicijas išsakyti svarbiausiais šalies vidaus bei užsienio politikos klausimais. Poli...
-
Generalinė prokurorė prašo EP pirmininkės panaikinti P. Gražulio teisinę neliečiamybę10
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pirmadienį kreipėsi į Europos Parlamento (EP) pirmininkę Robertą Metsolą (Robertą Mecolą), prašydama atšaukti europarlamentaro Petro Gražulio teisinę neliečiamybę. ...
-
Keturi Europos reikalų komitetai ragins ES kompleksiškai reaguoti į migracijos grėsmes4
Trijų Baltijos valstybių ir Lenkijos parlamentų Europos reikalų komitetai (ERK) ragins Europos Sąjungą (ES) vieningai reaguoti į migracijos keliamas grėsmes, taip padedant Lenkijai kovoti su suintensyvėjusia nelegalia migracija. ...
-
Seimo nariai užsimanė naujo pagalbininko: parodytų visuomenei, kad yra šiuolaikiški1
Seimo nariai užsimanė naujo pagalbininko. Norėtų, kad įstatymus jiems leisti padėtų dirbtinis intelektas (DI). Esą taip galėtų kur kas daugiau nuveikti, be to, parodytų visuomenei, kad yra šiuolaikiški. Tiesa, dalis Seimo narių baimin...
-
Prezidentas: atsakingai sversime A. Navalno komandos kaltinimus dėl L. Volkovo užpuolimo4
Prezidentas Gitanas Nausėda sako ketinantis „atsakingai sverti“ mirusio Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno komandos pareiškimus apie bendražygio Leonido Volkovo užpuolimo Vilniuje užsakovus. ...