Kontrolierius tikrins žvalgybos veiksmus šalyje vykstant rinkimams

Žvalgybos kontrolierius planuoja šiemet atlikti žvalgybos tarnybų veiksmų per rinkimų kampanijas patikrinimą.

Šį patikrinimą Nortautas Statkus suplanavo atsižvelgdamas į prieš penkerius metus susidariusią situaciją, kai per prezidento rinkimus tikrinti tuometinio kandidato Gitano Nausėdos komandos nariai ir rėmėjai.

„Patikrinimo tikslas yra įvertinti žvalgybos veiksmus, susijusius su prezidento, Europos Parlamento, Seimo rinkimų procesais, šių veiksmų teisėtumą, politinį neutralumą, atitiktį žmogaus teisių ir laisvių apsaugos reikalavimams“, – šią savaitę per Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdį sakė kontrolierius.

Anot jo, šis patikrinimas bus atliekamas iki šių metų pabaigos.

„Rezultatus tikiuosi pateikti kitų metų sausio mėnesį“, – teigė N. Statkus.

Gegužę Lietuvoje vyks prezidento rinkimai, birželį – Europos Parlamento, spalį – Seimo.

Žvalgybos kontrolierius prižiūri Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento veiklą.

Rezultatus tikiuosi pateikti kitų metų sausio mėnesį.

Dar praėjusią Seimo kadenciją į Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininką Vytautą Baką kreipėsi tuometinis VSD pareigūnas Tomas Gailius dėl galbūt neteisėtos savo vadovų veiklos.

Pareigūnas teigė 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavęs kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“. Jame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus G. Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.

Situaciją tada nagrinėjęs Seimo NSGK konstatavo, jog VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau paragino tokiose situacijose atsisakyti žodinių pavedimų. Tačiau vėliau Generalinė prokuratūra konstatavo, kad atliekant šios situacijos tyrimą nebuvo atlikti visi veiksmai.

VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pranešėjas tikino, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o R. Bridikis jam patvirtino, kad sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

Dėl to parlamentinį tyrimą neseniai atlikusi Seimo komisija konstatavo, kad VSD direktorius Darius Jauniškis talkino G. Nausėdai rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo komandą ir rėmėjus, o šių asmenų sąrašą žvalgyba gavo iš paties G. Nausėdos arba jis perduotas jo pavedimu.

Tuo metu žvalgybos kontrolierius teigia nustatęs, kad tikrinti ir kitų kandidatų į prezidentus aplinkos žmonės.


Šiame straipsnyje: kontrolieriusžvalgybarinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių