Kritiką KAM A. Anušauskas lygina su psichologinėmis operacijomis: tai susiję tik su mano asmeniu

Prieš mėnesį ministro postą palikęs Arvydas Anušauskas neabejoja – bene pusketvirtų metų visai krašto apsaugos sistemai adresuota kritika buvo susijusi išskirtinai su jo asmeniu. Politikas sako, kad Krašto apsaugos ministerija (KAM) nuolat susidūrė su nepagrįstu spaudimu ir, kaip įvardija pats A. Anušauskas, „psichologinėmis operacijomis“, neva rodant, jog kažkas daroma visiškai ne taip.

Todėl jis džiaugiasi, kad dabar, į KAM vadovo postą atėjus Laurynui Kasčiūnui, sistema galės atsikvėpti.

„Iki mano atsistatydinimo krašto apsaugos sistema (...) buvo perkrauta atsakymų ruošimu, kad, vis dėlto, krašto apsaugos sistema dirba, kad vykdome užsakymus, kad vykdome savo pareigas, kad dirbame, dirbame, dirbame... Ir žmonės jau skundėsi – žinote, tiek viešų laiškų, tiek masės įvairių užklausimų jie nebuvo matę. Atrodė, kad kiekvieną savaitę reikia parengti bent po kelias didžiules pažymas, siekiant paneigti kartais melagingus, kartais iš nežinojimo pasakytus teiginius, kurie cirkuliuodavo viešojoje erdvėje“, – laidoje „ELTA kampas“ sakė A. Anušauskas.

„Aš sakyčiau, kad tai buvo susiję tik su mano asmeniu“, – aiškino parlamentaras.

Jis nedetalizavo, kas konkrečiai KAM darė minėtą spaudimą – Vyriausybės vadovybė ar dažnai su A. Anušausku konfliktavusi Užsienio reikalų ministerija (URM).

„Nesiaiškinsiu, kas, iš kur buvo, kokios psichologinės operacijos buvo taikomos“, – nurodė buvęs ministras.

„Aš šioje situacijoje įžvelgiu tokį pozityvą – dabar naujas ministras turi tam tikrą savo matymą. Gal per trumpą laiką didelių darbų nepavyks padaryti, bet tai leis krašto apsaugos sistemai atsikvėpti nuo to, sakyčiau, kartais nepagrįsto spaudimo apie tariamai nepadarytus darbus“, – teigė jis.

Užsimena apie negatyvią atmosferą Seimo komitete, tačiau buvusiam pirmininkui linki sėkmės

Ir nors viliasi, jog pokyčiai KAM vadovybėje visai sistemai bus tik į naudą, A. Anušauskas nepaneigia, jog jo ir dabartinio ministro L. Kasčiūno santykiai yra įtempti. Klausiamas apie vis į viešąją erdvę iškylančius ginčus, parlamentaras sako, jog politikų bendravimas turi būti darbinis. Toks esą yra ir jo bei buvusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko santykis.

„Aš noriu, kad dabartiniam ministrui pasisektų geriau, nei man sekėsi per šiuos 40 mėnesių“, – tvirtino A. Anušauskas.

Tačiau politikas leidžia suprasti, kad tam tikrų nuoskaudų dėl L. Kasčiūno elgesio esama. A. Anušauskas priminė bendravimą su NSGK, kai šiam vadovavo dabartinis ministras. Tuo metu KAM vadovas dažnai sulaukdavo kritikos dėl to, jog yra retas svečias komiteto posėdžiuose. Vienas dažniausiai tai prikaišiojusių politikų – „valstietis“ Dainius Gaižauskas.

Aš manau, kad ir partijos pirmininkas galėjo kalbėtis anksčiau – ne tik po dviejų savaičių po įvykio.

„Iš tikrųjų, manau komitete buvo sukurta tokia labai negatyvi atmosfera ta prasme, kad aš negalėjau išvykti į jokią komandiruotę“, – aiškino jis.

„Ir vis tiek buvo traktuojama, kad aš, vykdamas į komandiruotes, nesilankau komiteto posėdžiuose. Turiu pasakyti, iš savo kolegų, komiteto narių, vis dėlto, nesulaukiau tos reakcijos, kad jie pataisytų opozicijos narį, patikslintų. Šiuo atveju niekas manęs ten negynė. Gal naivu to tikėtis, bet, vis dėlto, mes kolegos. Turime žiūrėti į faktus objektyviai“, – apgailestavo A. Anušauskas.

Nepaisant užuominų apie tam tikrą nusivylimą kolegų konservatorių ir paties L. Kasčiūno elgesiu, A. Anušauskas kartoja esantis „suinteresuotas krašto apsaugos sistemos sėkme – kad ir kas jai bevadovautų“.

I. Šimonytės kvietimo susitikti sulaukė iš anksto: nenujautė, jog pokalbis bus apie atsistatydinimą

Jau mėnesį KAM vadovo postą apleidęs politikas interviu metu įvertino ir savo pozicijas bei pasisakymus po lemtingojo penktadienio – kai premjerė Ingrida Šimonytė paprašė jo atsistatydinti iš ministro pareigų. A. Anušauskas akcentavo – kvietimą susitikti su ministre pirmininke jis gavo keletą dienų anksčiau. Tačiau to, kokia linkme penktadienio popietę vykęs pokalbis pasisuks, jis nurodo nenujautęs.

„Aš buvau pasiėmęs popierius ir dokumentus apie finansavimą, apie dronus, apie pokyčius. Na, džiazavome, nes nežinojome turinio, apie ką norima kalbėti. Buvau pasiruošęs visai kitiems dalykams, negu buvo“, – dėstė A. Anušauskas, neslėpdamas, jog premjerės prašymas pasitraukti iš pareigų jį šokiravo.

Apskritai, tęsė konservatorius, situacija būtų klosčiusis visiškai priešingai, jeigu Vyriausybės vadovė būtų aiškiau komunikavusi ir paaiškinusi tuomečiam ministrui, kas jo darbe netenkina ir kur reikėtų pasitempti.

„Buvau pakviestas kelios dienos prieš tai, vadinasi žinotas turinys, bet man nepasakyta. Galėjom komunikuoti. Aš gi ne koks priešas. Jeigu sutariame, kad premjerės netenkina kažkoks darbas, darbų tempas ir kad tenkintų kitas žmogus – aš tikrai be jokių problemų tiesiog pasitraukčiau ir tiek. Tiesiog reikia apie tai kalbėtis. Šiuo atveju nėra kalbėjimas ar nekalbėjimas tik mano vieno problema. Tai yra visų tam lauke dalyvaujančių politikų reikalas“, – vertino Seimo narys.

Tuo metu apie santykius su partijos vadovu, užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu A. Anušauskas atsiliepia glaustai – nors iš buvusio kolegos Ministrų kabinete sulaukė itin griežtos kritikos dėl pasisakymų apie skaidrumą krašto apsaugos sistemoje. Kaip ir su premjere, taip ir su G. Landsbergiu, A. Anušausko manymu, reikėjo geresnio dialogo.

„Aš manau, kad ir partijos pirmininkas galėjo kalbėtis anksčiau – ne tik po dviejų savaičių po įvykių“, – į aštrią partijos pirmininko repliką atsakė buvęs KAM vadovas.

„Tarpusavio komunikavimas nebuvo toks, koks galėtų būti. Sutinku. Jis palaipsniui keitėsi, keitėsi, keitėsi, keitėsi...“ – tęsė jis, taip ir neatskleisdamas, ar šiuo metu su G. Landsbergiu sutaria.

„Aš esu frakcijoje“, – tepasakė A. Anušauskas.

Mano, kad jo pareiškimais apie galimą korupciją pasinaudojo ir prezidentas, ir Seimo nariai

Palikdamas pareigas KAM vadovybėje A. Anušauskas įžiebė diskusijas dėl galimos korupcijos krašto apsaugos sistemoje. Jis teigė susidūręs su kompanijomis, mėginusiomis papirkti KAM darbuotojus. Ir nors tam ministerijoje buvo užkirstas kelias, A. Anušauskas informavo, jog minėti verslai „rado atviras duris pas kitus politikus“.

Visgi, vėliau STT, įvertinusi situaciją, nematė pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai neskaidrių viešųjų pirkimų gynybos srityje.

Klausiamas, ar nesigaili pasisakymų, sukėlusių tiek abejonių antikorupcine politika KAM, A. Anušauskas pripažįsta, jog galėjo pasisakyti kitaip.

„Žinutė, kurią aš norėjau perduoti – kad krašto apsaugos sistema yra atspari ir antikorupcinė sistema veikia. Bet, žinote, aš neįvertinau mūsų politinio lauko veikimo principų – ypatingai rinkiminiame laikotarpiu. Galiu tą drąsiai pasakyti, nes tuo iškart visi pasinaudojo – nuo prezidento, neslėpkime, jis irgi rinkimuose dalyvauja, iki Seimo politikų. Ir visi sako – tai jis kalba apie korupciją krašto apsaugos sistemoje“, – savo matymą aiškino A. Anušauskas.

„Aš kalbėjau apie atsparumą korupcijai, bet visi (mano žodžius – ELTA) pervertė ir dabar lapas teiginys apie korupciją krašto apsaugos sistemoje sėkmingai tyvuliuoja kaip ant ežero kažkoks nukritęs, nenuskandinamas lapas“, – stebėjosi jis.

ELTA primena, kad kovo pabaigoje premjerė I. Šimonytė paprašė A. Anušauską palikti pareigas KAM vadovybėje. Vyriausybės vadovė teigė, jog atsistatydinimas yra susijęs su lūkesčiu per likusią kadenciją padaryti „dar daugiau ir greičiau“.

A. Anušauską ministro poste pakeitė buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas L. Kasčiūnas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Siaip tai

Siaip tai portretas
Lietuvai nereikalinga nei si ministerija,nei karo krankliai,nei dykaduoniai karininkai su kariuomene! Keliu nera kam tiesti ir lopyti,iskirstus miskus nera kam atsodinti,o ne kara zaisti uz musu pinigus!

Dzūkelis

Dzūkelis portretas
Būtų labai ydomu sužinoti kuo ponas Anušauskai neytikai senajam ožiui, kad liepė Tave patraukti, matomai anūkėlis pasiskundė seneliui kad neklausai jo????

Komendantūros patriotiškai nusiteikusiems piliečiams - GERAI

Komendantūros patriotiškai nusiteikusiems piliečiams - GERAI portretas
Komendantūros patriotiškai nusiteikusiems piliečiams - GERAI. Šauktiniai - BLOGAI. Kasčiūnai, kaip kariuomenėje netarnavęs žmogus, manau, privalai nusišalinti nuo šauktinių klausimų sprendimo.
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

Daugiau straipsnių