KT sprendimas dėl R. Žemaitaičio nenustebino: įžvelgia pavojų politinei cenzūrai

Seimo opozicijos nenustebino ketvirtadienį paskelbtas Konstitucinio Teismo (KT) sprendimas pripažinti parlamentarą Remigijų Žemaitaitį sulaužius Seimo nario priesaiką ir pažeidus Konstituciją. Nepaisant to, kai kurie parlamentarai įžvelgia pavojingą precedentą, ateityje galintį apriboti politikų galimybę reikšti savo nuomonę.

„Nepritariu tam, ką pasakė Remigijus Žemaitaitis, (...) bet man atrodo, kad Konstitucinis Teismas nuėjo pavojingu politinės cenzūros keliu, kai ateityje gali būti ribojama Seimo narių galimybės pasisakyti“, – Eltai teigė „darbiečių“ frakcijos parlamente seniūnas Andrius Mazuronis.

„Patiktų mums ar ne, politinė diskusija turi būti spalvinga, tam tikrais atvejais aštri, atvira. Galiausiai rinkėjai turi pasidaryti išvadas dėl politinės diskusijos, o ne Konstitucinis Teismas“, – sakė Seimo narys, pridurdamas, kad kai kurių šalių parlamentuose jam tekę girdėti ir radikalesnių pasisakymų nei R. Žemaitaičio.

„Taip ir minties, žodžio laisvė tam tikra prasme gali būti ribojama. Suprantu, kad ji nėra absoliutinė ir tam tikros ribos turi būti nustatytos. Bet nesu įsitikinęs. Mano požiūriu, šiuo atveju, sprendimas atrodo per griežtas“, – kalbėjo parlamentaras.

Tam iš dalies pritaria ir „valstiečių“ frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė.

„Tų baimių (dėl cenzūros – ELTA) gal ir gali atsirasti, nes mūsų KT nedažnai pasisakydavo dėl Seimo narių pareiškimų. Tik anksčiau parlamentarai gal atidžiau reikšdavo savo nuomonę. Tai KT dabar su savo nuosprendžiu tą ribą šiek tiek nubrėš“, – sakė A. Norkienė.

Man atrodo, kad Konstitucinis Teismas nuėjo pavojingu politinės cenzūros keliu, kai ateityje gali būti ribojama Seimo narių galimybės pasisakyti.

Socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė taip pat pripažino, kad KT išvada dėl R. Žemaitaičio jos nenustebino.

„Galiu pasakyti, kad manęs nestebina šitas KT sprendimas. To ir buvo galima tikėtis. Socialdemokratai labai nuosekliai nuo pradžių sakė, kad kolega savo pasisakymais tikrai peržengė tam tikras ribas“, – sakė politikė.

ELTA primena, kad ketvirtadienį KT konstatavo, jog Seimo narys R. Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Nepalankaus sprendimo sulaukęs politikas žada pats atsisakyti parlamentaro mandato.

Teismas svarstė šį klausimą parlamente nusprendus pradėti apkaltą R. Žemaitaičiui. Seimo specialiosios tyrimo komisijos vertinimu, R. Žemaitaitis 2023 m. paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse ir tokiais savo veiksmais galimai sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Po teismo verdikto, parlamentas turėtų priimti sprendimus dėl R. Žemaitaičio Seimo nario mandato naikinimo. Visgi, R. Žemaitaitis tikina pats pasitrauksiąs iš Seimo.

Kaip numato Seimo statutas, parlamentarams nutarus, kad yra pagrindas politiko apkaltai, Seimas turi kreiptis į KT, kad šis įvertintų, ar buvo pažeista Konstitucija bei sulaužyta duota priesaika. KT konstatavus, kad priesaika buvo sulaužyta, Seimo nario mandatas gali būti panaikintas 85 Seimo nariams balsavus už.

Generalinė prokuratūra dėl parlamentaro antisemitinių pareiškimų yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Flurona [TRUMP 2024]

Flurona [TRUMP 2024] portretas
Viskas kopijuojama nuo vakarų. Iki smulkmenų. Dar ne taip bus jei ir toliau žiūrėsim "Laisvės TV" ir balsuosim už progresyves partijas. Džordžas Orvelas buvo pranašas.

Ką gi

Ką gi portretas
Sąjūdis atnešė laisvę, ...tik ne tokią, kokios tikėjomės....

Tai ne

Tai ne portretas
politine,o chuntos fasistine cenzura!
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių