Seimas atmetė siūlymą panaikinti Lukiškių aikštės įstatymą

Seimas ketvirtadienį nepritarė siūlymui atšaukti Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymą.

Po pateikimo už projektą balsavo 35 Seimo nariai, prieš – 26, 22 parlamentarai susilaikė.

Projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti, tokį sprendimą palaikė 48 parlamentarai, prieš balsavo 34.

Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymas priimtas prieš ketverius metus, bet liko neįgyvendintas – jame numatytas Vyčio monumentas nepastatytas.

Įstatymo atšaukimo projekto autorius Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė, kad siūlymą atšaukti Lukiškių aikštės įstatymą teikė dar 2021 metais, tačiau tuomet Seimo Teisės departamentas parašė išvadą, kad įstatymas dar per trumpai galioja.

„Palaukiau dar trejus metus. Dabar jau beveik ketveri metai, kaip šitas galiojantis įstatymas neveikia“, – iš Seimo tribūnos pateikdamas projektą kalbėjo E. Gentvilas.

Atšaukime šį įstatymą, kuris neveikia ir neveiks.

Anot jo, šis teisės aktas rodo ydingą įstatymų leidybos iniciatyvą.

„Kiekvienai aikštei po įstatymą, nes tuoj prieisime ir kituose miestuose, kad politikai reikia įstatymais reglamentuoti, kas aikštėje turi būti“, – sakė liberalas.

Be to, parlamentaras priminė, kad Lietuvos apeliacinis teismas yra pripažinęs, jog Lukiškių aikštės memorialo konkurso nugalėtojas yra skulptorius Andrius Labašauskas ir jo projektas „Laisvės kalva“, tačiau Seimo priimtas įstatymas neleidžia realizuoti šio projekto ir „tampa įstatymų leidėjų sukurta kliūtimi meninės saviraiškos laisvei“.

Šiame projekte nėra Vyčio monumento.

„Seimas yra priėmęs įstatymą, kuriame numatytas Vytis, nes to nori politikai. Atleiskite, aš laikau tokius įstatymus (...) prieštaraujančius meninės saviraiškos laisvei ir parodančius politikų norą totalitariškai diktuoti menininkams ir kūrėjams“, – sakė E. Gentvilas.

„Atšaukime šį įstatymą, kuris neveikia ir neveiks“, – pridūrė jis.

Praėjusį ketvirtadienį šis projektas opozicinių „valstiečių“ prašymu išbrauktas iš Seimo posėdžio darbotvarkės.

Lukiškių aikštės įstatymą priėmė praėjusios kadencijos Seimas, reaguodamas į tuometinio sostinės mero Remigijaus Šimašiaus sprendimą aikštėje įrengti smėlio paplūdimį.

Įstatyme nustatyta, kad Lukiškių aikštė yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu. Jame nurodoma, kad aikštės erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą laisvės kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.

Diskusijos dėl Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir memorialinių akcentų joje vyksta nuo nepriklausomybės atkūrimo.NAUJAUSI KOMENTARAI

Nu

Nu portretas
Krabo vyčio arklys kazkoks išsigandes

Sitokia

Sitokia portretas
didinga tauta,atsiprasant,o verto didvyrio i Lenino vieta - ir neturim... Ir nenusisviecia tureti!

KONSERVATLIBERALAI laukia, kol OŽYS padės šaukštą,

KONSERVATLIBERALAI  laukia, kol OŽYS padės šaukštą, portretas
tada LUKIŠKIŲ aikštėje į r e n g s -- ožio DIENDARŽĮ, nes dabar konservų gaujoje yra tik OŽIO sutręšęs tvartas.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių