- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jau daugiau nei metai, kai Vokietija pažadėjo Lietuvai brigadą – apie 3–4 tūkstančius karių. Bet dar neaišku, kaip vokiečiai ketina įsikurti Lietuvoje. Kariai keistųsi kasmet, kaip dabar NATO pajėgose Rukloje, ar brigados kariai įsikurtų keleriems metams, į Lietuvą atsivežtų šeimas. Plačiau apie tai – LNK reportaže.
Liepą krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sakė, jog yra sutarta, kad vokiečiai iki rugsėjo pabaigos pateiks savo planą, tačiau rugsėjui pasibaigus ministras teigė dar neturintis, kuo pasidalinti.
Kariai atvyks keliems mėnesiams ar keleriems metams – skirtumas nemažas. Jei atvyktų ilgam ir atsivežtų šeimas, reikėtų ne tik daugiau būsto, bet ir mokyklų, sveikatos paslaugų.
„Skirtumai tame visada yra, be abejonės. Bet šiuo atveju šalys skaičiuojasi ir sąnaudas, ir pridėtines vertes, ką tai duotų. Bet, aš sakau, galutiniai sprendimai bus po to, kai jau Vokietijos pusėj bus viskas suderinta“, – teigė A. Anušauskas.
Vokietijos politikai sako, kad geriausias variantas būtų brigados kariams į Lietuvą atvykti ilgam.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Žinau, kad dar nėra galutinio sprendimo, bet yra daug lengviau dislokuoti karius ilgam laikui. Įgaus patirties, geriau pažins šalį. Normaliai būna taip. Kariai atvyksta 2–3 metams. Karininkai – 3–4 metams“, – sakė Vokietijos parlamento narys Roderichas Kiesewetteris.
Lietuva stato naujas kareivines, bet jos tik kariams. Anot vokiečių, net jei kariai į Lietuvą atvyktų ilgam, šeimas greičiausiai atsivežtų maža dalis.
„Vokietijoje daugiau kaip 80 proc. karių tiesiog keliauja ten, kur reikia tarnauti. Jie nepasiima su savimi šeimos narių. Taip galėtų būti ir keliantis į Lietuvą“, – aiškino R. Kiesewetter.
Anot Lietuvos politikų, lengviausia būtų vokiečių brigados karius priimti Vilniuje. Jeigu bus sprendimas, kad vokiečiai norės gyventi mieste, tikėtina, mūsų sostinėje Vilniuje, tai iš karto lengviau. „Čia absorbuoti 2-4 tūkst. vokiečių galimybės tikrai nemažos. Turim ir daug įvairių užsienio mokyklų čia“, – tikino Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Prie Vilniaus, Rūdninkuose, statomas ir naujas poligonas, kuris galėtų būti skirtas vokiečių brigadai. Pagal dabartinį planą brigada turi persikelti į Lietuvą po dviejų metų, bet patys vokiečiai vardija priežastis, kodėl brigados klausimas stringa.
„Kas gali būti iššūkis ir nenoriu to slėpti – Vokietijos pajėgose turime karių ir technikos trūkumą. Šiuo metu tarnyba Vokietijos kariuomenėje nėra labai patraukli“, – kalbėjo Vokietijos parlamento narys.
Stringa ir kanclerio Olafo Šolco pažadai kariuomenei skirti 100 mlrd. Bet anot vokiečių opozicijos, brigada Lietuvoje gali tapti dideliu postūmiu modernizuoti visą Vokietijos kariuomenę.
Anot vokiečių, reikia paruošti ir jų visuomenę. Tai pirmas kartas po daugybę randų palikusio Antrojo pasaulinio karo, kai vokiečiai imasi užtikrinti kitos šalies saugumą.
„Turime pabrėžti, kad tarnyba Lietuvoje yra elitinė. Vokietijos kariai, saugantys mūsų laisvę, Lietuvoje turi didžiuotis“, – tikino R. Kiesewetter.
Tarp vis dar neatsakytų klausimų – ar brigada bus tik vokiečių, ar vokiečiai kviestų jungtis ir kitas NATO šalis. Prieš kelis mėnesius lietuviai su vokiečiais dėl brigados buvo ne juokais apsižodžiavę.
„Bet kokia idėja, kad skleidžiant tokį turinį Vokietija gali būti spaudžiama arba iš jos tyčiojamasi, nepadės į Lietuva atsiųsti nė vieno papildomo Vokietijos kario“, – įspėjo buvęs Vokietijos ambasadorius Matthiasas Sonnas.
Tačiau dabar kalbama jau kitaip. Vokiečių gynybos ministras šią savaitę Estijoje pakartojo, jog brigada bus Lietuvoje. Abejojančių nebėra ir Lietuvoje. Ministras A. Anušauskas ragina detalių dar palaukti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Armonaitė konstatuoja, kad valdantieji nesutelkė palaikymo civilinei sąjungai1
Civilinės sąjungos projektui valdančioji dauguma vis dar nesutelkė pakankamai balsų, konstatuoja Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė. ...
-
„Laisviečiai“ kol kas neatskleidžia, ar palaikys biudžeto projektą: atsakymas – antradienį ryte5
Seimo Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas tvirtina, kad nors patobulintame biudžeto projekte yra nemažai teigiamų dalykų, tačiau atsakymo kaip „laisviečiai“ balsuos dėl kitų metų biudžeto – dar nėra. ...
-
V. Čmilytė-Nielsen: diskusija dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo į Seimą grįš po KT išvados12
Latvijai ratifikavus Stambulo konvenciją, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad šio klausimo Lietuvos parlamentas imsis tik sulaukęs Konstitucinio Teismo (KT) išvados. ...
-
V. Čmilytė-Nielsen neskuba vertinti, ar M. Sinkevičius turėtų trauktis iš mero pareigų6
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen neskuba vertinti, ar teisėsaugos įtarimų dėl galimai neteisėtai pasisavintų lėšų sulaukęs Mindaugas Sinkevičius turėtų pasitraukti iš Jonavos mero pareigų. Tačiau, jos teigimu, pirminiai...
-
Prokuroras R. Petrauskas: padarėme viską, kad VSD pranešėjas būtų apsaugotas1
Generalinės prokuratūros Vidaus tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Raimondas Petrauskas sako manantis, kad prokuratūra padarė viską, kas buvo įmanoma, norint apsaugoti Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėją. ...
-
Dėl R. Žemaitaičio pasisakymų vėl kreipėsi į prokuratūrą: įtaria kolaboravimą ir valstybės išdavystę90
Konservatorių frakcijai priklausantis Bronislovas Matelis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas įvertinti Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio viešojoje erdvėje išsakytus pasisakymus dėl galimo kolaboravimo, valstybės i&sc...
-
Siūlo griežtinti ribojimus Baltarusijos piliečiams5
Seime pirmadienį registruotas siūlymas griežtinti ribojimus Baltarusijos piliečiams, sankcijas prilyginant taikomoms rusams, išimtis būtų palikta tik atvykstantiems dirbti aukštos kvalifikacijos darbą baltarusiams. ...
-
A. Anušauskas JAV dalyvavo gynybos forume, susitiko su Senato nariais7
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas vizito Jungtinėse Valstijose metu dalyvavo gynybos forume, susitiko su Senato nariais. ...
-
VSD pranešėjo istoriją tirianti Seimo komisija kviečiasi STT atstovus
Seimo komisija, tirianti Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo informaciją apie jo vadovų veiksmus tikrinant prezidento rinkimuose kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką, pirmadienį į posėdį kviečiasi Specialiųjų tyrimų tarnybos (...
-
J. Razma: dėl P. Gražulio apkaltos datos galėtų būti sutarta dar antradienį10
Jei Konstitucinis Teismas (KT) gruodžio 5 d. pripažins, kad balsuodamas už kitą parlamentarą Petras Gražulis sulaužė Seimo nario priesaiką, apkaltą šiuo pagrindu jam bus siekiama suorganizuoti nedelsiant, teigia Seimo vicepirmininkas Jurgis Ra...