- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
2020–2024 metų Seimo kadencija buvo viena sudėtingiausių per nepriklausomos Lietuvos istoriją, teigia parlamento pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Anot jos, antradienį prasidedančią paskutinę sesiją reikės koncentruotis į saugumo klausimus.
„Jau ne kartą buvo minėta, ir iš šios tribūnos taip pat, kad 2020–2024 metų Seimo kadencija buvo viena sudėtingiausių per visą nepriklausomos Lietuvos laikotarpį. Pagal iššūkių ir įtampų gausą ją galima palyginti nebent su pirmąja Aukščiausia Taryba-Atkuriamuoju Seimu, nebaigusiu savo kadencijos“, – pradėdama paskutinę šios kadencijos Seimo sesiją sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Ji priminė, kad pirmalaikių Seimo rinkimų idėja buvo šmėkštelėjusi ir šios kadencijos metu, „tačiau šįkart mums užteko racionalumo ir politinės brandos, kad išvairuotume valstybės laivą be radikalių, neapibrėžtas pasekmes turinčių sprendimų“.
„Apskritai, darbas ekstremaliomis aplinkybėmis ieškant optimalių sprendimų buvo šio laikotarpio ženklas. Manau, pandemijos ir karantino, Baltarusijos režimo inspiruotos migrantų krizės, energetikos kainų šuolio, karo prieš Ukrainą sąlygomis sugebėjome laikytis pakankamai subalansuotos, labiau dialogu, o ne priešprieša grįstos politikos“, – tvirtino Seimo vadovė.
Kita vertus, ji atkreipė dėmesį, kad ir regione, ir pasaulyje vis labiau patrauklios tampa idėjos, „siūlančios pernelyg paprastus atsakymus į sudėtingus klausimus, nerealistiškai greitus rezultatus“.
Šįkart mums užteko racionalumo ir politinės brandos, kad išvairuotume valstybės laivą be radikalių, neapibrėžtas pasekmes turinčių sprendimų.
V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad pastaruoju metu didžiausią dėmesį tenka skirti saugumo klausimams – socialiniam, ekonominiam ir nacionaliniam saugumui.
„Šį rudenį taip pat verta koncentruotis į su tuo susijusius sprendimus. Tam, be abejonės, reikia konstruktyvaus bendradarbiavimo – ir tarp politinių jėgų, ir tarp visų valdžios šakų“, – pabrėžė Seimo pirmininkė.
„Konstruktyvumo mums reikės ir baigiant svarstyti jau pradėtus projektus ir ruošiantis svarbiausio rudens projekto – 2025 metų biudžeto priėmimui. Tam reikia atsakingo, valstybinio požiūrio, kurio pernelyg neišbalansuotų rinkimų finišo tiesioji“, – sakė ji.
Tarp rudens sesijos darbų parlamento vadovė taip pat minėjo, kad reikės ratifikuoti Lietuvos ir Vokietijos vyriausybių susitarimą dėl gynybos, priimti Šaulių sąjungą stiprinančias pataisas, Tautinių mažumų įstatymą, nelegalių lošimų prieinamumą mažinančius projektus, labiau subalansuoti sankcijų ir bausmių sistemą, tobulinti asmeninės pagalbos teikimo tvarką.
Prezidentas Gitanas Nausėda savo ruožtu sveikindamas Seimą su rudens sesijos pradžia taip pat akcentavo, kad ir toliau reikės dėti maksimalias pastangas Lietuvos saugumui stiprinti bei tęstiniams procesams užtikrinti.
„Kad ir kokia politinė dauguma formuosis po Seimo rinkimų, jai teks užduotis išlaikyti aiškią ir nedviprasmišką poziciją saugumo klausimais. Kviečiu visas politines partijas nesustoti ir toliau nuosekliai didinti išlaidas gynybai iki 3,5 proc. bendrojo vidaus produkto“, – savo sveikinime rašė valstybės vadovas.
Jis pranešė pats ketinąs teikti pataisas, skirtas vaikus auginančių šeimų padėčiai gerinti, atsakomybei už draudžiamų preparatų pardavimą nepilnamečiams griežtinti, savivaldos savarankiškumui didinti, prižiūrint ir plėtojant kelių infrastruktūrą.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną.
Pagal Konstituciją, Seimo rudens sesija prasideda rugsėjo 10 dieną ir baigiasi gruodžio 23 dieną.
Kadangi spalį bus išrinktas naujas parlamentas, šią sesiją baigs jau naujasis Seimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Partijos Seimo rinkimams sukaupė daugiau kaip 3,2 mln. eurų4
Seimo rinkimuose dalyvaujančios politinės partijos savo kampanijoms surinko per 3,2 mln. eurų. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, pilniausia sąskaita galėjo pasidžiaugti valdančiąją daugumą sudarantys Tėvynės sąjunga-Lietuvos krik&...
-
G. Nausėdai skirtas Prancūzijos leidinio „L'Express“ apdovanojimas4
Prezidentui Gitanui Nausėdai skirtas Europos apdovanojimas. ...
-
Seimo rinkimuose dirbs virš 3 tūkst. stebėtojų ir apie 16 tūkst. rinkimų komisijų narių
Šį sekmadienį vyksiančiuose Seimo rinkimuose dirbs apie 16 tūkst. rinkimų komisijų narių, skaidrumą prižiūrės daugiau kaip 3,1 tūkst. rinkimų stebėtojų, skelbia Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Seimą paliksiantys parlamentarai gaus dosnias išeitines išmokas25
Į Seimą nusprendę nebekandidatuoti arba neperrinkti parlamentarai gaus dosnias išmokas. Eiliniams Seimo nariams „į rankas“ priklausys nuo 4,3 tūkst. iki 13 tūkst. eurų siekiančios išeitinės, o svarbesnes pareigas užėmę par...
-
Seimo rinkimuose jau balsavo daugiau kaip dešimtadalis rinkėjų8
Seimo rinkimuose iki penktadienio vakaro balsavo 238 tūkst. 540 arba 10,25 proc. rinkėjų, skelbia Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Lietuvoje vyksta balsavimas namuose renkant naują Seimą9
Lietuvoje šeštadienį vyksta balsavimas namuose renkant naują Seimą. ...
-
Po I. Šimonytės pasiūlymo dėl partnerystės, V. Blinkevičiūtės pažadas: to imsimės po rinkimų14
Socialdemokratų lyderei Vilijai Blinkevičiūtei teigiant, kad jos vadovaujama partija nepalaiko Civilinės sąjungos įstatymo dėl to, jog tai yra valdančiųjų iniciatyva, premjerė Ingrida Šimonytė paragino šią politinę jėgą dar &scaro...
-
VRK: Seimo rinkimuose dirbs apie 16 tūkst. komisijų narių ir daugiau nei 3 tūkst. stebėtojų2
Seimo rinkimų sekmadienį visoje šalyje dirbs apie 16 tūkst. komisijų narių, o rinkimų skaidrumą prižiūrės daugiau kaip 3,1 tūkst. rinkimų stebėtojų, praneša Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Premjerė: atnaujintas „Via Baltica“ ruožas itin svarbus ir kariniam mobilumui6
Penktadienį atidarius priešpaskutinę rekonstruojamos automobilių magistralės „Via Baltica“ atkarpą nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos, premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad šis kelias yra svarbus dėl jo dvi...
-
VRK pirmininkė teigia, kad įstaiga susiduria su finansavimo stygiumi4
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė sako, kad sklandžiam šios institucijos darbo užtikrinimui trūksta papildomo finansavimo. Anot jos, su lėšų stygiaus keliamais iššūkiais susiduriama ir &scaron...