Mažieji – vieni į mokyklą: pasitikėjimas ar perdėta drąsa?

  • Teksto dydis:

Du iš trijų pradinukų tėvų (64 proc.) pasitikėtų savo mažamečių vaikų įgūdžiais ir leistų jiems savarankiškai pasiekti mokyklą. Visgi likusi dalis tėvų elgtųsi atsargiau, ir jie nurodė nesantys tikri, kad jų vaikas jau turi suformuotus saugaus elgesio gatvėje įgūdžius.

Statistika kelia nerimą

Tai atskleidžia „Lietuvos draudimo“ inicijuotas reprezentatyvus šalies gyventojų nuomonės tyrimas. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad vaikams būtina priminti saugaus elgesio kelyje taisykles − trečdalis eismo įvykių, kuriuose nukenčia nepilnamečiai, kyla dėl pačių vaikų neatsargumo.

„Reikšmingai didelė tėvų dalis sako pasitikintys savo mažamečių vaikų turimais įgūdžiais ir žiniomis apie saugų eismą, ir tai yra pozityvus dalykas. Visgi policijos statistika rodo priešingą situaciją − trečdalį eismo įvykių, kuriuose nukenčia nepilnamečiai, sukelia patys vaikai. Mūsų bendrovės duomenys atskleidžia, kad net 40 proc. visų nelaimingų atsitikimų patiria pradinių klasių moksleiviai“, – sako „Lietuvos draudimo“ strategijos, klientų ir marketingo direktorė Aurelija Kazlauskienė.

Skubos kaina

Pasak ekspertės, prasidėjus naujiems mokslo metams, mažamečiams, kurie tik pradėjo ar tęsia mokslus, būtina priminti saugumo kelyje principus. Taip vaikai, susidūrę su riziką keliančiomis situacijomis, žinos, kaip kelyje elgtis tinkamai, pavyzdžiui, kai reikia pereiti nereguliuojamą pėsčiųjų perėją.

Svarbu ne tik vaikui papasakoti apie gresiančius pavojus, bet ir dėti pastangas, kad mažamečiams netektų su jais susidurti.

Trečdalį eismo įvykių, kuriuose nukenčia nepilnamečiai, sukelia patys vaikai.

„Rytą skubėdami tėvai neretai vaiką išleidžia šalia pėsčiųjų perėjos, prie kurios pastatyti automobiliai. Reikia nepamiršti, kad dėl mažamečių ūgio jiems apžiūros lauką užstoja ne tik aukštesnės, bet ir lengvosios transporto priemonės. Dėl šios priežasties mažametis visada į važiuojamąją kelio dalį turėtų žengti įsitikinęs, kad artėjančios transporto priemonės vairuotojas ne tik jį mato, bet ir stabdo automobilį dar prieš pėsčiųjų perėją“, − komentuoja A. Kazlauskienė.

Kopijuoja tėvų elgesį

Saugaus eismo principų derėtų laikytis ir išlaipinant vaiką iš automobilio.

„Veždami vaiką į mokyklą niekada neišleiskite jo važiuojamojoje kelio dalyje ir neleiskite atidaryti durelių, kol nepasiekėte išleidimo vietos. Labai svarbu vaiką paleisti toje kelio pusėje, kurioje jam papildomai nereikės kirsti gatvės, kad pasiektų mokyklą“, – įspėja dėl kylančių pavojų specialistė.

Ne paslaptis, kad dažniausiai vaikai kelyje elgiasi taip, kaip elgiasi jų tėvai. Dėl šios priežasties kertant gatvę ar atliekant kitus veiksmus būtina vaikui parodyti tinkamą pavyzdį.

„Eidami per gatvę visada vaikui paaiškinkite, kokius veiksmus reikia atlikti ir kodėl jie svarbūs, kokia rizika kyla nesilaikant saugaus elgesio principų. Taip vaikas lengviau įsimins tinkamą informaciją ir pritaikys žinias, kai į mokyklą ar iš jos teks keliauti savarankiškai“, – teigia A. Kazlauskienė.


Kokius įgūdžius reikia išugdyti vaikui

• Būtina priminti vaikui, kad prieš kertant gavę reikia susirasti pėsčiųjų perėją ar sankryžą. Jei jų nėra – išsirinkti tokią vietą, kur kelias gerai matomas į abi puses.

• Sustojęs prie perėjos vaikas turėtų atsistoti toliau nuo šaligatvio ar kelkraščio krašto. Prieš žengiant į važiuojamąją dalį privalu sustoti, pasižiūrėti į kairę, dešinę ir vėl į kairę, ir per kelią reikia eiti tik tiesiai, o ne įstrižai.

• Nespėjus pereiti kelio, jokiu būdu negalima bėgti. Privalu sustoti ir palaukti, kol pravažiuos transporto priemonės, ir tada saugiai kirsti likusią kelio dalį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Zaliaakiniuotis vaiksto gatvemis

Zaliaakiniuotis vaiksto gatvemis portretas
Todel vaikams saugu
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių