Metinio pranešimo ašimi taps kova su korupcija

Prezidentas kovo pabaigoje ketina aptarti padėtį šalyje ir valdančiosios koalicijos darbą

Prezidentas kovo pabaigoje ketina aptarti padėtį šalyje ir valdančiosios koalicijos darbą

Kovo pabaigoje numatomame perskaityti metiniame pranešime Prezidentas Valdas Adamkus ketina akcentuoti kovos su korupcija stiprinimo būtinybę ir pateikti keletą receptų, ką reikėtų daryti šioje srityje. Valstybės vadovas taip pat ketina pasiūlyti Vyriausybei parengti ilgalaikę ekonomikos vystymosi strategiją, kurioje būtų atsakyta į šiuolaikinės globalizacijos iššūkius.

Patarėjai jau pluša

Prezidentas V.Adamkus yra išvykęs į beveik dvi savaites truksiantį vizitų maratoną po Azijos, Australijos ir Okeanijos valstybes. Jį lydi tik keli Prezidentūros darbuotojai. Dauguma jų liko Vilniuje ir dabar rengia valstybės vadovo metinio pranešimo metmenis.

Prezidento atstovas Seime ir Vyriausybėje Vytautas Umbrasas “Kauno dienai” sakė, kad dar nėra suderinta tiksli data, kada V.Adamkus parlamente perskaitys metinį pranešimą. “Kitą savaitę turėtume imtis derinimo. Manau, kad pranešimas bus Seimo nariams perskaitytas ne anksčiau kaip kovo antroje pusėje”, - tvirtino V.Umbrasas.

Seimo pavasario sesija prasidės kovo 10 dieną. Tad Prezidento metinis pranešimas turėtų būti perskaitytas tarp kovo 20-osios ir balandžio pradžios.

Pateiks pasiūlymų

Kol kas oficialiai nekomentuojama, kas bus akcentuota šių metų Prezidento pranešime. Tačiau kai kurie šaltiniai Prezidentūroje užsimena, kad daug dėmesio ketinama skirti kovai su vis labiau įsigalinčia korupcija. Prezidentas, be kita ko, žada atkreipti dėmesį, kad kovos su korupcija srityje padėtis Lietuvoje negerėja. Valstybės vadovas turėtų pateikti keletą pasiūlymų, kokių derėtų imtis priemonių bandant pagerinti padėtį. Vienas svarbiausių receptų - kitokia, gerokai griežtesnė politinių partijų ir kampanijų finansavimo tvarka, apribojant fizinių ir juridinių asmenų galimybes finansuoti politines organizacijas ir bandymus daryti įtaką į valdžią patekusiųjų sprendimams.

V.Adamkus taip pat turėtų paremti siūlymą įteisinti visuotinį ne tik pajamų ir turto, bet ir išlaidų deklaravimą. Tai padėtų išaiškinti galimai korumpuotus valdininkus, gyvenančius ne tik iš atlyginimų, bet ir iš neteisėtai gaunamų pajamų.

Manoma, kad Prezidentas aptars politinę padėtį šalyje, keturių valdančiųjų partijų koalicijos darbą, situaciją susiskaldžiusioje opozicijoje. Ketinama atkreipti dėmesį į artėjančius savivaldos rinkimus, į siūlymus įteisinti galimybę merus rinkti tiesiogiai. Gali būti, kad metiniame pranešime V.Adamkus parems vieną iš kelių savivaldos reformos modelių, dėl kurių dabar politikai ginčijasi diskutuodami dėl tiesioginių merų rinkimų.

Ragins mažinti administracinę naštą

Metinio pranešimo ekonomikos dalyje Prezidentas turėtų paraginti Vyriausybę parengti ir priimti ilgalaikę ekonomikos vystymosi strategiją. Žadama akcentuoti būtinybę siekti ekonomikos laisvėjimo, administracinės naštos mažinimo, spartesnio švietimo, sveikatos apsaugos, žemės reformų vykdymo.

Pernykščiame metiniame pranešime valstybės vadovas iškėlė ambicingą tikslą per 15 metų Lietuvai pasiekti Europos Sąjungos ekonominio išsivystymo vidurkį. Dabar vienam Lietuvos gyventojui tenkanti bendrojo vidaus produkto dalis sudaro maždaug pusę ES vidurkio. Šiemetiniame pranešime Prezidentas turėtų įvertinti, kaip sekasi įgyvendinti šį tikslą.

Prognozuojama, kad V.Adamkus tradiciškai atkreips dėmesį į pilietinės visuomenės kūrimo problemas, švietimo sistemos spragas.

Konstitucinė pareiga

Konstitucijoje nurodoma, kad Prezidentas “daro metinius pranešimus apie padėtį Lietuvoje, Lietuvos Respublikos vidaus ir užsienio politiką”. Nuo pat 1993-iųjų metų tokie pranešimai buvo skaitomi iš pradžių Prezidento Algirdo Brazausko, vėliau - V.Adamkaus.

Tik 2004 metais ši valstybės vadovo konstitucinė pareiga nebuvo įvykdyta. Į apkaltos proceso sūkurį patekęs tuometinis Prezidentas Rolandas Paksas taip ir nespėjo perskaityti pranešimo.

Pernykščiame metiniame pranešime V.Adamkus, be kita ko, daug dėmesio skyrė moralios politikos būtinybei.

Pranešimo tekstas, kuris paprastai užima maždaug tris keturias dešimtis puslapių, koreguojamas iki pat jo perskaitymo. Jame Prezidentas paprastai apžvelgia politinę, ekonominę, socialinę, kultūrinę šalies padėtį, teikia siūlymus, kaip išspręsti esamas ir naujai iškylančias problemas. Tačiau patirtis rodo, kad valdančioj dauguma įgyvendina ne itin daug Prezidento pasiūlymų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių