Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

  • Teksto dydis:

Panevėžio rajone pirmadienį atidaromas atnaujintas Pašilių stumbrynas.

Kaip skelbia Valstybinė miškų urėdija (VMU), atnaujintame stumbryne sukurtos geresnės sąlygos tiek stumbrams, tiek lankytojams, taip pat padidintos galimybės šių žinduolių populiacijos valdymui Lietuvoje ir moksliniams tyrimams.

Objekto rekonstrukcijos metu pakeista aptvaro tvora, kadangi ankstesnė jau buvo pavojingai susidėvėjusi, taip pat renovuotas stumbryno administracinis pastatas ir kiti infrastruktūros objektai.

Įrengti valymo įrenginiai, stumbrų stebėjimo bokštelis, girdyklos, pavėsinės gyvūnams, įrengtos teritorijos stebėjimo kameros, aptvaras suskirstytas į keturias atskiras dalis skirtingoms stumbrų bandoms. Vienas iš suskirstytų aptvarų pritaikytas moksliniams tyrimams.

Šiuo metu laisvėje Lietuvoje priskaičiuojama apie 250 stumbrų, Pašilių stumbryne gyvena 28 stumbrai. Šiame stumbryne gimstantiems stumbriukams pagal tarptautinį susitarimą duodami vardai, prasidedantys raidėmis GI.

Atveriant stumbryną kartu visuomenė kviečiama išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriukams.

Šiais metais vaikai rinks vardus dviem šiuo metu dar bevardžiams stumbriukams.

„Stumbriukų vardynos – visuomenės, ypač mažųjų jos narių, itin laukiama šventė, o šiais metais vaikai rinks vardus dviem šiuo metu dar bevardžiams stumbriukams, gamins stumbrams tortą iš savo atsineštų daržo gėrybių: burokų, morkų. Vardus stumbriukams vaikai renka kasmet, tačiau šiais metais turime išskirtinę šventę atsinaujinusioje aplinkoje“, – sako VMU Panevėžio regioninio padalinio vadovas Giedrius Bronušas.

Į stumbryno atnaujinimą investuota 1,1 mln. eurų be PVM. Šio rekreacinio objekto atnaujinimo darbai pradėti pernai birželį.

Kaip teigia VMU generalinis direktorius Valdas Kaubrė, Pašilių stumbrynas yra vienas iš daugiausiai lankytojų dėmesio sulaukiančių objektų.

„Rekreacinių objektų atnaujinimas yra vienas iš mūsų nuolatinių darbų. Šiuo metu prižiūrime 1 126 rekreacinius objektus ir vien per pirmąjį šių metų pusmetį dotacijomis ir VMU lėšomis 763 rekreaciniuose objektuose buvo vykdyti įvairūs atnaujinimo ir tvarkymo darbai“, – sako jis.

Pašilių stumbryne gyvenantys stambiausi laukiniai gyvūnai – Europos stumbrai – įrašyti ne tik į Lietuvos, bet ir į tarptautinę Raudonąją knygą.

Pašilių stumbrynas – vieta, kur iš arti galima stebėti stumbrų gyvenimą ir kur jiems sukurtos artimos natūraliai aplinkai gyvenimo sąlygos.

Pirmieji du belovežo stumbrai į Pašilių miško aptvarus atvežti 1969 metais iš rezervato Serpukhovo srities Rusijoje. Naujai įrengtame stumbryne 1971 metais gimė pirmasis jauniklis. Šie žinduoliai retuose lapuočių ir mišriuose miškuose, kalnuose, stepėse buvo plačiai paplitę iki XVI amžiaus, tačiau dėl žemdirbystės plėtros ir intensyvios medžioklės gyvūnai buvo išstumti į gūdžius, nuošalius miškus ir iki XIX amžiaus vidurio Lietuvoje buvo išnaikinti.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių