- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žiniasklaidai prašant stabdyti Seime šią savaitę pateiktą naujos redakcijos įstatymą dėl informacinės visuomenės paslaugų, Seimo Ekonomikos komitetas nusprendė daryti pertrauką projekto svarstymuose ir surengti klausymus, nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija prašė jį priimti skubos tvarka.
Interneto žiniasklaidos asociacija (IŽA) tvirtina, kad įstatymu perkeliant Europos Sąjungos (ES) reglamentą dėl bendrosios skaitmeninių paslaugų rinkos į nacionalinę teisę žiniasklaidai bus nustatyta papildomų pareigų, ir kai kurios jų – neadekvačios ir neproporcingos, pvz., ne tik šalinti neleistino turinio komentarus iš socialinių tinklų, bet apie pašalinimą informuoti jų autorius.
Siūloma naujovė, kuri prasilenkia su sveiku protu – kad ištrynus tokius neleistinus komentarus būtų pranešta jų autoriams.
„Trys pareigos žiniasklaidai: bet kuriai žiniasklaidai, kuri turi savo paskyrą socialiniame tinkle – įpareigoti, kad šalintų neleistinus komentarus iš socialinių tinklų, kurie talpinami po redakcijų paskelbtu turiniu, tiek po turiniu, kuriuo dalinasi žmonės. Kita siūloma naujovė, kuri prasilenkia su sveiku protu – kad ištrynus tokius neleistinus komentarus būtų pranešta jų autoriams“, – penktadienį per Ekonomikos komiteto posėdį pradėjus svarstyti projektą sakė IŽA vadovė Lina Bušinskaitė.
„Kitaip tariant, jei Jonas parašė komentarą, ir tas komentaras bus ištrintas, Jonui reikės pranešti. Tokių komentarų gali būti šimtai, tūkstančiai, ir net ne žmonių komentarai, o sistemų, botų paleisti, ir tokiems reiks pranešinėti“, – piktinosi asociacijos pirmininkė.
Pasak L. Bušinskaitės, su nauju reguliavimu taip pat nebelieka ikiteisminių ginčų nagrinėjimo, kadangi pašalintų komentarų autoriai galės iš karto kreiptis į teismą.
Asociacijos vadovė teigė, jog siūlomi reguliavimu Ekonomikos ir inovacijų ministerija atstovauja ne Lietuvos, o socialinių tinklų platformas valdančių tarptautinių korporacijų interesams.
Nuogąstavimus vadina „ne visai pagrįstais“
Ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis per komiteto posėdį teigė, jog žiniasklaidos atstovų nuogąstavimai „ne visi pagrįsti“, nes redakcijos nėra interneto platformos, kurioms numatoma prievolė vertinti ir mažinti reglamente nurodytas sistemines rizikas, įskaitant neigiamą poveikį saviraiškos ir informacijos laisvei, pliuralizmui, demokratiniams procesams ir pilietiniam diskursui.
„Girdim nemažai interpretacijų ir nuogąstavimų, bet iš principo redakcijos nėra platformos ir tai nėra susiję su redakcijomis, tai susiję su interneto platformomis. Reikia turėti omenyje, kad nepriėmus įstatymo bus momentas, kai mes neturėsime paskirtos institucijos, kuri turėtų užsiimti reglamento įgyvendinimu. Akivaizdu, kad tų klausimų kyla, mano vertinimu, ne visos pastabos tokios dramatiškos, kaip sakoma“, – kalbėjo K. Žemaitis.
Seimo Ekonomikos komitetas sutarė dėl šio projekto daryti pertrauką ir surengti klausymus, kaip pasiūlė išvados rengėjas socialdemokratas Gintautas Paluckas.
Pataisas parengė Ekonomikos ir inovacijų ministerija, įgyvendindama Europos Sąjungos reglamentą dėl bendrosios skaitmeninių paslaugų rinkos. Projektui antradienį buvo pritarta po pateikimo ir jį paprašyta nagrinėti skubos tvarka. Svarstymas buvo suplanuotas gruodžio 19 dieną, o priimti norėta dar iki pasibaigiant rudens sesijai.
Pataisas pristatęs ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis sakė, kad ES narės reglamentą turi įgyvendinti iki kitų metų vasario 17 dienos, todėl prašė skubos.
Naujasis reglamentavimas Lietuvos institucijoms suteiktų įrankius užtikrinti didesnę visuomenės apsaugą.
„Įstatymo projektas, kuriuo yra įgyvendinamas ES reglamentas, yra svarbus Lietuvai, nes su turinio blokavimu susiduria nemaža dalis Lietuvos piliečių. Interneto platformose plinta neteisėtas turinys, dezinformacija. Pastaruoju metu matomas ir sukčiavimo atvejų padidėjimas, todėl naujasis reglamentavimas Lietuvos institucijoms suteiktų įrankius užtikrinti didesnę visuomenės apsaugą“, – teigė K. Žemaitis.
Baiminasi, kad silpnins žiniasklaidą
Naujos redakcijos Informacinės visuomenės paslaugų įstatymo projekte numatyta, kad paslaugų teikėjas, sužinojęs, kad paslaugos gavėjo pateikta informacija yra neteisėtas turinys, apriboja prieigą prie šio turinio ir per vieną darbo dieną pateikia paslaugos gavėjui motyvuotą paaiškinimą dėl priimtų sprendimų.
Penktadienį išplatintame pranešime IŽA teigia, kad šis Informacinės visuomenės paslaugų įstatymo projektas „silpnina šalies žiniasklaidą, verčiant ją tarnauti pasaulinėms korporacijoms, valdančioms socialinių tinklų platformas, ir savo kaštais atlikti tai, ką turi daryti socialinių tinklų valdytojai“.
Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininko Dainiaus Radzevičiaus teigimu, teikiamos pataisos žiniasklaidai „užkrauna pareigą tarnauti socialinius tinklus valdančioms korporacijoms“.
Toks kuriamas reguliavimas ir praktika primena lažą ar baudžiavą ir nėra suderinamas su jokia logika.
„Jei Lietuvos žurnalistai ir redaktoriai privalės neatlygintinai prižiūrėti bei šalinti netinkamą turinį socialiniuose tinkluose platinančius asmenis bei savo sąnaudomis dirbti užsienio verslo korporacijoms, toks kuriamas reguliavimas ir praktika primena lažą ar baudžiavą ir nėra suderinamas su jokia logika. Socialinių tinklų korporacijos turi atsakyti už savo platformose esantį turinį taip pat, kaip ir už savo turinį atsako redakcijos savo žiniasklaidos priemonėse“, – sako D. Radzevičius.
Pasak L. Bušinskaitės, Lietuvos socialinių tinklų naudotojai, tarp jų ir žiniasklaidos priemonės, neturi tokių išteklių ir finansinių resursų kaip pasaulinės kompanijos, valdančios socialinių tinklų paskyras visame pasaulyje, tad negali priimti papildomų pareigų ir negali būti verčiami perimti pasaulinių socialinių tinklų funkcijų, nes socialinių tinklų valdytojai patys šalina neleistinus komentarus.
„Be to, skubos tvarka Seime planuojamame priimti projekte numatyta dar daugiau pareigų žiniasklaidos priemonėms, tarp jų – ir naujienų portalams. Pavyzdžiui, apie pašalintus neleistino turinio komentarus informuoti jų autorių, o šis iškart gali kreiptis į teismą, jei jam nepatiktų toks sprendimas, nes nenumatyta ikiteisminių ginčų nagrinėjimo tvarka, nors tai yra įprasta ir skatinama praktika teisės sistemoje“, – sako L. Bušinskaitė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Skandalas, kokio dar nebuvo: rusų opozicija svaidosi kaltinimais dėl Lietuvoje užpulto politiko10
Velionio Aleksejaus Navalno komanda paskelbė tyrimą, kuriame gana nedviprasmiškai užsimenama, kad jos nario Leonido Volkovo užpuolimą Vilniuje užsakė kitas žymus rusų opozicionierius Leonidas Nevzlinas. ...
-
Įtakingiausi Lietuvos visuomenininkai: lyderiu antrus metus išlieka A. Tapinas42
Naujienų portalas „Delfi“, dešimtus metus iš eilės vykdydamas projektą „Lietuvos įtakingiausieji“, pristato visuomenės ir elito įtakingiausių visuomenininkų reitingą. Šiemet jame, kaip ir pernai, įtakingia...
-
R. Vaikšnoras NATO komiteto posėdyje aptars situaciją rytiniame sparne, regioninius planus4
Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras penktadienį dalyvaus NATO karinio komiteto posėdyje Prahoje, kur aptars rytinio Aljanso sparno situaciją, regioninius gynybos planus. ...
-
Lietuva ir Vokietija pasirašys sutartį dėl brigados karių, civilių bei jų šeimų teisių3
Lietuvos ir Vokietijos gynybos ministrai penktadienį Berlyne pasirašys tarpvalstybinį susitarimą dėl vokiečių karių, civilių ir jų šeimų teisių šalyje. ...
-
Rugsėjo 13-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Rugsėjo 13-oji, penktadienis, 37 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 6.47 val., leidžiasi 19.42 val. Dienos ilgumas 12.55 val. Mėnulis (priešpilnis) teka 18.30 val., leidžiasi -. Vardadieniai: Barmantas, Barvydė, Eulogijus, Eugenas, Eugenija,...
-
Švietimo viceministras: diskusijos dėl duomenų viešinimo nebus vienos dienos darbas
Diskusijos dėl švietimo duomenų prieinamumo apie valstybinius brandos egzaminus ir moksleivių patikrinimus nebus vienos dienos darbas, sako švietimo viceministras Ignas Gaižiūnas. ...
-
VMI, „Sodra“ ir Užimtumo tarnyba atsisako trumpųjų konsultacijų numerių: pokyčiai nuo spalio 1-osios2
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), „Sodra“ ir Užimtumo tarnyba informuoja, kad nuo šių metų spalio 1 d. aktuali konsultacijos klientams bus teikiamos bendraisiais informacijos centro telefono numeriais. ...
-
Gėda: globos namų gyventojams – „šlamštas“, o iš jiems skirtų produktų administracijai kepti kibinai18
Marijampolės savivaldybėje įsikūrusių globos namų gyventojams tiektas nevisavertis maistas, tuo metu iš jiems skirtų produktų kepti kibinai administracijai, nustatė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai. ...
-
„Kauno diena“ pristato „Kauno detales“: kopiame į Pelėdų kalną5
„Kauno detalių“ video pasakojimai – „Kauno dienos“ portale! Vienas šio projekto tikslų – kad patys kauniečiai geriau pažintų ir dar labiau pamiltų savo miestą. Nes, kaip sako „Kauno detalių“ įkūr...
-
Klaipėdos pareigūnai saugumui kelyje skirs itin daug dėmesio2
Prasidėjus mokslo metams eismas gatvėse staiga suintensyvėja. Tėveliai skuba nuvežti savo atžalas į mokyklas, skuba ir pradedantieji vairuotojai – studijuoti iš kitų miestų į Klaipėdą atvykę studentai. Šį mėnesį policijos pa...