Prezidentas apie sukrečiantį vaizdo įrašą: čia negali dirbti žmonės, išsioperavę empatijos jausmą

  • Teksto dydis:

„Nežinau, ar vakar buvo nors vienas žmogus, galėjęs be skausmo žiūrėti į sukrečiantį vaizdo įrašą iš Palangos“, – nufilmuotą dramą, kai iš mamos vaiko teisių atstovų ir policijos buvo paimamas vaikas,  komentavo prezidentas Gitanas Nausėda.

„Dar kartą pamatėme, kiek daug dar trūksta tarnyboms ir visuomenei iki nesuvaidinto, nebiurokratinio rūpinimosi vaikais. Tėvų skyrybos, teismai, globos nustatymas, mamos ir tėčio kova, kurios epicentre atsiduria vaikas, jau yra didžiulis stresas. Esame teisinė valstybė. Teismų sprendimai turi būti vykdomi tiek institucijų, tiek pačių piliečių. Tačiau kai į namus, tegul ir vykdyti teismo sprendimo, įžengia medikai, policininkai ir VAIKO TEISIŲ APSAUGOS darbuotojai, tikiesi, kad nors šį kartą vaikas bus ne kovos, ne barnių, o dėmesio ir rūpesčio centre. Deja, įvykio Palangoje metu vaiko interesai valstybės institucijų buvo palikti nuošalyje. Jėgos panaudojimas prieš vaiką, tegul ir dėl geriausių ketinimų, yra nepriimtinas ir netoleruotinas. Tai nėra vaiko teisių apsauga, o greičiau atvirkščiai. Tarnybos neturėtų savo veiksmais sukelti vaikui papildomos traumuojančios patirties. Tarnybos privalo būti maksimaliai profesionalios ir mokėti elgtis užtikrinant geriausius vaiko interesus – matyti vaiko akimis ir elgtis atitinkamai“, – feisbuke antradienį paskelbė prezidentas.

Anot šalies vadovo, būtinas skubus Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus verdiktas, socialinės apsaugos ir darbo ministrė kartu su jos ministerijai pavaldžia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba privalo nedelsiant įvertinti šią konkrečią situaciją ir dalyvavusių tarnybų darbuotojų veiksmus, atlikti išsamų šios situacijos tyrimą ir imtis greitų bei efektyvių priemonių, kurios užtikrintų, kad tokios situacijos nepasikartotų ir specialistai naudotų tik tinkamus ir vaiko gerovę atitinkančius metodus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė savo ruožtu sakė nusivylusi prezidento išsakyta kritika vaiko teisių apsaugos tarnyboms. Pasak jos, prezidento komentarai apie vaiką nuo mamos atskyrusių tarnybų darbą yra „oportunizmas“.

„Oportunizmas. Nusivyliau šiaip komentaru, nes nepraleista proga momentinio populiarumo socialiniuose tinkluose pasivaikyti. Vietoje to, kad būtų saugomas nekalto vaiko geriausias interesas. Tai nusivyliau“, – žurnalistams Seime sakė M. Navickienė.

Socialinių tinklų vaizdo įrašas.

„Vaiko teisių apsaugos sistema privalo tarnauti vaikui ir tik vaikui. Negali šioje jautrioje sistemoje dirbti žmonės, išsioperavę empatijos ir gailesčio silpnesniajam jausmą“, – kritikos negailėjo prezidentas.

Negali šioje jautrioje sistemoje dirbti žmonės, išsioperavę empatijos ir gailesčio silpnesniajam jausmą.

Kaip jau buvo skelbta, socialiniame tinkle „Facebook“ sparčiai plinta vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip vaiko teisių specialistai ir policija iš mamos atima vaiką, o šis rėkia. Matyti, kaip berniukas tiesiog atplėšiamas nuo mamos.

Matomi vaizdai sukrėtė visuomenę. 

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, gavusi kelis kreipimusis dėl šio išplitusio vaizdo įrašo, pirmadienį pradėjo tyrimą.

„Vaiko teisių apsaugos kontrolierė gavo kelis kreipimusis dėl minimo vaizdo įrašo ir pradėjo tyrimą dėl aplinkybių, kontrolierė situaciją vertina iš vaiko geriausių interesų užtikrinimo perspektyvos“, – BNS teigė Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos atstovas spaudai Egidijus Meilus.

Vaiko teisių apsaugos tarnybos duomenimis, šis įvykis užfiksuotas rugsėjį, kai teismas skubiai įpareigojo mamą perduoti vaiką tėvui po teismo sprendimo, tačiau mamai nevykdant šio sprendimo, jį įgyvendinti patikėta vaiko teisių gynėjams.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės teigimu, socialiniuose tinkluose išplitęs vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip mažametis paimamas iš mamos, yra tik dalis proceso, vyksiančio nuo praėjusių metų. I. Skuodienė taip pat atkreipė dėmesį, kad vaizdo įraše matoma mama su vaiku slapstėsi ir nevykdė teismo sprendimo.

Pasak tarnybos, 2022 metais buvo nustatytas vaiko apsaugos poreikis, dėl kurio teismas, įvertinęs visas aplinkybes, ikiteisminių tyrimų medžiagą, nustatė vaiko gyvenamąją vietą su tėvu ir bendravimo tvarką su mama.

Kaip teigia vaiko teisių gynėjai, mama su vaiku jau kurį laiką slapstėsi, ėmėsi visų veiksmų, kad vaikas nebūtų sugrąžintas tėvui, su kuriuo buvo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta. Per tą laikotarpį vaikui nebuvo sudarytos sąlygos lankyti ugdymo įstaigos, gyventi įprastą socialinį gyvenimą, bendrauti su kitais artimaisiais.

Tarnyba teigė, kad šiuo metu vaikas yra saugioje aplinkoje, kartu su jam artimiausiais žmonėmis, vaikui ir šeimai yra teikiama visa reikalinga specialistų pagalba.

Tarnybos direktorė I. Skuodienė sakė, kad vaiko teisių gynėjams reikėjo perkelti vaiką į neutralią aplinką, tačiau artimieji tokiais atvejais vietoj to, kad nuramintų vaiką, dar labiau aštrina situaciją. Taip jos teigimu buvo ir šiuo atveju.

Pasak jos, dėl šio atvejo šiuo metu vyksta vidinis tyrimas, aiškinamasi situacija, bendradarbiaujama su policijos pareigūnais bei vertinami darbuotojų veiksmai.NAUJAUSI KOMENTARAI

jo

jo portretas
apkalta ilgam ir šlykščiam

man tai sukrečiantris vaizdas buvo kai šitą čmo

man tai sukrečiantris vaizdas buvo kai šitą čmo portretas
išrinko serveriai esantys švedijoj

klounas

klounas portretas
ką sakytų komunistinisprezidentas,jeigu vaikas būtų užmuštas nesveikos motinos?
VISI KOMENTARAI 150

Galerijos

Daugiau straipsnių