- Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimas antradienį po pateikimo pritarė siūlymui pertvarkyti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (LGGRTC), keičiant ne tik įstaigos pavadinimą, bet ir įsteigiant naują valdymo organą – tarybą.
Už balsavo 55 Seimo nariai, susilaikė 4 parlamentarai, prieš balsavusių nebuvo.
Įstatymo pataisas pateikusi Seimo narė konservatorė Paulė Kuzmickienė viliasi, kad šie pokyčiai sustiprins instituciją ir padės jai labiau atliepti šių dienų lūkesčius.
„Mes manome, kad šį kartą verta peržiūrėti ir pakeisti įstatymo projektą iš esmės, suprantant, kad per ilgą laiką, ne per vieno vadovo kadenciją, o per keletą dešimtmečių susiklostė sudėtingi santykiai pačiame centre, galbūt sudėtinga buvo centro struktūra, kuri neatliepė vis didėjančių visuomenės lūkesčių“, – posėdžio metu akcentavo P. Kuzmickienė.
Parlamentarė pabrėžė, kad būtina didelį dėmesį skirti centro plėtojamiems moksliniams tyrimams.
„Projektą rengiant norėjome akcentuoti ir akcentuojame, kad centras turi stovėti labai stipriai ant dviejų kojų – ant mokslinių tyrimų ir atminties. Ir tai turi būti lygiavertės ir svarbios atramos, suprantant, kad moksliniai tyrimai, tame tarpe ir taikomieji tyrimai, turi būti kokybiški ir savalaikiai“, – sakė Seimo narė.
„Centro tikslas ir uždaviniai išlieka svarbūs ir tie patys – centras tikrai yra labai svarbi mūsų valstybei institucija. Tik pakartosiu, kad centro pagrindinis tikslas yra totalitarinių režimų Lietuvos okupacijos laikotarpiu rezistencijos pažinimas, vertinimas taikant mokslinius tyrimus“, – taip pat atkreipė dėmesį ji.
Įstaigą siūlo pervadinti Totalitarinių režimų tyrimų centru
Šiuo įstatymo projektu yra siūloma pervadinti LGGRTC Totalitarinių režimų tyrimų centru. P. Kuzmickienė tikisi, kad naujasis įstaigos pavadinimas labiau atlieps centro tyrimų lauko platumą.
„Naujasis pavadinimas turėtų geriau atskleisti tyrimų, jų laikotarpio ir veiklų lauką, kartu ir didinti centro žinomumą tiek Lietuvoje, tiek ir už jos ribų. Siekiama, kad tas pavadinimas tiksliau išreikštų centro tyrimų veiklos platumo pobūdį“, – posėdžio metu pabrėžė P. Kuzmickienė, akcentuodama, kad labai svarbu, jog centras labiau įsitrauktų į tarptautinę mokslinių tyrimų erdvę.
Siūloma steigti naują valdymo organą – tarybą
Įstatymo pataisomis taip pat siūloma įsteigti naują centro valdymo organą – tarybą.
„Numatyta, kad centrą valdys centro direktorius ir steigiamas naujas kolegialus valdymo organas – Totalitarinių režimų tyrimų centro taryba, kuri būtų sudaryta iš visuomenės ir mokslo veikėjų“, – paaiškino parlamentarė.
Numatoma, kad šią tarybą sudarytų 11 atstovų, deleguotų iš skirtingų institucijų: Universitetų rektorių konferencijos, Prezidentūros, Vyriausybės, Seimo, Istorijos universiteto, Muziejų asociacijos.
Projekte numatoma, kad taryba tvirtins centro mokslinių tyrimų krypčių sąrašą, įstaigos ilgalaikius strateginius ir metinius veiklos planus, taip pat priims sprendimus ir dėl kitų jos kompetencijai priskirtų klausimų.
LGGRTC dėmesio sulaukė 2021 metų pradžioje, kai įstaigos viduje kilo įtampos. Įtampas centre pakurstė tai, kad tuometinis įstaigos generalinis direktorius A. Jakubauskas atleido istorikę Mingailę Jurkutę, kuri LGGRTC vadovybei negailėjo aštrios kritikos.
Po kelis mėnesius užsitęsusios krizės centro viduje, Seimas po slapto balsavimo atleido A. Jakubauską iš pareigų. Tai, kad jis nesusitvarko su einamomis pareigomis, konstatavo ir Seimo valdybos sudaryta parlamentarų darbo grupė.
Naujuoju centro direktoriumi 2021 metų balandžio mėnesį buvo paskirtas A. Bubnys.
Pagal įstatymą LGGRTC direktorių skiria ir atleidžia Seimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Užmojis – sumažinti biurokratinę naštą pareigūnams: kurių fukcijų neliktų?1
Seimas šią savaitę po pateikimo pritarė siūlymui, kuriuo pareigūnams siekiama sumažinti biurokratinę naštą. ...
-
Iš Libano evakuoti lietuviai sėkmingai pasiekė Šiaulius2
Ankstų sekmadienio rytą Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose nusileido iš Libano Lietuvos ir kitų šalių piliečius evakavęs Karinių oro pajėgų lėktuvas „Spartan“, praneša Liet...
-
Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje bus šventinami gyvūnai3
Minint Pasaulinę gyvūnijos dieną, sostinės Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje sekmadienį bus aukojamos šv. Mišios, po kurių vyks gyvūnų šventinimo ir laiminimo ceremonija, pranešė Valstybinė maisto ir v...
-
Pasienyje su Baltarusija fiksuoti devyni neteisėti migrantai
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą fiksuoti devyni neteisėti migrantai, sekmadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Atskleidė skaičius: iš daugiau nei 600 kontrabandinių balionų pasieniečiai perėmė per 7011
Iš daugiau nei šešių šimtų šiemet fiksuotų meteorologinių balionų pasieniečiai perėmė per 70. ...
-
Spalio 6-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Spalio 6-oji, sekmadienis, 40 savaitė. ...
-
Profsąjungų žadamo siūlymo keisti PAGD vadovo skyrimo tvarką A. Bilotaitė nesureikšmina1
Ugniagesių ir pareigūnų profesinėms sąjungoms po Seimų rinkimų žadant siūlymus keisti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktoriaus skyrimo tvarką, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tokių iniciatyvų nesurei...
-
VRK: regos negalią turintiems rinkėjams parengtas specialiųjų priemonių paketas
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) regos negalią turintiems rinkėjams parengė specialiųjų priemonių paketą, kurį sudaro padidinamieji stiklai, leidiniai Brailio raštu, įgarsinta informacija apie rinkimus bei specialios balsavimo biuletenių ...
-
Kaunui senamiestyje ketinant statyti savivaldybės biurą, dalis architektų idėją kritikuoja25
Kauno miesto savivaldybei planuojant prie pilies senamiestyje statyti administracinį pastatą, į kurį numatoma perkelti kai kuriuos padalinius ir gyventojų aptarnavimo funkcijas, ekspertai ragina šioje vietoje galvoti apie kitokios paskirties statin...
-
Prienuose planuojama nauja viešoji erdvė, kuri sujungs Revuonos ir Beržyno parkus
Prienų rajono savivaldybė ruošiasi įveiklinti Nemuno pakrantę, sujungiant anksčiau sutvarkytus mieste esančius Revuonos ir Beržyno parkus. ...