- Greta Zulonaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Grupė Seimo narių siūlo penkeriems metams nukelti asmens prievolę pranešti apie kitos valstybės pilietybės įgijimą, atlikti pasekmių vertinimą Lietuvos pilietybės netenkančiam asmeniui.
Pataisomis siekiama, kad Lietuvos paso netekimo procesas įgijus kitos šalies pilietybę nebūtų toks automatizuotas.
Pagal devynių parlamentarų teikiamą siūlymą, kitos valstybės pilietybę įgiję Lietuvos piliečiai turėtų apie tai pranešti Vyriausybės įgaliotai institucijai arba Lietuvos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai po Lietuvos pilietybę patvirtinančio dokumento galiojimo datos pabaigos.
„Šiuo metu asmuo pranešti įgaliotoms institucijoms turi 2 mėnesius nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo. Manoma, kad tokia nuostata dabar yra neveiksminga, o keičiantis asmens pilietybę patvirtinančius dokumentus asmuo galėtų informuoti atitinkamas institucijas apie įgytą kitos valstybės pilietybę“, – rašoma prie pataisų pridėtame aiškinamajame rašte.
Projektu siūloma pilietybės netekimo procedūrą siūloma papildyti pasekmių vertinimu asmeniui ir valstybei, o tai turėtų padaryti teismas.
Projektu taip pat siūloma, kad pilietybės netekimo dekretą pasirašytų ne tik vidaus reikalų ministras, kaip yra dabar, bet ir prezidentas. Prezidentui būtų suteikiama išimtinė teisė nepasirašyti pilietybės netekimo dekreto, jei pilietybės neteksiantis asmuo dėl to susidurtų su neigiamomis pasekmėmis.
Įstatymo projekto iniciatorė yra Seimo narė, Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė konservatorė Dalia Asanavičiūtė.
„Esame diasporinė tauta, be to, mažėjanti, todėl tikimąsi, kad tokiu projektu pilietybės netekimo procedūros nebūtų automatinis procesas, koks yra dabar, bet būtų atliekamas pasekmių asmeniui, netenkančiam pilietybės, ir valstybės interesams vertinimas bei suteikiama galimybė pačiam asmeniui dalyvauti tokiame procese ir pateikti savo argumentus bei poziciją“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.
Anot dokumento, šiuo metu Pilietybės įstatyme numatytas pilietybės automatinis netekimo procesas kelia abejonių.
„Šiuo metu procedūra yra visiškai automatinė, nėra išklausomas pats žmogus, nėra gilinamasi į asmens ryšius su valstybe, kitos valstybės pilietybės įgijimo motyvus, asmens naudą, nešamą mūsų valstybei, nėra svarstoma, kokios bus neigiamos pasekmės asmeniui ir valstybei, kuri per metus tokiu būdu netenka apie tūkstantį Lietuvos Respublikos piliečių, jiems įgijus kitos valstybės pilietybę“, – teigiama jame.
Šiuo metu Pilietybės įstatymas numato 11 išimčių, kada Lietuvos piliečiai gali būti ir kitos valstybės piliečiais. Daugiausia jų susijusios su tuo, kad dėl sovietų okupacijos dalis lietuvių buvo priversti palikti tėvynę ir gyventi svetur.
Tuo metu emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną, išskyrus kai kurias išimtis, dvigubos pilietybės turėti negali.
Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad tik referendumu pakeitus Konstituciją galima atverti galimybę dvigubą pilietybę turėtų daugiau Lietuvos piliečių.
Tačiau jau du kartus per referendumą nepavyko surinkti reikiamo rinkėjų balsų skaičiaus Konstitucijai pakeisti, mat už dvigubos pilietybės išplėtimą privalo balsuoti ne mažiau kaip pusė visų balsavimo teisę turinčių piliečių.
Reaguodami į nesėkmingus referendumus, dalis politikų bando siūlyti priemones, nesikertančias su Konstitucinio Teismo sprendimais dėl teisių į daugybinę pilietybę išplėtimo.
Parlamente šiuo metu svarstomos dvi su tuo susijusios įstatymų pataisos.
D. Asanavičiūtės projektu siūloma leisti dvigubą pilietybę turėti visų NATO narių ir Aljanso partnerių Austrijos, Airijos bei Maltos pilietybes įgijusiems lietuviams.
Kitu projektu, kurį teikia daugiau kaip pusė Seimo narių, siūloma, kad Lietuvos pilietybės neprarastų asmuo, įgijęs ir NATO valstybės narės pilietybę.
Vis dėlto birželį Seimo Teisės departamentui išaiškinus, kad abi šios pataisos prieštarauja Konstitucijai, parlamento Teisės ir teisėtvarkos komitetas nusprendė jų svarstyme padaryti pertrauką.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
L. Kasčiūnas: turime aiškų planą, kaip kitais metais priimsime Vokietijos brigados vienetus1
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas tikina, kad Lietuva turi aiškų planą, kaip kitaip metais bus priimta Vokietijos brigada, bei jo laikosi. ...
-
Bobų vasara šiemet bus kitokia: gamta paruošė staigmeną
Kol vieni miestai kalba apie šildymo sezoną, sinoptikai praneša apie ateinančią bobų vasarą. Ar tikrai su šildymu galima būtų palaukti? Kiek šils lauke? Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su sinoptiku Vytautu Patašiu...
-
Šiauliai ir Panevėžys šildymo sezoną pradės šią savaitę, Klaipėda – kitą1
Šiauliuose ir Panevėžyje šią savaitę bus pradėtas visuotinis šildymo sezonas, Klaipėdoje jį ketinama pradėti nuo kitos savaitės, tuo metu Vilniuje ir Kaune šildymo sezono pradžia dar neplanuojama, BNS pirmadienį teigė sa...
-
Ministerija: atnaujinta prieš mėnesį mokytojus pasiekusi metodinė medžiaga1
Parengta nauja bei atnaujinta prieš mėnesį mokytojus pasiekusi metodinė medžiaga, skirta padėti dirbti pagal atnaujintas programas, pirmadienį pranešė Švietimo ministerija (ŠMSM). ...
-
„Drasko širdį“: Vilniuje minimos „Hamas“ išpuolio Izraelyje metinės20
Praėjus lygiai metams nuo palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ išpuolio, Vilniaus choralinėje sinagogoje pirmadienį paminėtos šios atakos metinės. ...
-
Šalia Nemėžio gimnazijos už 4 mln. eurų bus statomas priestatas
Vilniaus rajone už 4 mln. eurų bus statomas Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos priestatas. ...
-
Neįgaliųjų judėjimas mieste vis dar išlieka problema: atskleidė pagrindinį sunkumą
Lietuvoje žmonių su negalia judėjimas mieste vis dar išlieka problema. Net trys ketvirtadaliai šalies miestų infrastruktūros neatitinka neįgaliųjų poreikių. ...
-
Kokių orų tikėtis artimiausiu metu?1
Meteorologė Elvyra Latvėnaitė informuoja, kokių orų galima tikėtis šią savaitę. Pasak jos, savaitės pradžioje dar bus vėsoka, tačiau vėliau galėsime pasidžiaugti malonesne šiluma. ...
-
Išmanusis karas: šauliai pristatė inovacijas mūšio laukui3
Kaune vyko Šaulių hakatonas ir jame patys šauliai, kibernetinio saugumo ekspertai bei kiti specialistai pristatė, kokias naujoves sukūrė lietuviai, kurias galima pritaikyti mūšio lauke karo atveju. ...
-
Nebenaudojami automobiliai – galvos skausmas kaimynams: bauda siekia ir 15 tūkst. eurų6
Prieš kelerius metus buvo stengiamasi iš kiemų pašalinti nebenaudojamus automobilius. Vis dėlto, seni griozdai iš vietos nepajuda ir toliau, kai kurie automobiliai vienoje vietoje stovi net keletą metų. Neprižiūrėtos transpor...