- Greta Namentkevič
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daugumai vaikų artėjanti Rugsėjo 1-oji tampa tęstinio nerimo priežastimi. Grįžimas į mokyklą moksleivius dažniausiai priverčia nerimauti dėl įtemptos mokymosi rutinos. Kai kurie baiminasi dėl galimų patyčių. O vaikai, kurie pereina į kitą mokymo įstaigą, išgyvena jaudulį, nes nežino, kas jų laukia.
Gali žaloti sveikatą
Rugsėjo 1-osios šventė beveik kiekvienam vaikui kelia nerimą. Psichoterapeutas Gediminas Navaitis paaiškino, kad nerimas – pirmoji streso fazė, o stresas – tai reagavimas į būtinybę prisitaikyti.
„Šiuo atveju moksleiviams tenka prisitaikyti prie naujos aplinkos, vietoj atostogų prasideda mokslo rutina, taip natūraliai sukeliamas nerimas“, – teigė specialistas.
Vis dėlto patirti stresą vienoje ar kitoje situacijoje, pasak psichoterapeuto, nėra blogai. Nerimą jaučiantis žmogus ruošiasi naujam iššūkiui, o tai parodo, kad jam rūpi ateitis. Tačiau didelis nerimas nėra naudingas nė vienam žmogui.
Dažnai vaikų patiriamo streso tėvai nesureikšmina, kadangi manoma, jog jaunas organizmas gali ištverti daugiau, o ir stresas, kaip minėta, žmogui kartais yra naudingas.
Tačiau psichoterapeutas pabrėžė, kad dažnai patiriamas stresas palaipsniui žaloja vaiko sveikatą, galiausiai dėl menkiausio nerimo moksleiviai suserga depresija, patenka į ligonines.
Gediminas Navaitis / G. Bartuškos nuotr.
Nerimauja iš anksto
Į mokyklas ne pirmus metus sugrįžtantys vaikai nerimauja, esą gali nepatenkinti tėvų reikalavimų stropiai mokytis, todėl ruošiasi iš karto stengtis ir gauti kuo geresnius rezultatus.
„Tėvai dažnai vaikus dar prieš rugsėjo 1-ąją skatina moksluose rodyti gerus rezultatus, tačiau bet kokioje srityje, kol darbas nepradėtas, reikalauti, kad jis būtų padarytas gerai, tai tiesiog nerimo kelimas be reikalo“, – aiškino G. Navaitis.
Dar vienas nerimo židinys – mokykloje patiriamos patyčios. Santykiai mokykloje tiek tarp pačių moksleivių, tiek su mokytojais, pasak G. Navaičio, tampa realia problema, kai pasiekiamas įžeidinėjimų lygis.
„Vaikų tėvai gali tik įsivaizduoti, kokia būtų jų savijauta, jeigu kiekvieną dieną darbe iš jų būtų tyčiojamasi, gerų darbo rezultatų jie veikiausiai neparodytų, o ir darbe likti nenorėtų“, – sakė psichoterapeutas.
Svarbu pasiruošimas šventei
Yra moksleivių, kurie keičia mokyklas, pereina į gimnazijas, pakeičia aplinką dėl patyčių ar kitų veiksnių.
Kaip teigė psichoterapeutas, tuo metu moksleivių gyvenimuose tarsi vyksta perversmas. Keičiasi mokytojai, klasės draugai.
Tėvai turi palaikyti, paskatinti ir paaiškinti, kad kita aplinka reiškia dar vienos brandos pradžią.
„Jų nerimo lygis aukštesnis. Jiems veikiausiai prireiks daugiau emocinės paramos, šiuo atveju tėvų vaidmuo svarbiausias. Tėvai turi palaikyti, paskatinti ir paaiškinti, kad kita aplinka reiškia dar vienos brandos pradžią“, – patikino G. Navaitis.
Vaiko nerimą prieš rugsėjo 1-ąją gali padėti numalšinti pasiruošimas šventei. Tėvai kartu su vaiku galėtų išrinkti naujus tiek šventinius, tiek kasdienius mokyklai skirtus rūbus. Taip iš anksto vaikas pats susidraugauja su mintimi, jog vėl reikės eiti į mokyklą.
„Jeigu man pasakytų, jog turiu ryt išvykti, būčiau sunerimęs, stresas mane užvaldytų, kadangi žinau, kad esu nepasiruošęs. Bet jeigu mane perspėtų bent keliomis dienomis anksčiau, į situaciją reaguočiau visai kitaip. Analogiškai yra ir su Rugsėjo 1-osios švente“, – aiškino specialistas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ekspertai kritikuoja N. Šulijos pasisakymą apie klimato kaitą: tai visuomenę skaldanti informacija24
Klimato ir gamtosaugos ekspertai kritikuoja orų pranešėjo Naglio Šulijos išsakytą mintį, kad iškastinio kuro įtakos klimato pokyčiams nereikėtų sureikšminti. Specialistų nuomone, tokie teiginiai gali būti prilyginti...
-
Teismas nepriėmė vienuoliktokų skundo dėl tarpinio patikrinimo rezultatų perskaičiavimo
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pirmadienį pranešė nusprendęs nepriimti vienuoliktokų skundo dėl tarpinio patikrinimo rezultatų perskaičiavimo. ...
-
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sutarta dėl finansinės stabilizacijos plano3
Skolose paskendusioje Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) pirmadienį pasirašytas įstaigos finansinės stabilizacijos planas, sako sveikatos apsaugos ministro Aurimo Pečkausko atstovas Tomas Bagdonas. ...
-
Sinoptikai: laukia orų pokyčiai
Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė pateikė naujausią orų prognozę. ...
-
Paskelbta, kur bus laidojamas buvęs KT pirmininkas J. Žilys1
Pirmasis Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas, vienas iš Konstitucijos kūrėjų Juozas Žilys bus laidojamas trečiadienį Antakalnio kapinėse Vilniuje. ...
-
Naujausia apklausa: smuko visuomenės pasitikėjimas teismais, kariuomene ir žiniasklaida4
Per pastaruosius du mėnesius labiausiai – 3 ir 4 procentiniais punktais – smuko visuomenės pasitikėjimas teismais, šalies kariuomene bei žiniasklaida. Tuo metu kitų institucijų vertinimai nepakito, rodo naujausios apklausos. ...
-
Skandalų lydėti valstybiniai brandos egzaminai vėl kelia aistras
Kai tėvai galvoja apie naują mokyklą savo vaikams, besirinkdami žiūri, kokie yra mokyklų pasiekimai, kaip jų mokiniai išlaiko valstybinius brandos egzaminus. Šiais metais dėl šių duomenų pateikimo internete susiklostė įdomi sit...
-
Būsimiems vairuotojams – žinutė iš „Regitros“: žada praskleisti egzamino užkulisius2
„Regitra“ keliasi į savo tikslinės auditorijos – jaunų žmonių – erdvę ir pradeda kampaniją, padėsiančią jiems pasiruošti vienam daugiausia įtampos keliančių egzaminų – vairavimo. Kokie pagrindiniai šios...
-
Gandai pasitvirtino: šios įmonės klausosi žmonių pokalbių16
Kalbos, primenančios sąmokslo teorijas, panašu, pasitvirtino. Nutekinti duomenys rodo, jog bendrovių „Facebook“, „Amazon“ ir „Google“ rinkodaros partnerė klausosi žmonių pokalbių išmaniuosiuose įrengini...
-
Pareigūnė apie akistatą su nusikaltėliais: jis atkišo į mus du peilius2
Dešimt metų Panevėžyje pareigūne dirbanti Miglė Raščiauskaitė per savo gyvenimą matė ir šilto, ir šalto. Jauna moteris atvira – niekada nesigailėjo savo pasirinkimo, tačiau tuo pačiu neslepia: jos darbo kasdienyb...