Dėl nesutvarkytų senų baterijų – grėsmė aplinkai

  • Teksto dydis:

Aplinkos tarša, klimato kaita, neišnaudotas žiedinės ekonomikos potencialas ir į Lietuvos biudžetą nesurenkami pinigai – tokie pagrindiniai iššūkiai kyla dėl negebėjimo sukontroliuoti baterijų atliekų tvarkymo, rodo VšĮ „Aplinkos apsaugos institutas“ išsami studija, atlikta  bendradarbiaujant su įvairių sričių ekspertais.

„Pagrindinės pasekmės, atsirandančios dėl negebėjimo sukontroliuoti tinkamo baterijų atliekų tvarkymo, yra dvi – aplinkosauginės ir ekonominės. Kadangi daug baterijų atliekų lieka tinkamai nesutvarkytos, nukeliauja į sąvartynus, tai prisideda prie aplinkos taršos ir klimato kaitos problemų, taip pat prie atliekų tvarkytojų teritorijose ar transporte kylančių gaisrų. Antra, į šalies biudžetą dėl teisės aktų neatitikimų, kurie stabdo žiedinės ekonomikos ir pakartotino panaudojimo potencialą, ir dėl sąlygų šešėlinei veiklai rastis nepatenka daugybė lėšų, kurios galėtų būti panaudotos įvairiems tikslams, pavyzdžiui, gynybos finansavimui“, – sakė A. Skinulis.

Atskaitos taškas

Ekspertai nustatė, kad didelė dalis baterijų gamintojų ir importuotojų realiai nevykdo Atliekų tvarkymo įstatyme ir Mokesčio už aplinkos teršimą įstatyme nustatytų pareigų. Tai patvirtina šie faktai: beveik tūkstantis įmonių 2023 m. Lietuvos rinkai tiekė neįmontuotas baterijas, nors šį faktą deklaravo tik 582. Gamintojai ir importuotojai taip pat deklaruoja, kad vidaus rinkai patiekia tris kartus mažiau nešiojamųjų baterijų negu Islandijoje (skaičiuojant vienam gyventojui).

Kaip teigė A. Skinulis, Islandijos duomenys yra puikus atskaitos taškas kitoms šalims vertinti savo rinką. Šioje šalyje lengva kontroliuoti įvežamas prekes dėl geografinės padėties, nes jos atkeliauja tik per vieną jūrų uostą ir vieną oro uostą.

„Islandijoje vienam gyventojui vidutiniškai tenka 0,695 kg nešiojamųjų baterijų, kai tuo tarpu vienam Lietuvos gyventojui – 0,241 kg. Taigi, vienas Islandijos gyventojas nuperka maždaug 3 kartus daugiau neįmontuotų nešiojamųjų baterijų nei gyventojas Lietuvoje. Lyginant rezultatus galima daryti išvadas, kad Lietuvoje vis dar nemažas kiekis nešiojamųjų baterijų yra neįtraukiamas į apskaitas arba įtraukiamas tik iš dalies“, – teigė A. Skinulis.

Teisės aktų spragos

Baterijų naudojimas stipriai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimo, nes leidžia kaupti ir efektyviai naudoti atsinaujinančiųjų šaltinių energiją, mažinant priklausomybę nuo iškastinio kuro. Elektrinės transporto priemonės varomos tik elektra, nenaudoja benzino ar dyzelino, todėl jų veikimas išskiria mažiau CO2.

Poreikis tvariai tvarkyti baterijas stiprėja žinant, koks vertingas žaliavų rinkinys tai yra. Vienoje elektromobilio baterijoje vidutiniškai yra apie 8 kg ličio, 14 kg kobalto, 25 kg nikelio ir 53 kg vario. Šias brangias medžiagas galima atgauti ir panaudoti pakartotinai, jeigu panaudota elektromobilio baterija patenka pas teisėtai ir pagal aukščiausius aplinkosaugos standartus veikiančius atliekų tvarkytojus.

Tačiau surinkti duomenys rodo, kad Lietuvoje eksploatuojama apie 100 tūkst. visų kategorijų elektrinių transporto priemonių, jose yra apytiksliai 11 tūkst. t. elektrinių transporto priemonių baterijų, o 2022 m. Lietuvos atliekų tvarkytojai priėmė sutvarkymui tik 1,86 t pramoninių (įskaitant elektromobilių) baterijų atliekų.

„Galima daryti išvadą, kad didžioji dauguma Lietuvoje susidarančių elektrinių transporto priemonių ir pramoninių (išskyrus švino rūgštines) baterijų atliekų išardoma neteisėtai. Dėl to šešėlinis verslas per metus galimai gauna daugiau nei milijoną eurų į apskaitą neįtrauktų pajamų“, – pabrėžė A. Skinulis.

Kelia pavojų

Ekspertų teigimu, baterijų atliekas svarbu tinkamai sutvarkyti, nes, patekusios į buitinių atliekų konteinerius kartu su kitomis atliekomis, jos irdamos ne tik skleidžia medžiagas, kurios gali pakeisti cheminę dirvožemio sudėtį, nudeginti augalų lapus, gyvūnų odą, bet gali sukelti ir gaisrų.

Be to, baterijose yra vertingų metalų, tokių kaip litis, kobaltas, nikelis ir kitų, kuriuos galima perdirbti ir vėl panaudoti. Perdirbant šias medžiagas, sumažinamas poreikis jas išgauti iš natūralių išteklių, kas dažnai generuoja didelį CO2 kiekį. Taigi, tinkamai tvarkant baterijų atliekas, jas perdirbant yra sumažinamas poreikis išgauti naujų žaliavų ir sumažinamas išmetamo CO2 kiekis. Taip pat tai apsaugo aplinką nuo užteršimo pavojingomis medžiagomis ir prisideda prie ilgesnio produktų gyvavimo ciklo, taip dar labiau sumažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.

Jeigu senos baterijos surenkamos ir paruošiamos pakartotiniam naudojimui arba perdirbamos ir vertingos medžiagos atgaunamos, įsijungia žiedinės ekonomikos ir tvarumo ciklas. Taip taupome lėšas, gamtos išteklius ir prisidedame prie aplinkos taršos mažinimo. Tuo tarpu jei panaudota baterija nėra tinkamai sutvarkoma, ji nukeliauja į sąvartyną ar pamiškę, o joje esančios vertingos medžiagos prarandamos, yra teršiama aplinka.

Todėl labai svarbu nebenaudojamas baterijas išmesti į specialiai joms skirtas talpas. Jas galima rasti beveik kiekviename prekybos ar biurų centre, įvairiose įstaigose ir organizacijose. Iš šių talpų baterijų atliekos yra išvežamos teisėtiems atliekų tvarkytojams, kurie jas sutvarko pagal aukščiausius standartus. Iš viso Lietuvoje šiuo metu yra tūkstančiai vietų, kur gyventojai gali atnešti išeikvotas nešiojamąsias baterijas.

Pasak A. Skinulio, Lietuva yra sukūrusi gerą sistemą, už baterijų atliekų tvarkymą yra atsakingi gamintojai ir importuotojai, tačiau šių atliekų surinkimo problemos darosi vis rimtesnės, todėl ir sistemai reikia pokyčių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Šėtoje irgi buvo toks Skinulis pseudonimu Bezdalis

Šėtoje irgi buvo toks Skinulis pseudonimu Bezdalis portretas
Šis jau virkauja elektrinių baterijų metimo lauk pradžioje,tad kas čia dėsis kai susidėvės stogų batareikos ir muskusinės teslos?Ir aplamai kas bus su žadamu perspektyviniu laužu sunaikinus vidaus degimo variklius?Ar nereiks grįžt prie savo išėdų kaip kad buvo giriama ,pamačius pelną, efektyvi ir ekonomiška dyzelinė politika?

Al Razis

Al Razis portretas
Artimiausia aplinka - mes patys. Todėl reikėtų pabrėžti, kad grėsmė ne "aplinkai", o mums! Grėsmė mums!!!

D.

D. portretas
Nesupratau. Rašo apie elektrinėse transporto priemonėse esančias baterijas o išmestio jas siūlo vietose kur renkami smulkūs galvaniniai elementai.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

  • Palangos ligoninė – be gydytojų ir kokybiškos skubios pagalbos? Jūs rimtai?
    Palangos ligoninė – be gydytojų ir kokybiškos skubios pagalbos? Jūs rimtai?

    Interneto platybėse plintant nuotraukoms iš pastarųjų dienų Palangos, kai žmonių pas mus tiršta lyg tai būtų ne ruduo, o vidurvasaris, esame priversti kreiptis į Klaipėdos universiteto ligoninės steigėjus – Sveikatos apsaugos mi...

    3
  • Rusijos propaganda toliau skverbiasi į Vakarų kultūrą ir su tuo reikia kovoti
    Rusijos propaganda toliau skverbiasi į Vakarų kultūrą ir su tuo reikia kovoti

    Rusų ir kanadiečių kino kūrėja Anastasija Trofimova sako nepastebėjusi jokių karo nusikaltimų per septynis mėnesius, praleistus drauge su rusų kariuomenės batalionu Rytų Ukrainoje. Ukrainiečiams pasisekė mažiau. Žudynes, žaginimus, kastracijas...

    2
  • Zoologinių papročių triumfas
    Zoologinių papročių triumfas

    Ar praėjusią savaitę niekas nematėte laidotuvių procesijos – plastiko gėlių krepšelių, nuleistų vėliavų ir iškilmingai besižegnojančių raudotojų? Taip turėjo laidoti galą patyrusią Džozefiną. ...

    6
  • A. Zuokas: sveikinu A. Kubiliaus pareiškimą
    A. Zuokas: sveikinu A. Kubiliaus pareiškimą

    Partijos „Laisvė ir teisingumas“ pirmininkas Artūras Zuokas pabrėžė, kad vienas svarbiausių Lietuvos saugumo prioritetų visuomet buvo siekis, jog Europos Sąjunga taptų ne tik ekonomine, bet ir gynybine sąjunga. Todėl A. Zuokas išr...

    9
  • Rekordai be medalių
    Rekordai be medalių

    Sinoptikai nespėja fiksuoti karščio rekordų. Negana vasaros, ir ruduo jų pažėrė. Netgi dvi dienas iš eilės – antradienį ir trečiadienį – tokių šiltų dienų rugsėjį per visą meteorologinių stebėjimų laikotarp...

    1
  • Nadia griebiasi ginklo
    Nadia griebiasi ginklo

    Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) buvo ne vien milijonus mirčiai ir kančioms pasmerkiantis despotas bei gyvasis pusdievis, vedantis runkelių lysvės gyventojus į šviesų socialistinį rytojų. Jis turėjo ir savo &bdquo...

    1
  • Etosų nyka
    Etosų nyka

    Anądien, prieš kelerius metus rašytojas, vertėjas Laurynas Katkus feisbuko socialiniame tinkle viešai diskutavo su vienu iš pašnekovų apie tai, ar svarbi žmogaus kilmė, tėvų socialinė, turtinė ir kultūrinė padėtis...

  • Chaoso teorija – ryšiai tarp atsitiktinumo ir tvarkos
    Chaoso teorija – ryšiai tarp atsitiktinumo ir tvarkos

    Chaoso teorija atskleidžia ne tik sudėtingų gamtos procesų matematinę struktūrą, bet ir netvarkos esmę kasdieniame gyvenime. Ji parodo, kaip net menkiausi pokyčiai gali sukelti tiek prognozuojamus, tiek netikėtus rezultatus, ir kaip netvarka ir netik...

  • Gerovės pievose
    Gerovės pievose

    Jauna moteris kaip visiškai suprantamą istoriją pasakojo situaciją, kurioje jai labai užvirė emocijos, sukilo pyktis ir ji jo netramdė – išsitaškė žodžiais ir gestais. Toliau ji pasakojo, kad pykčio bangoms nurimus staiga s...

  • Energiniai gėrimai yra pavojingi?
    Energiniai gėrimai yra pavojingi?

    Labai noriu atkreipti dėmesį į svarbią problemą dėl mūsų vaikų ir paauglių sveikatos. ...

    1
Daugiau straipsnių