Moterys, verslas ir technologijos – iššūkiai, galimybės ir nauda visuomenei

Moterims verslo pasaulyje vis dar kyla daugiau kliūčių nei vyrams. Tarptautinė „Global Entrepreneurship Monitor“ moterų verslumo ataskaita pernai parodė, kad nuo 2019 iki 2020 m. verslą įkuriančių moterų skaičius sumažėjo 15 proc., o 2021 m. išliko nepakitęs. Kita jautri statistika – moterų įsitraukimas technologijų sektoriuje. Pagal „Finances online“ duomenis, vos 15 proc. moterų užima vadovo pozicijas technologijų įmonėse.

Nepaisant to, kad daugybė skirtingų šaltinių skelbia apie įmonių, kurių valdymas yra diversifikuotas, sėkmę ir demostruojamus geresnius rezultatus, moterų skaičius verslo ir technologijų sektoriuose auga lėtai. Tad kodėl iki dabar moterys verslininkės susiduria su įvairiomis kliūtimis ir kas pasikeistų, jeigu jų nebūtų?

Lygybė verslo srityje gali auginti pasaulinį BVP

Šiuo metu skaičiuojama, kad moterys verslininkės sudaro 43 proc. visų pasaulio verslo savininkų, bet moterų vadovaujami startuoliai sulaukia vos 2,3 proc. visų investicijų, kurias kasmet tokiems verslams suteikia rizikos kapitalo įmonės.

„Boston Consulting Group“ analizė atskleidė, kad jei moterys ir vyrai taptų lygūs verslo srityje, pasaulinis BVP galėtų padidėti maždaug 3–6 proc., o pasaulio ekonomika išaugtų net 2,5–5 trilijonais JAV dolerių.

Šiuo metu skaičiuojama, kad moterys verslininkės sudaro 43 proc. visų pasaulio verslo savininkų.

Per daug išankstinių nuostatų

Daugumą iššūkių versle, ypač technologijų srityje, moterims kelia įsisenėjusios ir visiems gerai žinomos išankstinės nuostatos.

Visų pirma, atlyginimų skirtumas. Šaltinio „Dice“ duomenimis, moterys įvairiose JAV technologijų sektoriaus pozicijose 2022-aisiais uždirbo mažiau net 63 proc. atvejų.

Antra, įmonėse dominuojanti vyriška organizacinė kultūra. Net 71 proc. moterų teigia („TrustRadius“) susidūrusios su šiuo reiškiniu savo darbovietėse.

Išankstinės nuostatos apie moteris verslininkes tiesiogiai pasireiškia ir verslo finansavimo bei partnerystės srityse. Kaip minėta, vos kiek daugiau nei 2 proc. rizikos kapitalo atitenka moterims verslininkėms. Tai reiškia, kad tik 2 proc. moterims priklausančių pradedančiųjų įmonių gauna didelį finansavimą, kuomet vyrai 3,5 karto dažniau pasiekia šį tikslą.

Svarbus valstybinių institucijų bei moterų švietimo vaidmuo

Lygių galimybių suteikimo moterims verslininkėms organizacija „WE Gate“ atliko tyrimą ir pateikė pasiūlymus, kaip daugiau šios lyties atstovių pritraukti į verslo pasaulį.

Siūlyta įvesti specialiai verslo pradžiai pritaikytas dotacijas per būtent moterims verslininkėms sukurtas mokymo programas.

Tyrimo metu atliktos apklausos taip pat atskleidė, kad verslininkėms būtų naudinga, jei mokymo paslaugų teikėjai pirmenybę teiktų finansiniam raštingumui mokyti.

Įmonių paramos agentūros, tyrimą atlikusių autorių teigimu, turėtų sukurti moterų verslo konsultacines grupes, skirtas agentūrų veiklai peržiūrėti, siekiant maksimaliai padidinti moterų dalyvavimą teikiant paramą. Tuo tarpu valstybinės įmonės turėtų perduoti savo vykdomas mentorystės programas moterų valdomiems verslo tinklams.

Puikus šio pasiūlymo efektyvumo pavyzdys yra Lietuvoje veikianti organizacija „Women Go Tech“, kurios rezultatai kalba patys už save – 52 proc. moterų susirado darbą technologijų srityje dar dalyvaudamos mentorystės programoje ir 70 proc. šios programos dalyvių įsidarbino minėtame sektoriuje per vienerius metus nuo programos baigimo.

Dar vienas įkvepiantis pavyzdys – moterų pasiekimai mokslo sektoriuje. Net 58 proc. visų Lietuvos mokslininkų sudaro moterys, ir tai yra didžiausias skaičius Europos Sąjungoje.

Išankstinės nuostatos apie moteris verslininkes tiesiogiai pasireiškia ir verslo finansavimo bei partnerystės srityse.

 

Nepasitenkinimas esama situacija – puikus variklis

Kadangi moterys dažnai negauna pakankamo finansavimo verslui, jos linkusios veikti padedant vienos kitoms – įkurti organizacijas, teikiančias pagalbą panašioje situacijoje atsidūrusioms verslininkėms. Šios organizacijos teikia paskolas, siūlo mokymų programas ir kitas paslaugas, padedančias moterims pasiekti savo tikslus.

Savitarpio pagalba padeda kurti naujas darbo vietas ir augina ekonomiką. „American Express“ 2019 m. ataskaita parodė, kad maždaug 50 proc. moterų įkurtų įmonių atstovauja vienai iš šių pramonės šakų: profesinių / mokslinių / techninių paslaugų, sveikatos priežiūros ir socialinės pagalbos. Tai reiškia, kad moterys dažniau imasi verslo, nes mato poreikį ir dažniau aptinka tuščias nišas produktams bei paslaugoms, kurių nėra rinkoje.

Pagaliau, aktualu prisiminti: vienas svarbiausių moterų verslininkių vaidmenų – pasidalinti savo sėkmės ir iššūkių istorijomis su kitais. Sektini pavyzdžiai yra gyvybiškai svarbūs verslumo pasaulyje – išgirdusios tikras istorijas moterys dažniau jaučiasi pasirengusios siekti savo tikslų ir įgyvendinti svajones.NAUJAUSI KOMENTARAI

kaunietis

kaunietis portretas
kvepia seksizmu, o lygybės nei tarp vyrų, nei tarp moterų niekada nebuvo ir nebus. Žmonės skirtingi

ameikonų ekspresas

ameikonų ekspresas portretas
tai jinai amarikanka? Jei ne prie ko jankiai ir jų expresai?

Petras

Petras portretas
Ir paskutinėje straipsnio dalyje sėkmingas pastebėjimas, kad sunkumai skatina imtis veiksmų. Tai yra vystymosi ir tobulėjimo dalis.
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

 • Matematika – durys į sėkmingą karjerą
  Matematika – durys į sėkmingą karjerą

  Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakultete (KTU MGMF) viešėjusio Prahos Karolio universiteto profesoriaus, matematiko Miloš Kopos teigimu, matematikos mokslas – raktas į šiuolaikinio verslo sėkmę. ...

  2
 • M. Skritulskas: parenkant netinkamą šiai pramonei vietą, daroma dviguba žala
  M. Skritulskas: parenkant netinkamą šiai pramonei vietą, daroma dviguba žala

  Užsakomoji žurnalistika, su tam tikrais diskreditavimo elementais – senas žanras. Kur yra užsakymas, ten ir užsakovas, turintis tikslą pasėti abejones tavo argumentacijai, kuri neatitinka paprastai turtingo užsakovo užmačių. ...

  17
 • Sukilimo nebus
  Sukilimo nebus

  Rytoj buvo planuotas viešas atsisveikinimas su Kremliaus priešu, beveik prieš dvi savaites mirusiu ar nužudytu A. Navalnu, vis dar pakibęs ore. ...

  3
 • Vasaris: meilės, nepriklausomybės dienos, RADAROM ir pavasaris
  Vasaris: meilės, nepriklausomybės dienos, RADAROM ir pavasaris

  Vasario 14-oji vienam – komercija, kitam – šventė, trečiam – tiesiog proga priminti savo antrajai pusei, kad vertini jos ar jo buvimą šalia ir kai sunku, ir kai lengva. Ne išimtis ir aš pats – pasidaviau r...

  1
 • Šantažo asas
  Šantažo asas

  Varganais šešiais balsais prieš, 188 balsavus už Vengrijos parlamentas ratifikavo Švedijos paraišką dėl narystės NATO. Estafetę perėmė Vengrijos prezidentas – ką tik sąlyginai provakarietišką Kataliną ...

  3
 • Mokslininkas: Rusija yra praradusi teisę egzistuoti
  Mokslininkas: Rusija yra praradusi teisę egzistuoti

  Minint antrąsias plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą metines Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro vadovas profesorius Robertas Van Vorenas pastebi, kad tik labai nedaugelis rusų supranta ir jau...

 • Į turgų – pardavinėti kojinių
  Į turgų – pardavinėti kojinių

  Visuomenininku įvardintam A. Tapinui reikėtų duoti medalį. Tas rausimasis biudžeto pinigų taškymo purvyne padarė tai, ko teisėsauga nesugebėjo dešimtmečius. Pasirodo, gyvename moralinės antisanitarijos sąlygomis. Aiškėja, kad ...

  12
 • Ruandos putinų derlius
  Ruandos putinų derlius

  Nuo 1994-ųjų balandžio 7 d. iki tų pačių metų liepos 15 d. Ruandoje vykusi masinių skerdynių ir prievartavimo orgija – viena paskutiniųjų ir pačių šlykščiausių XX a. politinių niekšybių. ...

  6
 • Muziejų atlaidai
  Muziejų atlaidai

  Nors Vieversio diena – šiandien, šie pavasario šaukliai parskrido jau prieš dešimtį dienų. Tik nieko gero tai nežada: sakoma, kad, vieversiams sugrįžus anksčiau nei vasario 24-ąją, dar ilgokai bus šalta. ...

 • Kaip motyvuoti darbuotoją dirbtinio intelekto eroje?
  Kaip motyvuoti darbuotoją dirbtinio intelekto eroje?

  Ar robotai tikrai atims iš mūsų darbą? – klausimas, kaip niekad garsiai skambėjęs dirbtinio intelekto (DI) bumu pramintais 2023-iaisiais. Nors DI įtaka pokyčiams darbo rinkoje yra neišvengiama, artimiausioje ateityje neapsieisime be ...

Daugiau straipsnių