Nadia griebiasi ginklo

Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) buvo ne vien milijonus mirčiai ir kančioms pasmerkiantis despotas bei gyvasis pusdievis, vedantis runkelių lysvės gyventojus į šviesų socialistinį rytojų. Jis turėjo ir savo „paprastąją“, „žemiškąją“, žmogiškų silpnybių sklidiną pusę, kuri, kaip ir nesveika ranka bei nuo persirgtų raupų likę randai ant veido, buvo kruopščiai slepiama nuo darbininkų ir kolūkiečių bendruomenės.

Šiuo metu yra žinoma, kad Josifas mėgo vakarėlius, gausius sovietinio elito atstovų susibūrimus ir iškylas gamtoje, tad jo kompanijoje visada sukosi bent keli nomenklatūros veikėjai, jų „damos“ ar vaikai.

Pasakojama, kad per šias linksmybes politikos taip pat nebūdavo išvengta. Jauni, apie sėkmingą karjerą svajojantys veikėjai vis stengėsi padaryti naujajam carui įspūdį, vyresni apgirtę ir išpampę nuo ėdalo nomenklatūrininkai regzdavo intrigas ar sudarinėdavo „sandorius“, jų patelės ir vaikai liežuvaudavo, žaisdavo bei kitaip linksmindavosi, o nuo svečių kiek atsiribojęs Josius kartu su Viačeslavu Michailovičiumi (1890–1986) sudarinėdavo katalogus žmonių, kuriuos derėtų utilizuoti.

Viačeslavas Josiui buvo artimas dar ir tuo, kad jo žmona, nekvaila ir koketuoti linkusi semitų atstovė Polina (1897–1970), buvo bene pati geriausia raudonojo caro sutuoktinės Nadeždos Sergejevnos (1901–1932) bičiulė. Patsai Viačeslavas dievino savo žmoną (kiti nomenklatūrininkai jį vis lengvabūdiškai patraukdavo per dantį, kad šis yra „po padu“), o jų dukra Svetlana buvo tokia išpaikinta, kad kai kurie asmenys ją pradėjo pašaipiai vadinti Kremliaus princese.

Viačeslavo ir Polinos šeimą gal ir galima laikyti laiminga, tačiau paties Kremliaus patriarcho šeiminis gyvenimas tikrai nebuvo tobulas. Nadežda Sergejevna, kaip ir jos pirmtakė Jekaterina Svanidzė (1885–1907), buvo labai daili, tačiau gan šalta, griežta, bolševikiškai šventeiviška, ir niekas nepamena, kad ji būtų turėjusi humoro jausmą (jos žiaurusis sutuoktinis šia savybe pasižymėjo). Spėjama, kad Nadeždą kamavo įvairios psichikos ir kūno ligos, o isterijos bei depresijos priepuoliai, kaip ir triukšmingi barniai su Josiumi, buvo vieša paslaptis.

Gimusi ir augusi spalvingoje revoliucionierių bei bohemos plevėsų aplinkoje, auginta pasileidusios motinos (Nadeždos gimdytojai patiko vyrai iš Kaukazo, tad spėjama, kad ji galėjo turėti romaną su savo būsimuoju žentu) ir su ekstremistais bendraujančio tėvo, dabar Nadia stengėsi gyventi visiškai kitokį, nors ir visam tam ideologiškai artimą, gyvenimo būdą.

Ji laikėsi bolševikiškų pažiūrų ir dažniausiai dirbdavo partijos šulų sekretore (spėjama, kad ji galėjo būti Josiaus asmeninė šnipė bei skundikė) ir puikiai suprato, kad kelias į utopinę santvarką bus kruvinas, tačiau ekspertai teigia, jog išbuožinimo ir kolektyvizacijos priemonės bei padariniai Nadios galvoje sėjo vien negatyvias emocijas.

1921 m. pavasarį ji pagimdė būsimąjį alkoholiką-lakūną Vasilijų (1921–1962), o baigiantis 1926 m. žiemai – dukterį Svetlaną (1926–2011), kuriai Josifas Visarionovičius rodė ypatingą švelnumą.

Josiui skirtose ekspertų knygose neretai galima rasti priešais fotoobjektyvą įamžintų kadrų, kuriuose SSRS diktatorius meiliai laiko dukterį paėmęs ant abiejų rankų ir ją bučiuoja į skruostą arba vaizdelių, kuriuose paaugusi, išoriniu kuklumu pasižyminti tikroji Kremliaus caraitė vieną savo rankutę valiūkiškai atrėmusi ant tėtušio peties, o kitą – ant kokios nors nomenklatūrinės vidutinybės.

Tėvo ir dukters idilė pradėjo blėsti 1932 m. lapkritį, kai minint penkioliktąsias 1917 m. revoliucijos metines, jų dvarą sukrėtė dar vienas paslaptingas ir niūrus įvykis.

Tą vakarą Josius ir Nadia Vorošilovų bute vykstančiame triukšmingame vakarėlyje vis siekė vienas kitą paerzinti bei išprovokuoti.

Kasdieniame gyvenime puritoniškai kukliai besirengianti Nadia šia progą užsivilko iš Berlyno atvežtą prabangią suknelę ir iškeitė savo už vergovės panaikinimą kovojančios kvakerių aktyvistės kuodą į laisvamaniškesnę šukuoseną, bet, nesulaukusi iš vyro pagiriamojo žodžio, nusprendė pašokti su savo krikštatėviu, žymiu ištvirkėliu Abeliu Safronovičiumi Jenukidze (1877–1937).

Caras žmonai skolingas neliko ir, jai sėdint šalia, pradėjo atvirai flirtuoti su savo draugo Aleksandro Iljičiaus Jegorovo (1883–1939) žmona aktore Galina, mėtydamas į ją iš duonos suminkytus rutuliukus. Josius neretai linksmindavo vaikus ir moteris, mėtydamas į juos maisto gabalėlius, tad galima kelti prielaidą, kad žmogus, apie kurio žiaurumą ir nuožmumą kuriamos legendos, asmeninio gyvenimo srityje neretai elgdavosi kaip lytiškai bręsti pradėjęs ir savo organizmo pokyčių bei keistų minčių išsigandęs padauža.

Atėjo laikas pakelti taures ir išgerti už šventę, tačiau Nadežda dėl asmeninių ar politinių priežasčių atsisakė tai padaryti. Josius įsiuto ir pradėjo šaukti, o Nadežda taip pat susierzino bei ėmė kalbėti vis pikčiau ir pikčiau. Galiausiai ji išlėkė iš kambario, o geriausia carienės drauge tituluojama Polina išbėgo paskui ją.

Spėjama, kad eidamos gatve Nadia ir Polina daug kalbėjosi, o padariusios fundamentalią išvadą, kad visi vyriškos lyties padarai yra kiaulės, išsiskyrė. Tą patį vakarą Nadežda nusižudė, šaudama sau į krūtinę (šiai versijai ekspertai pritaria labiausiai).

Likus keleriems metams iki Nadios mirties, Josiaus šeimos vos nesukrėtė tragedija, kai jo ir J. Svanidzes sūnus Jakovas (1907–1943), tuomet jau palaikęs ryšius su savo tėvo naująja šeima, taip pat pabandė pasitraukti iš gyvenimo. Caras pareiškė, kad ši jo atžala net nusižudyti nesugeba.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Straipsnis žemiausios lygio

Straipsnis žemiausios lygio portretas
"Kakadu" lygio. Kam reikalingos tokios pseudoistorinės" rašliavos" paklodės? Kam? Ar mums tas Džiugašvilis- Stalinas kuo nors savrbus? Primena man tokios rašliavos mūsų komikų tarškalus per komercines televizijos. Gal istorikas Abromavičiaus žūtimi, Bražuolės tilto spigdinimus pasidomėtų...
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

  • Keturkojė laimė
    Keturkojė laimė

    Pasakymas „šuniškas gyvenimas“ šiandien labiau tinka žmonėms, kurie gyvena už skurdo ir orumo ribos. Šunys gyvena gerai. Kaip niekada gerai. Jiems skirti SPA, specialios kavinės ir viešbučiai, jiems kuriami a...

    1
  • Maitėda: mažas ir bjaurus
    Maitėda: mažas ir bjaurus

    Kadaise Bucharinų giminės atstovas Nikolajus Ivanovičius (1888–1938) buvo tikra bolševikų partijos žvaigždė. ...

    5
  • Šiaurės Europa tampa bastionu, kitoms šalims dar reikia pasitempti
    Šiaurės Europa tampa bastionu, kitoms šalims dar reikia pasitempti

    Lenkai, kaip ir jų kaimynai iš Baltijos ir Šiaurės šalių, vis labiau nekantrauja. Jie nusivylę Amerikos neryžtingumu dėl Ukrainos ir suvaržymais, kuriuos ji taiko reagavimui į Rusijos pilkosios zonos išpuolius. ...

    6
  • Gydytojau, duok tabletę!
    Gydytojau, duok tabletę!

    Atsimenu, studentiškais metais dėl tam tikrų sveikatos problemėlių teko lankytis pas gydytoją. Atrodė, kad be recepto vaistams iš jos kabineto tikrai neišeisiu. Klydau. Gydytoja patarė: „Daugiau judėkite, sportuokite, sparči...

    2
  • Grybų sezonas
    Grybų sezonas

    Grybavimas pavojingas gyvybei, kaip paaiškėjo po mirtino grybautojo susidūrimo su lokiu Slovakijos miškuose. ...

    2
  • Informaciniai karai ir demokratija
    Informaciniai karai ir demokratija

    Artėjant Seimo rinkimams, Lietuva susiduria su didėjančia dezinformacijos ir informacinių karų grėsme. Šių iššūkių kyla ne tik šalies viduje, bet ir platesniame Europos kontekste, kur informacinės atakos tampa vis dažnesn...

  • Teroristas teisus?
    Teroristas teisus?

    Minint pirmąsias Spalio 7-osios išpuolio metines vienas „Hamas“ lyderių Khaledas Meshaalas su teroristams būdingu realybę neigiančiu patosu pareiškė, kad jo organizacija pasiekė strateginę pergalę. Jis neskaičiavo, kiek Izra...

    8
  • R. Lingienė: skamba pavojaus varpai – sveikatos priežiūra be slaugytojų veikti negali
    R. Lingienė: skamba pavojaus varpai – sveikatos priežiūra be slaugytojų veikti negali

    Slaugytojai ne be reikalo vadinami mūsų sveikatos priežiūros stuburu. Būtent šių specialistų sveikatos sistemoje yra daugiausia. Būtent su jais pacientai paprastai turi patį dažniausią ir stipriausią žmogišką santykį. Mes labai dau...

    18
  • Giesmės – už 101 mln. eurų
    Giesmės – už 101 mln. eurų

    Nors 51,3 proc. apklaustų gyventojų nenori, kad būtų steigiama nauja Regionų ministerija, prezidentūra spyriojasi ir teigia, jog reikėtų atsižvelgti į mažumos nuomonę. T. y. į 21 proc. apklaustųjų, kurie mano, kad tokia, atsiprašant, mini...

    3
  • V. Matijošaitis: buvusių nebūna?
    V. Matijošaitis: buvusių nebūna?

    Žinau, kad dabar yra tas laikas, kai apie partijas ir valdžios ištroškusius kandidatus negalima kalbėti „nei gerai, nei nieko“, todėl iškart pasakau, kad tai nėra jokia rinkiminė agitacija ar politinė reklama. Tai tik ma...

    178
Daugiau straipsnių