D. Tuskas: Lenkija pasirengusi kofinansuoti Ukrainos grūdų eksportą į pasaulį

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi „kofinansuoti“ Ukrainos grūdų eksportą į trečiąsias šalis, taip siekdama sumažinti įtampą dėl pigių Ukrainos žemės ūkio produktų.

Nepatenkinti Lenkijos ūkininkai blokuoja sienos su Ukraina perėjimo punktus ir greitkelius, protestuodami prieš, jų teigimu, nesąžiningą konkurenciją dėl prekių, įvežamų į Lenkijos rinką iš karo draskomos rytinės kaimynės.

Kalbėdamas kartu su Kanados ministru pirmininku Justinu Trudeau, kuris Varšuvoje lankėsi grįždamas iš Ukrainos, D. Tuskas sakė, kad jie tarėsi dėl to, kaip „radikaliai padidinti“ Ukrainos grūdų eksportą į skurdesnes šalis, kurioms jų reikia.

„Lenkija yra pasirengusi aktyviai dalyvauti tokioje veikloje ir ją kofinansuoti“, – sakė D. Tuskas žurnalistams, nedetalizuodamas šios schemos.

Rusija blokuoja svarbius Juodosios jūros prekybos kelius, kuriais Ukraina eksportuoja savo žemės ūkio produkciją.

Siekdama padėti Kyjivui ekonomiškai, Europos Sąjunga 2022 metais nusprendė panaikinti muitų tarifus Ukrainos prekėms, tranzitu gabenamoms 27 valstybių bloko keliais.

Tačiau dėl logistikos problemų didelė dalis Ukrainos eksportuojamų grūdų susikaupė ES narėje Lenkijoje, dėl to nukenčia vietos gamintojai.

Lenkija yra pasirengusi aktyviai dalyvauti tokioje veikloje ir ją kofinansuoti.

D. Tuskas sakė, kad veiksmai, kuriais siekiama padidinti grūdų eksportą iš Ukrainos į kitas šalis, „galėtų būti didelis palengvinimas Lenkijos ir Europos ūkininkams, Ukrainai ir tiems, kurie laukia pigaus maisto kituose pasaulio regionuose“.

Lenkijos ryšiai su Ukraina dėl pasienio blokadų ir ginčo dėl grūdų tampa vis labiau įtempti: jau įvyko mažiausiai keturi incidentai, kai lenkų ūkininkai iš sunkvežimių ir krovininių vagonų išpylė ukrainietiškus grūdus.

Sekmadienį aštuoni traukinio vagonai su ukrainietiškais kukurūzais buvo atidaryti laužtuvais ir tonos grūdų išbyrėjo ant geležinkelio bėgių. Kyjivas reagavo raginimu Varšuvai nutraukti „nebaudžiamumą“ dėl „vandalizmo aktų“.

D. Tuskas sakė, kad nauja įtampa dėl grūdų yra „kritinis momentas“ abiejų šalių santykiuose. Jis paragino ES ir Ukrainą bendradarbiauti ieškant sprendimo.

„Būtų didžiausias idiotizmas mūsų tautų istorijoje, jei dabar susipyktume ir nerastume sprendimo šiuo klausimu, – sakė D. Tuskas. – Nes mums vieniems kitų reikia kaip niekada anksčiau“.


Šiame straipsnyje: Donaldas TuskasLenkijaūkininkaiUkrainos grūdų eksportaskaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių