- „Kauno dienos“, BNS, ELTA inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Protestuodami prieš planus Serbijoje atidaryti ličio kasyklą, į gatves išėjo tūkstančiai žmonių. Projekto kritikai kalba apie galimą žalą gamtai, šalininkai nurodo daugybę jo privalumų.
Protestai ir politika
Praėjusį šeštadienį keleto aplinkos apsaugos asociacijų raginimu centrinėje Belgrado aikštėje susirinko įspūdinga protestuotojų minia. Dalis protestuotojų užėmė dvejų Belgrado geležinkelio stočių bėgius, vėliau žadėjo blokuoti ir daugiau eismo maršrutų.
Reaguodamas į protestus, kurių pastarosiomis dienomis vyko daugiau nei 40 Serbijos miestų, šalies prezidentas Aleksandaras Vučićius prabilo apie galimybę surengti referendumą dėl ličio kasybos projekto. Tačiau vargu, ar jį dar galima sustabdyti.
Netoli Loznicos miesto, Jadaro slėnyje, Serbijos vakaruose, glūdi didžiausi Europoje ličio klodai. Manoma, kad jo čia galima išgauti apie 58 tūkst. t – tiek pakaktų pagaminti 1,1 mln. elektromobilių baterijų.
Anglijos ir Australijos kalnakasybos milžinės „Rio Tinto“ projektas pastaraisiais metais buvo nuolatinė Serbijos politinės darbotvarkės tema. Telkiniai buvo aptikti 2004 m., tačiau Serbijos vyriausybė po kelias savaites trukusių protestų, kuriuos sukėlė susirūpinimas dėl aplinkos ir visuomenės sveikatos, 2022 m. kasybos projektą sustabdė.
Šiemet, po atitinkamo Serbijos konstitucinio teismo sprendimo, vyriausybė grąžino licencijas. A. Vučičius, kurio partija pernai gruodį laimėjo parlamento rinkimus, birželį patikino: investuotojai suteikė naujų garantijų, aplinkos apsaugos klausimas vystant šį projektą taps prioritetu.
„Rio Tinto“ savo ruožtu pasmerkė plačią dezinformacijos kampaniją, paremtą „šmeižikiškais elementais“, „nepagrįstais teiginiais“, neva projektas pakenks vandens ištekliams, dirvožemiui, biologinei įvairovei, oro kokybei ir žmonių sveikatai.
Tačiau protestuoja ne tik besirūpinantys aplinkosauga. Aplink planuojamą kasyklą gyvenantys Serbijos ūkininkai nerimauja dėl jiems priklausančių žemės plotų likimo.
Milijardai investicijų
„Jei viską įgyvendinsime, [kasykla] gali būti atidaryta 2028 m., – laikraščiui „Financial Times“ sakė Serbijos lyderis, pridūręs: – tai lūžio momentas šaliai ir visam regionui.“
Šie A. Vučičiaus žodžiai – ne vien skambi metafora. Jadaro slėnio litis atveria naujų galimybių ne vien Serbijai, bet ir Europos pramonei.
Manoma, kad jo čia galima išgauti apie 58 tūkst. t – tiek pakaktų pagaminti 1,1 mln. elektromobilių baterijų.
Baltuoju auksu ir XXI a. nafta vadinamas litis – pagrindinis komponentas gaminant akumuliatorius, naudojamus elektromobiliuose, taip pat išmaniuosiuose telefonuose ir kituose elektronikos įrenginiuose. Neseniai Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen perspėjo: ES labai priklausoma nuo Kinijos, kuri šiandien kontroliuoja didesnę pasaulinės ličio kasybos dalį ir iš kurios senasis žemynas importuoja 97 proc. ličio. „Akumuliatoriai, kuriais maitinami mūsų elektromobiliai, iki 2050 m. padidins ličio poreikį 17 kartų“, – sakė U. von der Leyen. Tad Serbijos litis sumažintų ES priklausomybę nuo Kinijos.
Dar 2023 m. rugsėjį Serbija pasirašė ketinimų protokolą su EK dėl strateginės partnerystės baterijų ir žaliavų srityje. Liepą Serbijos ir Vokietijos, kurios automobilių pramonė suinteresuota pažangios technologijos plėtra, lyderiai, dalyvaujant EK vicepirmininkui Marošui Šefčovičiui, pasirašė ketinimų protokolą dėl Jadaro slėnio ličio išgavimo aplinką tausojančiu būdu.
Taip pat buvo pasirašytas supratimo memorandumas su Vokietijos valstybiniu investicijų ir plėtros banku „KfW Group Bank for Reconstruction and Development“, „Rio Tinto Group“ ir koncerno „Mercedes-Benz“ vadovybe.
Susitarimai labai svarbūs abiem pusėms. Serbijai tai – didžiausia tiesioginė užsienio investicija jos istorijoje.
Belgrado tikslas – sukurti elektromobilumo vertės grandinę nuo žaliavų gavybos iki baterijų gamybos. Tai reiškia valstybės pajamas, darbo vietas ir investicijas, kurias A. Vučičius skaičiuoja 6 mlrd. eurų. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas patikino: akumuliatorių gamykla bus statoma ir Serbijoje.
„Nebus jokio projekto be visapusiškos apsaugos, ir mes žinome, kad tai įvyks, nes į Serbiją pakviesime geriausius Europos ekspertus“, – per liepą Belgrade vykusį aukščiausiojo lygio susitikimą žadėjo A. Vučičius.
Politiniai aspektai
Projektas svarbus ir dėl politinių aspektų. Nors Serbijai yra suteiktas kandidatės į ES statusas, A. Vučičius ir kiti vyriausybės politikai palaiko glaudžius ryšius su Rusija. Ekonomiškai naudingi santykiai su ES neleistų Serbijai dar labiau suartėti su Maskva ir Pekinu.
Minėto susitarimo proga Vokietijos žiniasklaidos kalbintas O. Scholzas palankiai kalbėjo apie tolesnę Serbijos integraciją į ES. „Kitas susitikimas šiame kontekste įvyks spalio viduryje, tai turėtų suteikti mūsų aiškų įsipareigojimą Vakarų Balkanų valstybių europinei perspektyvai“, – sakė kancleris.
Ličio projekto kritikai nuogąstauja, kad dėl ekonominės naudos ES ignoruos abejotinus A. Vučičiaus politinius sprendimus šalies viduje. Kai kurie kritikai Vokietijos politiką autokratinės Serbijos atžvilgiu palygino su ankstesniu Angelos Merkel vadovaujamos Vokietijos vyriausybės įsipareigojimu tiesti Kremliui naudingą dujotiekį „Nordstream 2“ ir perspėjo apie naujos priklausomybės pavojų.
Kita vertus, glaudesni ryšiai su Vakarais, jų ekonominė nauda turėtų atgrasyti serbų lyderį nuo santykių su Kosovu aštrinimo. Atgaivinti senus nesutarimus, įpūsti prigesusias seno konflikto žarijas būtų naudinga tik vienai šaliai – Rusijai. Tad tikimybės, kad protestai prieš ličio kasybos projektą nėra Maskvos hibridinio karo su Vakarais dalis, niekas negali paneigti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Gėda“: B. Netanyahu pasmerkė E. Macrono raginimą sustabdyti ginklų tiekimą Izraeliui
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) šeštadienį papriekaištavo Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui (Emaniueliui Makronui) už raginimą sustabdyti ginklų tiekimą Izraeliui. ...
-
Tunise vyksta prezidento rinkimai
Tunise sekmadienį vyksta prezidento rinkimai. Balsavimo teisę juose turi beveik 10 mln. žmonių. Neabejojama, kad pergalę švęs perrinkimo siekiantis dabartinis šalies vadovas Kaisas Saiedas. ...
-
Spalio 6-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Spalio 6-oji, sekmadienis, 40 savaitė. ...
-
Per demonstraciją Briuselyje sulaikyta klimato aktyvistė G. Thunberg3
Klimato aktyvistė Greta Thunberg (Greta Tunberg) ir dešimtys kitų protestuotojų šeštadienį sulaikyti Belgijos sostinėje už eismo blokavimą per demonstraciją prieš subsidijas iškastiniam kurui. ...
-
Rusijos prokurorai prašo 7 metams įkalinti JAV pilietį, kaltinamą kovojus už Ukrainą
Rusijos prokurorai paprašė skirti septynerių metų laisvės atėmimo bausmę JAV piliečiui, kuris kaltinamas kaip samdinys kovojęs Ukrainoje prieš Rusiją, šeštadienį pranešė Rusijos naujienų agentūros. ...
-
B. al Assadas: Irano išpuolis prieš Izraelį davė žydų valstybei pamoką1
Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) šeštadienį pareiškė, kad šią savaitę Irano įvykdyta raketų ataka prieš Izraelį buvo pamoka žydų valstybei, pranešė jo biuras. ...
-
E. Macronas ragina sustabdyti ginklų, kurie gali būti panaudoti Gazoje, tiekimą Izraeliui3
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) šeštadienį paragino sustabdyti ginklų tiekimą Izraeliui, kritikuojamam dėl atsakomosios operacijos Gazos Ruože. ...
-
V. Zelenskis kartu su J. Bidenu dalyvaus gynybos derybose Vokietijoje
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad dalyvaus kitą savaitę Vokietijoje vyksiančiame tarptautiniame susitikime karinei paramai Ukrainai aptarti. ...
-
D. Trumpas: Izraelis turėtų smogti Irano branduoliniams objektams2
JAV respublikonų kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) penktadienį pareiškė, kad, jo nuomone, Izraelis turėtų smogti Irano branduoliniams objektams, atsakydamas į antradienį surengtą Teherano raketų ataką prieš ...
-
J. Bidenas sako nesąs įsitikinęs, kad JAV prezidento rinkimai bus taikūs
Prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė, jog nėra įsitikinęs, kad lapkritį Jungtinėse Valstijose įvyksiantys rinkimai bus taikūs, turėdamas omenyje respublikonų kandidato Donaldo Trumpo, kuris vis dar nesutinka su savo pralaimėjimu 2020...