Į Minską pabėgęs Lenkijos teisėjas siekia gauti Baltarusijos pilietybę

Į Minską pabėgęs Lenkijos teisėjas Tomaszas Szmydtas (Tomašas Šmidtas) sako sieksiantis gauti Baltarusijos pilietybę, teigia valstybinė baltarusių žiniasklaida.

Dėl galimo jo šnipinėjimo Varšuvos prokurorai jau yra pradėję tyrimą.

Pasak valstybinės baltarusių naujienų agentūros „Belta“, T. Szmydtas sakė, kad „jei įstatymai leidžia, jis nori būti ir Lenkijos, ir Baltarusijos pilietis“.

Jis taip pat teigė, kad „artimiausiu metu ketina pateikti prašymą suteikti prieglobstį“, tačiau kol kas su Baltarusijos teisininkais konsultavosi tik „bendraisiais klausimais“.

„Belta“ taip pat paskelbė nuotraukas, kuriose užfiksuota, kaip T. Szmydtas penktadienį įmeta siuntą į Lenkijos ambasadai Minske priklausančią pašto dėžutę.

Pasak T. Szmydto, tai pareiškimas, adresuotas Lenkijos teisingumo ministerijai ir generaliniam prokurorui, taip pat laiškas žmogaus teisių ombudsmenui „dėl to, kad lenkų vyriausybė pažeidė Lenkijos įstatymus ir konstituciją“.

„Norėjau pats įteikti pareiškimą konsului, – „Belta“ citavo T. Szmydtą, – bet paaiškėjo, kad konsulas negali priimti šių dokumentų ar su manimi kalbėtis.“

Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Pawelas Wronskis (Pavelas Vronskis) į šį jo pareiškimą sureagavo socialiniame tinkle „X“.

„Ankstyvą rytą Tomaszas Szmydtas prie Lenkijos ambasados Minske, lydimas Baltarusijos režimo žurnalistų, bandė daryti spaudimą Lenkijos diplomatijos atstovui“, – rašė jis penktadienį.

„Mūsų atstovas į jo provokacijas nereagavo“, – pridūrė jis.

Pasak T. Szmydto, jo „vienintelė kaltė“ buvo tai, kad jis atsistatydino iš teisėjo pareigų, ir tai, kad kalbėjo su žiniasklaida.

Norėjau pats įteikti pareiškimą konsului, bet paaiškėjo, kad konsulas negali priimti šių dokumentų ar su manimi kalbėtis.

„Tai buvo Baltarusijos ir Rusijos žiniasklaidos priemonės. Lenkijos vyriausybės nuomone, tai tolygu šnipinėjimui. Būtent tokie kaltinimai buvo man pateikti“, – sakė jis, pridurdamas: „Ir kur visame tame yra demokratija? Kur žodžio laisvė?“

„Ketinu kovoti už savo teises tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmeniu“, – pridūrė jis.

Byla tapo vieša, kai teisėjas gegužės 6 dieną pasirodė propagandinėje spaudos konferencijoje Baltarusijos sostinėje.

Tada skelbta, kad jis paprašė Baltarusijos valdžios „globos ir apsaugos“.

T. Szmydtas buvo artimas lenkų dešiniojo sparno partijai „Teisė ir teisingumas“ (PiS), kuri praėjusiais metais užleido valdžią dabartinei proeuropietiška laikomai koalicijai.

T. Szmydtui pabėgus į Baltarusiją, Varšuvos prokurorai pradėjo tyrimą dėl galimo jo šnipinėjimo.

T. Szmydtas turėjo prieigą prie įslaptintos informacijos ir sprendė bylas, susijusias su saugumo pažymėjimais.

Varšuvos ir Minsko santykiai jau ne vienerius metus yra įtempti dėl politinio susidorojimo Baltarusijoje ir ginčo dėl migrantų.

Nuo tada, kai autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka parėmė Rusijos invaziją į Ukrainą, įvykdytą 2022 metų vasarį, santykiai nukrito iki naujų žemumų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Kolonijoj ir gyvena vergai.

Tai ir gaus ta pilietybę

Tai ir gaus ta pilietybę  portretas
nes jiems px ant visų, ne taip kaip Lietuvoje esi vergas, visiškas nesiskaitymas su žmogum, tik per rinkimus visi gražiai čiulba, o po to dar gražiau vogia, ar ne taip?

Anonimas

Anonimas portretas
Pabėgo į laisvą šalį.
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių