JAV Aukščiausiasis Teismas nagrinės D. Trumpo ieškinį dėl teisinės neliečiamybės

  • Teksto dydis:

JAV Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį išklausys argumentus dėl to, ar buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) turėtų būti atleistas nuo baudžiamojo persekiojimo už veiksmus, kuriuos padarė eidamas šias pareigas.

Sprendimas gali turėti įtakos JAV vykdomosios valdžios įgaliojimų apimčiai ir daugybei teisinių klausimų, su kuriais susiduria D. Trumpas, siekiantis vėl tapti prezidentu.

Dauguma konstitucinės teisės ekspertų mano, kad D. Trumpas patirs pralaimėjimą teisme, tačiau tai gali prisidėti prie jo sėkmės lapkričio mėnesį vyksiančiuose JAV prezidento rinkimuose.

Tai, kad devyni Teismo teisėjai imasi šios bylos, reiškia, kad atidedama – galbūt neribotam laikui – D. Trumpo bylos dėl kaltinimų sąmokslu siekiant panaikinti 2020 metų rinkimų rezultatus, pradžia. Tuos rinkimus D. Trumpas pralaimėjo dabartiniam prezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui).

D. Trumpas yra pirmasis JAV prezidentas, kuriam pateikti federaliniai kaltinimai, o tai, ar buvęs JAV prezidentas turi apsaugą nuo baudžiamojo persekiojimo, amerikiečių teismų praktikoje dar nėra patikrinta.

„Kaip žinia, [tuometinis prezidentas] Richardas Nixonas (Ričardas Niksonas) pažeidinėjo baudžiamąją teisę, – sakė Hofstros universiteto konstitucinės teisės profesorius Jamesas Sample'as (Džeimsas Samplas). – Tačiau jis atsistatydino, o [jo įpėdinis] Geraldas Fordas (Džeraldas Fordas) jam suteikė malonę, todėl mums niekada neteko spręsti baudžiamojo persekiojimo buvusio prezidento atžvilgiu klausimo.“

Pernai rugpjūtį specialusis prokuroras Jackas Smithas (Džekas Smitas) 77-erių D. Trumpui iškėlė bylą dėl rinkimų sąmokslo ir siekė, kad teismo procesas prasidėtų 2024-ųjų kovą.

Tačiau numanomo respublikonų kandidato į prezidentus advokatai pateikė daugybę prašymų atidėti bylos nagrinėjimą ir teigia, kad D. Trumpas turi visišką apsaugą nuo baudžiamojo persekiojimo.

Du žemesnės instancijos teismai kategoriškai atmetė šį argumentą, bet vasario mėnesį Aukščiausiasis Teismas sutiko nagrinėti šią bylą.

Vienas žemesnės instancijos teismas nusprendė, kad D. Trumpo prašymas pripažinti teisinę neliečiamybę nėra pagrįstas precedentais ar Jungtinių Valstijų konstitucija.

„Negalime sutikti su tuo, kad prezidento postas anksčiau jį užėmusius žmones visam laikui iškelia aukščiau įstatymo“, – tąkart sakė teisėjai.

Vis dėlto D. Trumpas tikisi, kad jo prašymas bus patenkintas. Jis yra paskyręs tris Aukščiausiojo Teismo teisėjus, taip suteikdamas jame daugumą konservatoriams.


Šiame straipsnyje: JAVDonaldas Trumpasapkalta

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių