NATO paragino Rusiją laikytis branduolinių ginklų kontrolės sutarties

NATO penktadienį išreiškė susirūpinimą, kad Rusija nesilaiko paskutinės likusios branduolinės ginkluotės kontrolės sutarties su Jungtinėmis Valstijomis.

Didėjant įtampai dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, NATO valstybė lyderė – JAV – apkaltino Maskvą nesilaikant įsipareigojimų pagal dešimtmetį galiojantį naująjį START paktą.

Antradienį Vašingtonas išpeikė Rusiją, kad ji sustabdė karinių objektų inspektavimą pagal sutartį ir atšaukė derybas, nors ir neapkaltino Šaltojo karo laikų varžovės plečiant savo branduolinių galvučių arsenalą viršijant sutartas ribas.

„NATO sąjungininkės sutinka, kad naujoji START sutartis prisideda prie tarptautinio stabilumo, ribodama Rusijos ir JAV strategines branduolines pajėgas, – sakoma 30 narių vienijančio Aljanso pareiškime. – Todėl susirūpinę pareiškiame, kad Rusija nesilaikė teisiškai privalomų įsipareigojimų pagal naująją START sutartį.“

NATO valstybės narės teigė, kad „ragina Rusiją įvykdyti savo įsipareigojimus“ – leisti atlikti inspektavimus ir grįžti prie derybų.

Rusija yra atsakiusi Vašingtonui, kaltindama jį sugriovus abiejų šalių ginklų kontrolės susitarimus.

Pastaraisiais metais diplomatija tarp abiejų galybių sumažėjo iki minimumo, JAV vadovaujant siekiui taikyti Rusijai sankcijas ir apginkluoti Ukrainą milijardų dolerių vertės ginklais.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, atgaivindamas Šaltojo karo laikų nuogąstavimus, yra išsakęs menkai užslėptų grasinimų panaudoti branduolinius ginklus.

Rugpjūčio pradžioje Maskva paskelbė, kad pagal naująją START sutartį stabdo JAV vykdomus savo karinių objektų inspektavimus. Ji teigė, kad taip reaguoja į amerikiečių trukdymą Rusijai atlikti jų inspektavimus, o Vašingtonas šį kaltinimą neigė.

Tada Kremlius neribotam laikui atidėjo lapkričio 29 dieną Kaire turėjusias prasidėti derybas pagal naująją START, apkaltinęs JAV „toksiškumu ir priešiškumu“.

Pagal naująją START, kurią 2010 metais pasirašė tuometinis JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), abiejų šalių arsenalai apriboti iki ne daugiau kaip 1 550 dislokuotų strateginių branduolinių kovinių galvučių kiekvienai, tai yra beveik 30 proc. mažiau už ankstesnę 2002 metais nustatytą ribą.

Be to, iki 800 ribojamas paleidimo įrenginių ir sunkiųjų bombonešių skaičius, kurio vis dar pakaktų žmonių gyvybei Žemėje sunaikinti.


Šiame straipsnyje: karaskaras UkrainojeNATORusijabranduoliniai ginklai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių