- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
NATO sąjungininkės trečiadienį paskelbė pradėjusios perduoti Ukrainai naikintuvus F-16 ir davė tvirtus pažadus dėl jos būsimos narystės Aljanse per 75-ųjų metinių aukščiausiojo lygio susitikimą, kurį temdė politinis netikrumas Jungtinėse Valstijose.
Per tris dienas truksiančias pompastiškas ceremonijas JAV sostinėje prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) siekia sutelkti Vakarų šalis ir nuraminti rinkėjus, prieš rinkimus padidėjus nuogąstavimams, dėl jo tinkamumo eiti pareigas.
81-erių šalies lyderis yra šešeriais metais vyresnis už pačią NATO.
J. Bidenas atskirai pasveikino kitus 31 Aljanso lyderius ir paragino juos neatsilikti nuo Rusijos, kuri per dvejus metus nuo prezidento Vladimiro Putino duoto įsakymo įsiveržti į Ukrainą smarkiai padidino savo karinę gamybą.
„Mes galime – ir ginsime – kiekvieną NATO teritorijos centimetrą ir darysime tai kartu“, – sakė J. Bidenas Šiaurės Atlanto tarybai, oficialiam aljanso sprendimų priėmimo organui, Vašingtono konferencijų centre, miestą alinant karščio bangai.
J. Bidenas paskelbė, kad Danija ir Nyderlandai pradėjo siųsti Ukrainai JAV pagamintus naikintuvus F-16, taip įvykdydamos svarbų praėjusių metų pažadą Kyjivui, kuriam sunkiai sekėsi įgyti pranašumą oro pajėgų srityje, kovojant su Rusija.
Anksčiau jis paskelbė apie naujas oro gynybos sistemas Ukrainai ir sakė, kad Jungtinės Valstijos sutiko Vokietijoje periodiškai dislokuoti tolimojo nuotolio raketas.
Vakare NATO vadovai dalyvavo J. Bideno rengiamoje iškilmingoje vakarienėje, per kurią užslinko audros debesys, todėl buvo atšauktas planuotas skrydis lėktuvu, o vėliau virš Baltųjų rūmų buvo pastebėta vaivorykštė.
J. Bidenas palygino aljansą su rajonu, kuriame gyveno vaikystėje, sakydamas: „Padėjote kaimynui, kuriam reikėjo pagalbos. Kai chuliganai kėlė grėsmę kvartalui, taip pat ėmėtės veiksmų.“
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) sakė, kad naikintuvų F-16 perdavimas „sutelkia Vladimiro Putino dėmesį į tai, kad jis nepergyvens Ukrainos, nepergyvens mūsų.“
Tačiau pretendentas į Baltuosius rūmus Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), kuris prieš lapkritį vyksiančius prezidento rinkimus apklausose lenkia J. Bideną, yra užsiminęs, kad galėtų greitai pasiekti taikos susitarimą spausdamas Ukrainą atiduoti teritoriją Rusijai.
Respublikonų magnatas ne kartą yra abejojęs 1949 metais įkurtos NATO, kurios tikslas – kolektyvinė gynyba nuo Maskvos, naudingumu, nes, jo nuomone, tai yra nesąžininga našta Jungtinėms Valstijoms.
„Teroras turi žlugti“
Viršūnių susitikimo išvakarėse Rusija paleido raketų ugnį į Ukrainą. Per šią Rusijos raketų ataką žuvo dešimtys žmonių, taip pat ir Kyjive, kur vaikų ligoninė virto griuvėsiais.
J. Bidenas į aukščiausiojo lygio susitikimą pakvietė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, kuris padėkojo už naikintuvus F-16.
Naujų orlaivių Ukrainai perdavimas „priartina teisingą ir ilgalaikę taiką, pademonstruojant, kad teroras turi žlugti visur ir visada“, socialiniuose tinkluose pažymėjo V. Zelenskis.
Viršūnių susitikime iš dalies siekta apsaugoti aljansą nuo D. Trumpo, be kita ko, suteikiant NATO, o ne Jungtinėms Valstijoms, svarbesnį vaidmenį koordinuojant ginklų tiekimą Ukrainai.
Bendroje deklaracijoje NATO lyderiai pažadėjo suteikti Ukrainai mažiausiai 40 mlrd. eurų vertės karinę pagalbą – tai dalis pastangų didinti stabilumą po to, kai D. Trumpo šalininkai Kongrese kelis mėnesius vilkino vėliausią karinį paketą.
D. Trumpo padėjėjai taip pat svarstė, kad pagalba Ukrainai priklauso nuo to, ar Kyjivas bus priverstas sėsti prie derybų stalo, ir teigė, kad ne Rusija, o Kinija kelia didesnį susirūpinimą JAV interesams.
NATO vadovų pareiškime taip pat nusitaikyta į Kiniją, išreiškiant „gilų susirūpinimą“ dėl jos paramos Rusijai.
Kinija greitai į tai sureagavo.
„NATO turėtų liautis sureikšminti vadinamąją Kinijos grėsmę, provokuoti konfrontaciją ir priešpriešą bei labiau prisidėti prie taikos ir stabilumo pasaulyje“, – sakė Pekino misijos prie Europos Sąjungos atstovas spaudai ir pridūrė, kad „Kinijos pozicija dėl Ukrainos yra atvira ir nešališka“.
Į viršūnių susitikimą J. Bidenas pakvietė keturias pagrindines Ramiojo vandenyno regiono partneres – Japoniją, Pietų Korėją, Australiją ir Naująją Zelandiją, siekdamas didinti NATO vaidmenį Azijoje.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Suomijos prezidentas: nebijome karo su Rusija
Imperializmas užkoduotas Rusijos DNR, visas jos egzistavimas apsiriboja teritorijų užkariavimu ir kitų tautų pavergimu. Suomiams ir lenkams to aiškinti nereikia. ...
-
Skandalas, kokio dar nebuvo: rusų opozicija svaidosi kaltinimais dėl Lietuvoje užpulto politiko2
Velionio Aleksejaus Navalno komanda paskelbė tyrimą, kuriame gana nedviprasmiškai užsimenama, kad jos nario Leonido Volkovo užpuolimą Vilniuje užsakė kitas žymus rusų opozicionierius Leonidas Nevzlinas. ...
-
Rusija naikina šešių britų diplomatų akreditaciją1
Rusijos saugumo tarnyba FSB penktadienį paskelbė, kad dėl įtariamo šnipinėjimo ir „grėsmės Rusijos saugumui kėlimo“ buvo panaikinta šešių Jungtinės Karalystės (JK) diplomatų akreditacija. ...
-
Baltieji rūmai: melas apie kates valgančius migrantus kelia rimtą pavojų1
Baltieji rūmai ketvirtadienį pasmerkė Donaldo Trumpo kartojamus, bet jau paneigtus teiginius, kad migrantai iš Haičio Ohajuje valgo gyventojų augintinius. ...
-
Šiaurės Korėja pirmą kartą paskelbė urano sodrinimo objekto nuotraukų
Šiaurės Korėja penktadienį pirmą kartą paskelbė savo urano sodrinimo objekto nuotraukų, kuriose įamžinta, kaip lyderis Kim Jong Unas, paraginęs didinti šalies branduolinį arsenalą, apžiūri šią gamyklą. ...
-
J. Bidenas ir K. Starmeris aptars Kyjivo prašymą leisti naudoti tolimojo nuotolio ginklus
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ir Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) penktadienį tarsis, ar leisti Kyjivui naudoti prieš Rusiją tolimojo nuotolio raketas. ...
-
D. Trumpas atmeta galimybę stoti į akistatą su K. Harris antruose debatuose
Respublikonų partijos kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trumpas ketvirtadienį atmetė galimybę prieš lapkričio 5-ąją vyksiančius rinkimus stoti į akistatą su savo varžove Demokratų partijos kandidate Kamala Harris antruose debatuose. ...
-
Rugsėjo 13-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Rugsėjo 13-oji, penktadienis, 37 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 6.47 val., leidžiasi 19.42 val. Dienos ilgumas 12.55 val. Mėnulis (priešpilnis) teka 18.30 val., leidžiasi -. Vardadieniai: Barmantas, Barvydė, Eulogijus, Eugenas, Eugenija,...
-
„UniCredit“ vadovas prabilo apie galimą „Commerzbank“ perėmimą
„UniCredit“ nagrinėja galimybę perimti „Commerzbank“, ketvirtadienį pareiškė generalinis direktorius Andrea Orcelis (Andrea Orčelis), praėjus dienai po to, kai antras pagal dydį Italijos bankas nustebino rinkas, atskleid...
-
Po aršių debatų K. Harris ir D. Trumpas vėl vyksta į svyruojančias valstijas
Kamala Harris ir Donaldas Trumpas ketvirtadienį vėl išvyko į valstijas, kuriose vyks lemtingos kovos dėl JAV rinkimų rezultatų, o demokratė tikisi, kad jai pavyks pasinaudoti pagreičiu, kurį įgijo per savo ryškų pasirodymą pirmuosiuos...