- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzijos premjeru paskirtas šalies politikos veteranas Michelis Barnier per pusę amžiaus trunkančią karjerą ėjo įvairias aukštas pareigas – buvo ministras, eurokomisaras ir derybininkas dėl „Brexito“, o pastaraisiais metais vis labiau krypo į politinę dešinę.
Jis paskirtas ministru pirmininku po du mėnesius trukusios politinės aklavietės Prancūzijoje – prezidentui Emmanueliui Macronui artimi šaltiniai teigė, kad jo gyvenimo aprašymas pagaliau atitinka tai, ko reikia šiam darbui.
Laukiantys iššūkiai bus didžiuliai. Be kita ko, tikėtina, kad M. Barnier teks susidurti su kairiojo sparno oponentų pasiūlymu pareikšti nepasitikėjimą juo parlamente.
73 metų M. Barnier, kilęs iš Alpių Aukštutinės Savojos regiono, pirmą kartą Prancūzijos parlamento nariu tapo būdamas vos 27 metų, 1970-aisiais. Dešimtojo dešimtmečio viduryje jis pirmą kartą pradėjo dirbti vyriausybėje – vadovaujant tuometiniam prezidentui Jacques'ui Chiracui.
M. Barnier yra daugiau nei du kartus vyresnis už premjero postą paliekantį Gabrielį Attalį.
Šis buvo jauniausias ministras pirmininkas šiuolaikinės Prancūzijos istorijoje, o M. Barnier tapo vyriausiu.
Dirbęs užsienio reikalų ministru ir du kartus ėjęs Europos Komisijos nario pareigas Briuselyje, M. Barnier geriausiai žinomas dėl to, kad nuo 2016 metų ėmėsi nedėkingo darbo bloko vardu vesti derybas dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos.
M. Barnier – tvirtas derybose, mandagus su britais ir labai gerbiamas savo komandos – užsitarnavo didelę pagarbą dėl to, kaip vadovavo šiam procesui.
M. Barnier aukščiausio lygio politiko karjera tokia ilga, kad kai kas jį vadina „prancūziškuoju Joe Bidenu“. Dabartinio JAV prezidento karjera yra panašios trukmės.
Kraštutinių dešiniųjų įstatymų leidėjas Jeanas-Philippe'as Tanguy rinkosi aštresnius žodžius ir pavadino jį „suakmenėjusiu nuo politinio gyvenimo“.
M. Barnier parašė knygą apie „Brexitą“ „Mano slaptas „Brexito“ dienoraštis: šlovinga iliuzija“ (My Secret Brexit Diary: A Glorious Illusion). Jos pavadinime matyti aiški užuomina apie tai, ką jis mano apie JK išstojimo iš Europos Sąjungos idėją.
Nors ištikimas savo, kaip mandagios asmenybės, reputacijai ir knygoje vengęs bet kokių pikantiškų paskalų, M. Barnier nenustojo reikšti nuostabos dėl to, kaip jo kolegos iš JK tvarkėsi su šiuo procesu.
„Britų sistemoje neabejotinai kažkas negerai (...). Kiekvieną dieną matyti, kad jie nesuvokia pasekmių to, kas iš tiesų čia pastatyta ant kortos“, – rašė jis.
Griežta pozicija migracijos klausimu
Tačiau M. Barnier iš esmės dingo iš Prancūzijos politinės scenos po to, kai jo Respublikonų partija (LR) nepateikė jo kandidatūros mesti iššūkį E. Macronui 2022-ųjų prezidento rinkimuose.
Tuomet M. Barnier žadėjo „būti susitaikiusios Prancūzijos prezidentu, gerbti Prancūzijos žmones ir siekti, kad Prancūzija būtų gerbiama“.
Kampanijos metu M. Barnier nustebino kai kuriuos savo gerbėjus Europos Sąjungoje pasukdamas dešinėn – ragindamas imtis „elektros šoko“ saugumo srityje, paskelbti moratoriumą imigracijai ir sugrąžinti karinę tarnybą.
Jis taip pat sukėlė Briuselio susirūpinimą, nes paragino Prancūziją išsilaisvinti nuo Europos teismų priežiūros.
Siekdamas sugrąžinti Prancūzijai „manevravimo laisvę“, M. Barnier sakė, kad jei būtų išrinktas, surengtų referendumą ir paprašytų rinkėjų pritarti konstitucijos pakeitimams bei parlamento galimybei kasmet nustatyti imigrantų kvotas.
Jis pareiškė, kad jam „nelabai patinka Europos suvereniteto sąvoka“, ir pasisakė prieš „Vokietijos dominavimą“ Europos Sąjungoje. Anot jo, jis „žino, ką kalba“.
Jo paskyrimas premjeru sukėlė net sąjungininkų nerimą, o vienas LR parlamentaras, prašęs neminėti jo pavardės, teigė, kad M. Barnier įkūnija „viską, ko prancūzai nenori“.
Anot parlamentaro, M. Barnier yra „atitolęs ir toliau žudys arba galutinai pribaigs dešiniuosius“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Izraelio gynybos ministras: po H. Nasrallah nužudymo „Hezbollah“ yra palaužta
Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas (Joavas Galantas) antradienį pareiškė, kad nuolatiniai smūgiai „Hezbollah“ pozicijoms Libane ir jos lyderio Hassano Nasrallah (Hasano Nasralos) nužudymas palaužė grupuotę. ...
-
V. Orbanas žada šauti šampaną, jei JAV prezidento rinkimus laimės D. Trumpas3
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas antradienį pareiškė, kad atkimš kelis butelius šampano, jei jo sąjungininkas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) vėl taps JAV prezidentu. ...
-
Link Floridos artėjant uraganui „Milton“ J. Bidenas atidėjo kelionę į Vokietiją ir Angolą1
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) atidėjo kelionę į Vokietiją ir Angolą, kad galėtų prižiūrėti pasirengimą reaguoti į Floridos link slenkantį uraganą „Milton“, antradienį pranešė Baltieji rūmai. ...
-
V. Putinas dėl susirūpinimo saugumu nustojo lankytis savo rezidencijoje Sočyje1
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, nerimaudamas dėl galimų dronų atakų, nustojo lankytis savo rezidencijoje Sočyje, pranešė tiriamąja žurnalistika užsiimanti rusų žiniasklaidos priemonė „Projekt“. ...
-
Keliolika JAV valstijų kreipėsi į teismą dėl „TikTok“ poveikio jaunimo psichikos sveikatai
Keliolika JAV valstijų ir Kolumbijos apygarda antradienį pateikė ieškinius „TikTok“ atžvilgiu, teigdamos, kad ši populiari trumpo formato vaizdo įrašų programėlė kenkia jaunimo psichikos sveikatai, nes jos platforma suk...
-
Oficialu: J. Stoltenbergas taps naujuoju Miuncheno saugumo konferencijos vadovu
Kadenciją baigęs NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas taps naujuoju Miuncheno saugumo konferencijos vadovu. Po vasarį vyksiančio forumo jis pakeis ligšiolinį pirmininką Christophą Heusgeną. Ši informacija nutekėjo prie&scaro...
-
„Copernicus“: praėjęs rugsėjis – antras šilčiausias per visą istoriją
Europos Sąjungos klimato stebėsenos tarnyba antradienį pranešė, kad praeitas mėnuo buvo antras šilčiausias rugsėjis istorijoje, o 2024-ieji, pasak jos, beveik neabejotinai taps šilčiausiais per visą fiksuojamą istoriją metais. ...
-
K. Harris atskleidė, kokį turi asmeninį ginklą1
Demokratų kandidatė į JAV prezidentus Kamala Harris interviu atskleidė turinti „Glock“ markės pusiau automatinį pistoletą. ...
-
ES energijos sąnaudos transportui pasiekė ikipandeminį lygį
Energijos sąnaudos transportui Europos Sąjungos valstybėse narėse bent jau pasiekė ikipandeminį lygį, antradienį skelbia Eurostatas. ...
-
Nobelio fizikos premija skirta mokslininkams už atradimus, įgalinančius mašininį mokymąsi1
Šių metų Nobelio fizikos premija paskirta JAV mokslininkui Johnui J. Hopfieldui ir Geoffrey E. Hintonui iš Kanados už atradimus ir išradimus, įgalinančius mašininį mokymąsi naudojant dirbtinius neuronų tinklus, antradienį p...