Planai liberalizuoti abortų įstatymą Lenkijoje įveikė pirmąją kliūtį parlamente

  • Teksto dydis:

Lenkijos valdančiosios koalicijos pateikti keturi įstatymų projektai, kuriais siekiama liberalizuoti abortų įstatymą, įveikė pirmąją kliūtį parlamente – penktadienį įstatymų leidėjai per pirmąjį svarstymą nesutiko su pasiūlymais apskritai atmesti reformas.

„Mes laikomės savo žodžio! Seimas tęs visų projektų dėl teisės į abortą svarstymą“, – po balsavimo katalikiškoje šalyje, kurioje šiuo metu galioja beveik visiškas abortų draudimas, socialiniuose tinkluose pareiškė Pilietinės koalicijos (KO) frakcija.

 Seimas tęs visų projektų dėl teisės į abortą svarstymą.

Per aštuonerius ankstesnės dešiniojo sparno vyriausybės valdymo metus moterų teisės šalyje buvo vėl apmažintos, o ir taip griežti abortų įstatymai buvo dar labiau sugriežtinti. Dėl to šalyje vyko masinės demonstracijos.

38 mln. gyventojų turinčioje Lenkijoje galioja vieni griežčiausių abortų draudimų Europos Sąjungoje: ši procedūra leidžiama tik lytinio smurto ar incesto atvejais, arba jei nėštumas kelia pavojų moters gyvybei ar sveikatai.

Po pernai spalį įvykusių rinkimų Lenkijoje buvo suformuota premjero Donaldo Tusko centristų KO, „Trečiojo kelio“ ir „Kairės“ valdančioji koalicija.

D. Tusko partija ir „Kairė“ yra pažadėjusios legalizuoti abortus, bet kitos koalicijos narės šiuo klausimu yra susiskaldžiusios.

Įstatymo projektai, numatantys didesnes reprodukcines teises, jau daug mėnesių yra įstrigę parlamente. Dėl to pyksta daugelis moterų ir teisių gynimo grupės.

Įstatymų projektai, kuriais siekiama suteikti moterims daugiau reprodukcinių teisių, dabar turi būti perduoti specialiai parlamentinei komisijai.

Net jei parlamentas pritartų šioms reformoms, jas dar turėtų pasirašyti prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda), o to tikriausiai nebus, nes jis yra konservatyvios, opozicijoje atsidūrusios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) sąjungininkas.

Valdančioji koalicija Seime neturi reikiamos trijų penktadalių daugumos, kad galėtų atmesti prezidento veto.

Norėčiau, kad ši komisija baigtų darbą iki prezidento rinkimų.

Jei susiklostytų priešprieša, aljansui gali tekti laukti kitų metų prezidento rinkimų ir tikėtis, kad A. Dudą įveiks liberalių pažiūrų kandidatas.

„Norėčiau, kad ši komisija baigtų darbą iki prezidento rinkimų“, – po balsavimo žurnalistams sakė ne pelno organizacijos „Abortion Dream Team“ atstovė Natalia Broniarczyk (Natalija Broniarčik).

„Turiu labai rimtą klausimą visiems kandidatams į prezidentus [...] ką darysite su įstatymo projektu, kurį parengs ši komisija?“ – kalbėjo ji.

Remiantis agentūros „Ipsos“ visuomenės nuomonės apklausos duomenimis, 35 proc. lenkų pasisako už tai, kad abortai būtų leidžiami iki 12-os nėštumo savaitės, o 14 proc. sakė, kad paliktų galioti dabartines taisykles.

23 proc. respondentų norėtų referendumo dėl abortų įstatymo liberalizavimo – tokį sprendimą remia „Trečiasis kelias“, tačiau griežtai kritikuoja moterų teisių gynėjai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių