U. von der Leyen: apginkluokime Ukrainą pelnu iš Rusijos turto

Europos Sąjunga (ES) turėtų „pradėti pokalbį“ dėl ginkluotės pirkimo Ukrainai panaudojant pelną iš įšaldyto Rusijos turto, trečiadienį parlamentarams sakė Europos Komisijos pirmininkė.

„Atėjo laikas pradėti pokalbį apie pelno iš įšaldyto Rusijos turto panaudojimą kartu perkant karinę įrangą Ukrainai“, – sakė Ursula von der Leyen, kreipdamasi į Europos Parlamentą Strasbūre.

ES valstybės narės jau iš esmės susitarė, kad grąža iš įšaldyto Rusijos turto, nors ir ne pats turtas, gali būti panaudota Ukrainai paremti, pavyzdžiui, atkuriant karo sugriautą infrastruktūrą. Bet šalys laukia, kol Europos Komisija pateiks teisinį pasiūlymą, kaip tai įgyvendinti.

Kol kas daugiausia spėliojama, ar pelnas gali būti panaudotas karinei įrangai ir ginklams pirkti, o ne civiliniams tikslams. U. von der Leyen kalba trečiadienį yra pirmasis aiškus požymis, kad Europos Komisija gali paremti šią mintį. „Negali būti stipresnio simbolio ir geresnio tų pinigų panaudojimo, kaip padaryti Ukrainą ir visą Europą saugesne vieta gyventi“, – sakė U. von der Leyen.

Europos Komisijos pirmininkė taip pat sakė, kad Europa turi neleisti Rusijai laimėti Ukrainoje „su partnerių parama ar be jos“, bet nepaminėjo Jungtinių Amerikos Valstijų, kur Kongreso parama nuolatinei karinei pagalbai įstrigo, o Donaldas Trumpas, pasisakantis prieš 60 mlrd. JAV dolerių paramą Ukrainai, nusiteikęs tapti respublikonų kandidatu per šiais metais vyksiančius JAV prezidento rinkimus.

„Mes nekontroliuojame rinkimų ar sprendimų kitose pasaulio vietose, – sakė U. von der Leyen. – Su partnerių parama ar be jos negalime leisti Rusijai laimėti“.

U. von der Leyen pabrėžė būtinybę didinti išlaidas gynybai ir stiprinti ES ginkluotės pramonę. „Nesaugumo kaina, Rusijos pergalės kaina yra daug didesnė nei bet koks sutaupymas dabar“.

ES turi ne tik remti Ukrainą, bet ir būti pasirengusi gintis. „Karo grėsmė nėra neišvengiama, bet nėra ir neįmanoma“, – sakė U. von der Leyen. Ji pridūrė, kad karo rizikų nereikia perdėti, bet tam reikia rengtis.

Jos žodžiais, ES turėtų „bendrai pasiųsti stiprų signalą pramonei“, kad paskatintų investicijas į naujas ginklų sistemas. Tokie signalai galėtų būti sutikimas įsigyti gynybos produktų prieš juos sukuriant. „Tai mūsų gynybos pramonės įmonėms suteiktų itin stabilių užsakymų ir, svarbiausia, nuspėjamumo“, – sakė ji.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių