U. von der Leyen: esu įsitikinusi, kad pavyks susitarti su Vengrija dėl pagalbos Ukrainai

  • Teksto dydis:

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) trečiadienį pareiškė esanti įsitikinusi, kad per svarbų aukščiausiojo lygio susitikimą, vyksiantį po dviejų savaičių, pavyks įtikinti Vengriją atsisakyti veto dėl 50 mlrd. eurų vertės pagalbos Ukrainai paketo.

Vengrijos dešiniųjų pažiūrų ministras pirmininkas Viktoras Orbanas – artimiausias Rusijos sąjungininkas Europos Sąjungoje – gruodį atsisakė pasirašyti susitarimą dėl paramos, skirtos padėti padengti Ukrainos valstybines išlaidas per ateinančius ketverius metus.

27 valstybių bloko lyderiai susitarė vasario 1 dieną vėl susitikti Briuselyje ir pabandyti susitarti su Budapeštu dėl pagalbos ir bloko biudžeto platesnio masto atnaujinimo.

„Esu įsitikinusi, kad 27 [valstybių narių] sprendimas yra įmanomas“, – Europos Parlamente sakė U. von der Leyen.

Budapeštas davė suprasti, kad gali būti nusiteikęs siekti kompromiso ir sutikti su pagalba Kyjivui, jei kasmet jam bus suteikta galimybė vetuoti tolesnius mokėjimus.

Kitos ES valstybės kol kas nesutiko su šiuo reikalavimu, o bloko pareigūnai karštligiškai bando rasti sprendimą.

Jie teigia, kad jei nepavyks įtikinti Vengrijos, kitos 26 valstybės narės sieks skirti pinigų tiesiogiai, ne iš ES biudžeto, tačiau tikėtina, kad tai bus daroma trumpesnį laiką.

Briuselio tvirtinimu, milijardai eurų biudžeto paramos, kurią jis jau suteikė, turėtų padėti Ukrainai išsiversti dar kelis mėnesius.

Tačiau Kyjivui skubiai reikia patvirtinimo dėl naujų lėšų, siekiant užtikrinti ukrainiečių vyriausybės darbą ir atlyginimų mokėjimą, artėjant antrosioms Rusijos invazijos metinėms.

Esu įsitikinusi, kad 27 [valstybių narių] sprendimas yra įmanomas.

U. von der Leyen vadovaujama Europos Komisija sulaukia kritikos dėl to, kad praėjusį mėnesį, siekdama į savo pusę palenkti V. Orbaną, atlaisvino 10 mlrd. eurų įšaldytų ES lėšų, skirtų Vengrijai.

Trečiadienį vykusiose diskusijose europarlamentarai paragino EK pirmininkę nepasiduoti Vengrijos premjero „šantažui“ ir dėl lėšų atblokavimo grasina galimu ieškiniu Komisijai.

Visgi U. von der Leyen gynė sprendimą atblokuoti Vengrijai skirtus 10 mlrd. eurų, teigdama, kad Budapeštas priėmė naują teismų sistemos reformos įstatymą, kurio, kaip sąlygos pinigų pervedimui, reikalavo Briuselis.

„Tuo pat metu lieka įšaldyta apie 20 mlrd. eurų. Jie sustabdyti dėl priežasčių, tarp kurių – susirūpinimas dėl LGBTIQ teisių, akademinės laisvės ir prieglobsčio teisių“, – sakė ji, pridurdama, kad Briuselio sulaikyti milijardai bus blokuojami tol, kol Vengrija įvykdys visas būtinas sąlygas.


Šiame straipsnyje: Ursula von der Leyenkaras UkrainojeVengrijapagalba UkrainaiES

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių