Vengrijos valdančioji partija užkirto kelią balsavimui dėl Švedijos stojimo į NATO

  • Teksto dydis:

Vengrijos valdančioji partija pirmadienį boikotavo parlamento posėdį dėl Švedijos narystės NATO, nepaisydama JAV spaudimo ir atidėdama balsavimą dėl Aljanso plėtros.

Vengrija – paskutinė likusi NATO narė, dar nebalsavusi dėl Švedijos paraiškos įstoti į Aljansą ratifikavimo.

Vengrija palaiko glaudžius ryšius su Rusija nuo jos invazijos į Ukrainą pradžios 2022 metų vasarį ir – nors teigė iš esmės pritarianti Švedijos paraiškai stoti į Aljansą – jau ilgus mėnesius delsia.

Jungtinės Valstijos padidino spaudimą Vengrijai ratifikuoti Stokholmo paraišką.

Penktadienį JAV ambasada pareiškime Vengrijos ministrui pirmininkui Viktorui Orbanui priminė, kad jis pažadėjo imtis veiksmų „pirmai progai pasitaikius“, o „pirmadienio posėdis jam tokią galimybę suteikia“.

JAV Senato NATO stebėtojų grupės pirmininkai perspėjo, kad „laikas ir kantrybė senka“.

JAV ambasadorius Budapešte Davidas Pressmanas (Deividas Presmanas) kartu su 14 kitų NATO šalių pasiuntiniais pirmadienio parlamento posėdyje sėdėjo žiūrovų galerijoje, naujienų agentūrai AFP sakė JAV ambasados atstovas spaudai.

Tačiau posėdis buvo atidėtas, nes nebuvo pasiektas kvorumas. Iš 199 parlamento narių dėl darbotvarkės balsavo tik 51, nes beveik visi V. Orbano valdančiosios koalicijos, sudarytos iš premjero partijos „Fidesz“ ir krikščionių demokratų KDNP, nariai, išskyrus pirmininkaujantį pirmininko pavaduotoją Sandorą Lezsaką (Šandorą Ležaką), nedalyvavo.

Beveik visoms opozicinėms partijoms atstovaujantys politikai ragino kuo greičiau ratifikuoti švedų paraišką ir smerkė valdančiąją daugumą už nedalyvavimą.

Didžiausios opozicinės partijos atstovė Agnes Vadai (Agneš Vadai) AFP sakė, kad V. Orbanas vilkina balsavimą dėl savo asmeninės puikybės.

Ji apkaltino Vengrijos premjerą, kad šis siekia „patekti į antraštes tarptautinėje spaudoje, tuo pačiu padarydamas gestą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir pakenkdamas NATO ir ES vienybei“.

Kraštutinių dešiniųjų partija „Mūsų tėvynė“ pasisako prieš Švedijos paraiškos į NATO priėmimą.

Laukia šalių lyderių susitikimo

V. Orbanas yra pakvietęs Švedijos kolegą Ulfą Kristerssoną (Ulfą Kristersoną) atvykti į Vengriją, nurodydamas, kad reikia „kurti tvirtą abipusį pasitikėjimą“ per „intensyvesnį politinį dialogą“.

Švedijos lyderis priėmė kvietimą, tačiau atmetė „derybų ir reikalavimų“ dėl šalies siekio įstoti į NATO idėją.

Valdančioji koalicija pranešė, kad laukia Švedijos ministro pirmininko vizito į Vengriją ir tik tada baigs ratifikavimą.

„Jei švedams tai svarbus klausimas, Švedijos ministras pirmininkas, žinoma, atvyks į Budapeštą“, – rašoma AFP atsiųstame „Fidesz“ pareiškime.

Parlamentas turėtų vėl susirinkti vasario 26 dieną. Gavus V. Orbano pritarimą, švedų paraiška galėtų būti greitai ratifikuota.

Praėjusį mėnesį Turkijos parlamentas ratifikavo Švedijos narystę NATO po daugiau nei metus trukusio delsimo, trikdžiusio Vakarų pastangas parodyti ryžtą Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą.

Prašymus dėl narystės NATO turi ratifikuoti visos Aljanso narės.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Geriausias Geiropos politikas, vienintelis su stuburu, nelaižantis jankiams subinės.

vytautas

vytautas portretas
mest chigonus nx ish es

Uztenka

Uztenka portretas
Sutinku. Laikas vengrija mesti is ES ir is NATO. Tegul su maskolija biciuliaujasi.
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių