Atsakomybę už kruviną išpuolį Afganistane, per kurį nukentėjo ir lietuvė, prisiėmė IS

  • Teksto dydis:

Grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) sekmadienį prisiėmė atsakomybę už išpuolį prieš turistus Afganistane, kai žuvo trys ispanai ir trys afganistaniečiai, o dar aštuoni žmonės, įskaitant lietuvę, buvo sužeisti.

Džihadistų grupuotės pareiškime, išplatintame jos „Telegram“ kanalais, sakoma, kad penktadienį Bamijano mieste „kovotojai iš kulkosvaidžių apšaudė turistus krikščionis ir jų kelionės draugus šiitus“.

Ekskursantų grupė buvo apšaudyta apsiperkanti viename turguje Bamijane, esančiame už maždaug 180 km į vakarus nuo sostinės Kabulo.

Pasak IS, kovotojai atakavo „turistų, kurie yra koalicijos šalių piliečiai, autobusą“. Džihadistai paminėjo JAV vadovaujamą koaliciją, Viduriniuose Rytuose kovojančią su IS.

„Ataka įvykdyta vadovaujantis „Islamo valstybės“ lyderių direktyvomis taikytis į koalicijos šalių piliečius, kad ir kur jie būtų“, – priduriama pareiškime.

Talibano pareigūnai šeštadienį paskelbė, kad po minimo išpuolio sulaikė septynis įtariamuosius.

Augantis turizmas

Talibanui 2021 metų rugpjūtį užgrobus valdžią, nušalinus JAV remtą vyriausybę ir nutraukus sukilimą, sprogdinimų ir mirtininkų išpuolių Afganistane labai sumažėjo, tačiau kelios ginkluotos grupuotės, įskaitant IS regioninį skyrių, vis dar kelia grėsmę.

Bamijano regione daugiausia gyvena šiitų hazarų bendruomenės nariai. Istoriškai persekiojama religinė mažuma ne kartą tapo IS, kuri juos laiko eretikais, taikiniu.

Bamijanas yra turistų lankomiausia vieta Afganistane dėl garsiųjų Budos skulptūrų nuolaužų. Skulptūros 2001 metais buvo susprogdintos Talibano.

Penktadienio incidentas laikomas pirmu kruvinu išpuoliu prieš užsienio turistus nuo Talibano sugrįžimo į valdžią 2021 metais. Talibano vyriausybės oficialiai dar nepripažino nė viena šalis, tačiau ji priima užsienio turistus.

Oficialiais duomenimis, 2023 metais Afganistane apsilankė daugiau nei 5 tūkst. užsienio turistų.

Talibanui nutraukus savo sukilimą, saugumo padėtis Afganistane pagerėjo ir į šalį atvyksta vis daugiau lankytojų.

Vakarų valstybės nepataria vykti į Afganistaną ir įspėja dėl pagrobimų bei išpuolių pavojaus.

Du nenukentėję ispanai jau ne Afganistane. Likusių [...] repatrijavimo operacija dar vykdoma.

Ispanija smerkia išpuolį

Penktadienį užpultą grupę sudarė 13 keliautojų iš įvairių šalių, įskaitant šešis Ispanijos piliečius.

Ispanijos pareigūnai sekmadienį sakė, kad visi trys per išpuolį žuvę ispanai – moteris, jos duktė ir 63 metų inžinierius – yra iš Katalonijos.

Sunkiai sužeista 82 metų ispanė pensininkė buvo nugabenta į italų nevyriausybinės organizacijos „Emergency“ ligoninę Kabule. Šioje ligoninėje jos ir kitų sužeistųjų būklė buvo stabilizuota.

82 metų sužeistosios būklė kinta teigiama kryptimi, bet prognozės nėra užtikrintos, nurodė Ispanijos užsienio reikalų ministerija.

Preliminariais ligoninių duomenimis, kuriuos gavo AFP, sužeistieji buvo iš Lietuvos, Norvegijos, Australijos ir Ispanijos.

Lietuvos užsienio reikalų ministro patarėja Paulina Levickytė BNS teigė, kad ministerija gavo informaciją iš Europos Sąjungos delegacijos Afganistane apie sužeistą lietuvę, ir tvirtino, kad jos gyvybei pavojus negresia.

Lietuvos URM rekomenduoja nevykti į Afganistaną dėl itin nestabilios šalies saugumo padėties ir didelės teroristinių atakų tikimybės.

Ispanijos užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Albaresas (Chosė Manuelis Albaresas) sekmadienį socialiniame tinkle „X“ sakė griežtai smerkiantis IS ataką ir sieksiantis, kad tokių nusikaltimų kaltininkai neliktų nenubausti.

„Du nenukentėję ispanai jau ne Afganistane. Likusių [...] repatrijavimo operacija dar vykdoma“, – pridūrė jis.

Ispanų diplomatai nuvyko į Afganistaną ir stengiasi repatrijuoti žuvusiųjų palaikus bei perkelti sužeistuosius, derindami savo veiksmus su Europos Sąjungos delegacija Kabule.

Ispanijos ambasada Kabule buvo evakuota 2021 metais Talibanui užgrobus valdžią, kaip ir kitos Vakarų misijos.NAUJAUSI KOMENTARAI

na

na portretas
niekaip nesuprantu ko tiems lietuviams brautis i afgana,iraka pakistana,gal iesko vyru.

Realijos niūrios

Realijos niūrios  portretas
Na va ir Lietuva paliete IS
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių