V. Zelenskis: dabar turime šansą nugalėti

JAV Atstovų Rūmams patvirtinus naują paramą jo šaliai, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kalba apie „šansą įveikti“ Rusiją.

„Manau, kad ši parama iš tikrųjų sustiprins Ukrainos ginkluotąsias pajėgas“, – per vertėją sakė V. Zelenskis sekmadienį amerikiečių stočiai NBC. „Ir mes turėsime šansą nugalėti, jei Ukraina tikrai gaus tas ginklų sistemas, kurių mums taip skubiai reikia“, – pridūrė jis.

V. Zelenskis pabrėžė, kad Ukrainai pirmiausiai reikia ilgesnio nuotolio raketų.

JAV Atstovų Rūmai šeštadienį pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Parlamentarai priėmė atitinkamą įstatymo projektą, kuriame numatyta Kyjivui skirti 61 mlrd. dolerių (57 mlrd. eurų). Paketas apima ir ginantis nuo Rusijos skubiai reikalingus ginklus.

Netaps „antruoju Afganistanu“

JAV parama rodo, kad šalis netaps „antruoju Afganistanu“, sekmadienį kalbėjo V. Zelenskis.

„Ši pagalba sustiprins Ukrainą ir pasiųs Kremliui galingą signalą, kad ji netaps antruoju Afganistanu“, – sakė V. Zelenskis interviu NBC laidai „Meet the Press“.

„Jungtinės Valstijos liks su Ukraina, gins ukrainiečius ir... gins demokratiją pasaulyje“, – pridūrė jis.

1979 m. Sovietų Sąjunga įsiveržė į Afganistaną ir sukėlė Šaltojo karo laikų neramumus, per kuriuos Jungtinės Valstijos finansavo ir apginklavo mudžahidų kovotojus, kurie po dešimtmečio išstūmė Rusijos pajėgas.

Tuomet Afganistane prasidėjo pilietinis karas, o netrukus valdžią perėmė griežtosios linijos Talibanas, kuris valdė didžiąją dalį šalies nuo 1996 m. iki 2001-ųjų. Tais pačiais metais dėl jų sprendimo suteikti džihadistų grupuotei „Al Qaeda“ saugų prieglobstį Jungtinės Valstijos po rugsėjo 11-osios išpuolių įsiveržė ir sukėlė dar vieną neramumų bangą.

Beveik po 20 metų Jungtinės Valstijos taip pat galiausiai pasitraukė iš Afganistano, palikdamos Afganistano pajėgas sumuštas ir išsekusias, kai Talibanas vėl įžengė į Kabulą ir vėl užgrobė valdžią.

Jungtinės Valstijos liks su Ukraina, gins ukrainiečius ir... gins demokratiją pasaulyje.

V. Zelenskis sakė, kad dalis jo paties pajėgų taip pat yra „išsekusios“.

„Mums būtina juos pakeisti. Tačiau šios naujos brigados turi turėti techniką“, – kalbėjo jis „Meet the Press“ laidoje.

Šeštadienį priimti įstatymų projektai yra kelis mėnesius trukusių audringų derybų, JAV sąjungininkų spaudimo ir pakartotinių V. Zelenskio pagalbos prašymų rezultatas.

Jungtinės Valstijos yra pagrindinė Ukrainos karinė rėmėja jos kare su Rusija, tačiau Kongresas beveik pusantrų metų nepatvirtino didelio masto finansavimo savo sąjungininkei, daugiausia dėl tarpusavio nesutarimų.

Toks sprendimo vilkinimas pakenkė Kyjivo kovai su Maskva. Dėl susidariusių spragų Ukrainos kariams, – esant Maskvos pajėgų ir ginkluotės persvarai, – pritrūko tokių svarbių dalykų kaip artilerijos amunicija, todėl jie tapo pažeidžiami.

Įstatymų projektus dar turi patvirtinti Senatas, o tada juos dar turės pasirašyti JAV prezidentas Joe Bidenas, kuris pažadėjo tai padaryti nedelsdamas. Pentagonas pridūrė, kad skubiai imsis veiksmų, kad Ukrainai būtų suteikta pagalba.

„Tikrai turime tai užbaigti iki galo, – sakė Zelenskis. – Norime, na, viską padaryti kiek įmanoma greičiau, kad kuo greičiau gautume apčiuopiamą pagalbą fronte esantiems kariams. Ne per kitus šešis mėnesius.“

Ragina kuo skubiau siųsti naujus ginklus

Ukrainos prezidentas ragina skubiai siųsti ginklus jo šaliai.

„Dabar turime galimybę stabilizuoti situaciją ir [perimti] iniciatyvą, todėl mums iš tikrųjų reikia ginklų sistemų“, – sekmadienį JAV transliuotojui NBC sakė V. Zelenskis.

„Kai juos gausime, turėsime galimybę imtis iniciatyvos ir judėti į priekį, kad apsaugotume Ukrainą.“

Paklaustas apie „konkretų karo grafiką“, Ukrainos prezidentas nenorėjo nurodyti, nes esą yra „pernelyg daug veiksnių“. Tačiau jis dar kartą skubiai perspėjo dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino.

„Jei Ukraina žlugs, tuomet Putinas neabejotinai įsiverš į Baltijos šalis, – teigė V. Zelenskis. – Putinas nori sugrąžinti Sovietų Sąjungos įtaką ir tikrai nori atsiimti visas buvusias sovietines respublikas, kurios dabar yra nepriklausomos valstybės; ar jos yra NATO, ar ne, jam nerūpi.“

V. Zelenskis taip pat paminėjo Lenkiją ir dalis Vokietijos, bet tada jį pertraukė laidos vedėjas, kuris paklausė, kokią didelę grėsmę, jo manymu, Putinas kelia Vakarams: „Manau, kad jis tikrai nori žengti toliau. Jis nori atkurti Sovietų Sąjungą ir sovietų bloką“, – atsakė jis.


Šiame straipsnyje: Volodymyras Zelenskiskaras UkrainojeJAV parama

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių