Kaip rasti kelią į vaiko širdį?

 • Teksto dydis:

Geri santykiai šeimoje yra pagrindas vaiko asmenybės formavimuisi. Todėl, vaikui augant, tėvams svarbu ne tik būti dėmesingiems jo poreikiams, bet ir sukurti darnius ir saugius santykius. Gegužės 17-ąją Lietuvoje pirmą kartą minimos Vaiko dienos proga surengta diskusija „Kaip kurti ryšį su vaiku?“, kurioje mintimis ir patarimais dalijosi įvairių sričių ekspertai.

Labiausiai reikia pokalbio

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, vaiko teisių gynėjai, susitinkantys pabendrauti su šeimomis, gana dažnai pastebi saugaus ryšio tarp vaikų ir tėvų trūkumą. Tai ypač išryškėja paauglystės laikotarpiu, kai vaikai susiduria su įvairiais iššūkiais – bendravimo ir santykių kūrimo sunkumais, smurtiniu elgesiu, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, sumažėjusiu noru mokytis, laikytis taisyklių ir pan.

„Vaikams labiausiai reikia ir trūksta paprasto, nuoširdaus dėmesio ir santykio su savo tėvais. Išklausydami vaikų nuomones girdime, kaip vaikai sako, kad nepamena, kada atvirai kalbėjosi su savo mama ar tėčiu, arba jaučia, kad tėvai jų tarsi nemato, negirdi. Tuo metu tėvai pastebi tuos pačius dalykus, tik iš savo perspektyvos – jie jautriai išgyvena, kai pajaučia, kad vaikai nutolsta, užsisklendžia, vengia dalytis savo išgyvenimais, sunkumais“, – sako. I. Skuodienė.

Pasak Tarnybos vadovės, kartais, ieškodami ypatingų būdų ir patarimų, kaip su savo vaikais sukurti artimą ir tvirtą santykį, turėtume prisiminti, kokią didelę galią turi gyvas balsas, akių kontaktas, prisilietimai ir buvimas su vaiku tiek jo laimėjimuose, tiek sunkumuose.

„Visiems tėvams svarbu rasti savitą kelią į savo vaiko širdį. Su mažesniais vaikais artimą santykį padeda kurti žaidimai, smagios veiklos, noras kartu pažinti ir atrasti pasaulį. Vyresniesiems labai svarbu jausti tėvų dėmesį, supratingumą ir palaikymą, kurie leidžia vaikui atsiverti ir pasitikėti. Kai tėvai, matydami piktą ar liūdną vaiką, ne atstumia jį, o stengiasi kartu su juo išbūti tas emocijas, vaikas ima suvokti, kad net ir sunkiausiose situacijose artimiausi žmonės visuomet bus kartu su juo“, – pastebi I. Skuodienė.

Saugumo poreikis

Pasak Paramos vaikams centro psichologės dr. Ievos Daniūnaitės, tėvų ir vaikų ryšys yra pagrindas vaiko raidai ir tolesniam gyvenimui.

„Vaikui tėvai – patys svarbiausi žmonės, kurių šiluma, rūpestis, padrąsinantys žodžiai augina ir stiprina. Kiekvienam vaikui svarbu jausti, kad tėvai yra šalia, kad domisi, kaip vaikas jaučiasi ir kuo gyvena, paguodžia, kai liūdna, imasi veiksmų, kai reikia apsaugoti, pagiria ir džiaugiasi kartu leidžiamu laiku. Svarbu, kad tėvai būtų pasiekiami savo vaikams, skirtų laiko, išklausytų įspūdžius ir nuomonę. Taip pat, kad rodytų iniciatyvą spręsti nesutarimus, jei tokie iškyla“, – sako psichologė dr. I. Daniūnaitė.

Psichologės teigimu, pamatuoti artimą ir saugų ryšį galima įvairiais būdais, bet svarbu žinoti, kad ryšys neturi būti tobulas, o tėvai savo vaikams išlieka svarbūs visą gyvenimą.

„Net ir vaikui augant, keičiantis jo prioritetams ir aplinkai, jam labai svarbu turėti bent vieną artimą žmogų, su kuriuo jis galėtų jaustis saugus. Toks žmogus vaikui turėtų būti nuspėjamas ir prieinamas. Nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų dažniausiai tokį saugumą vaikas pajaučia būdamas kartu su savo tėvais, tad ir ateityje jų vaidmuo išlieka labai svarbus. Kiekvienam vaikui rūpi, ką tėvai apie jį galvoja ir kaip jį priima, taip pat, stebėdami savo tėvų elgesį, bendravimą, jie mokosi. Tad tėvams svarbu parodyti vaikui, kad ir jie yra netobuli – kartais linksmi ir sėkmingi, o kartais – klystantys, bandantys įveikti sunkumus. Būtent taip formuojasi saugus ir artimas ryšys, kuris, nors ir nėra tobulas, bet tikras ir patikimas“, – sako dr. I. Daniūnaitė.

Nukrito perfekcionizmo šydas

Žurnalistė, knygų autorė, laimės tyrinėtoja Rimantė Kulvinskytė sako, kad pirmagimės atsiradimas gyvenime buvo tam tikra kelionė, kurioje iš pradžių ji stengėsi būti tobula ir visuomet pozityvi mama, tačiau ilgainiui suprato, kaip svarbu atsigręžti į save, į asmeninius poreikius ir laisvai reikšti emocijas prie savo dukros – savo pavyzdžiu parodyti, kad gyvenime būna visko, tiek juodo, tiek balto, ir kad visos emocijos yra vienodai svarbios ir reikalingos.

Dėl to, kaip tikina moteris, jų santykiai tapo laisvesni, nukrito perfekcionizmo šydas ir ėmė rastis dar stipresnis judviejų ryšys.

„Vieną dieną, užuot bandžiusi dirbtinai šypsotis ir žaisti tobulą mamą, nuoširdžiai prisipažinau Lunai, kad esu pavargusi ir tingiu jai sekti pasaką. Tuo metu jai buvo tik treji metai, bet puikiai prisimenu nuostabą dukros veide supratus, kad net ir jos visuomet linksma ir energinga mama gali pavargti ar būti liūdna. Nuo to prasidėjo mūsų saugaus ryšio kūrimas. Tad dabar aš jaučiu patį didžiausią apdovanojimą, kai matau, kad mano vaikas jaučiasi saugus su manimi net ir nesistengdamas būti man patogus. Man, kaip mamai, didžiausias komplimentas yra ne atvirukai, pažymiai ar dovanėlės, o tai, kad Luna drąsiai sako savo nuomonę, net jei ji nesutampa su manąja. Ji nebijo man nepatikti ar neįtikti – nuolat jai primenu, kad mano meilės jai jokie veiksmai ar žodžiai nepakeis. Galbūt galiu supykti, nusivilti, bet niekada nemylėsiu mažiau. Niekada“, – sako. R. Kulvinskytė.

Vaikui tėvai – patys svarbiausi žmonės, kurių šiluma, rūpestis, padrąsinantys žodžiai augina ir stiprina.

Pasak du vaikus auginančios mamos, tėvai, norėdami puoselėti artimą ryšį su savo vaiku, pirmiausia turėtų kurti ryšį su savimi.

„Vaikai mato, kiek mes iš savęs reikalaujame ir kaip save vertiname. Tad kuo atlaidesni sau esame, kuo mažiau save kritikuojame ir keliame nerealius reikalavimus, kuo daugiau save palaikome, tuo saugesnis jaučiasi ir mūsų vaikas, galėdamas būti tiesiog savimi ir nebijoti tai parodyti. Jeigu jam skauda, vadinasi, jam skauda, ir tai nėra „nieko tokio“. Jei jam svarbus žaislas, žaidimas, filmukas ar kažkoks nesutarimas su draugu, kuris mūsų, suaugusiųjų, akimis gali atrodyti „niekalas“, tas dalykas yra svarbus iš tiesų. Labai svarbu nenuneigti vaiko jausmų ir stengtis juos priimti, nes vaikui svarbu žinoti, kad tėvai jį myli visokį – nepaisant jo norų, emocijų ar pasirinkimų“, – pastebi R. Kulvinskytė.

Emocinio raštingumo svarba

„Manau, kad stipraus ryšio su tėvais sukūrimą lemia, visų pirma, tai, kiek laiko vaikas praleidžia kartu su tėvais, ir, antra, kiek, būdamas su jais, gauna įvairių patirčių. Buvimas kartu ir dalyvavimas aktyviose veiklose formuoja vaiko pasaulėžiūrą, jo požiūrį į bendruomenę, visuomenę, žmones ir į pačią valstybę“, – sako Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentas Jonas Trumpa.

Jis pastebi, kad, kalbantis su moksleiviais apie jų santykį su savo tėvais ir socialine aplinka, vaikai dažnai įvardija lūkestį, kad tėvai juos priimtų tokius, kokie jie yra – nebandydami jų pakeisti, o visuomenė būtų tolerantiškesnė jų sprendimams ir pasirinkimams.

„Kuriant ryšį didelę reikšmę turi ir emocinis raštingumas, kuriam, turint omeny šiuolaikinių vaikų patiriamus sunkumus – pavyzdžiui, fizinį smurtą ar patyčias, – turėtų būti skiriama daugiau dėmesio ir resursų tiek šeimoje, tiek mokyklose. Svarbu mokyti vaikus empatijos, tolerancijos ir pagarbos kitam žmogui, nes sveikas ir geras žmogiškas santykis neįmanomas be šių vertybių“, – sako J. Trumpa.NAUJAUSI KOMENTARAI

Šiaurė

Šiaurė portretas
O kaip vaikui rasti saugumą, kai motina daužo, smurtauja fiziškai ir psiichoologiškai ir vaikų teisės nepasirūpina vaiko saugumu nuo smurtaujančios motinos. Ar tik alkocholis yra nesaugu vaikui ?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

 • Sutuoktinių skyrybos: vaiko poreikiai negali būti „pastumiami“ į šoną
  Sutuoktinių skyrybos: vaiko poreikiai negali būti „pastumiami“ į šoną

  Pastebima, kad besiskiriančios poros atsakingiau žiūri į vaiko jausmus ir stengiasi padėti vaikams išgyventi permainas. Tačiau vaiko teisių gynėjams vis dar tenka įsitraukti į pagalbą poroms, kurioms per skyrybas arba po jų iškyla sun...

 • Nusikaltimas prieš mane – ne mano kaltė
  Nusikaltimas prieš mane – ne mano kaltė

  Į konsultacijas Austėja ateina ne viena. Jau antras mėnuo, kai nuolatinėmis Austėjos gyvenimo palydovėmis tapo Kaltė ir Gėda. Artimiau su jomis Austėja susipažino vieną pavasario rytą, kuris buvo visai ne toks, kokio ji tikėjosi. ...

  3
 • Jau ketverius metus Lietuvoje veikia neviešinta programa: tėvai čia ateina ir kamuojami kaltės
  Jau ketverius metus Lietuvoje veikia neviešinta programa: tėvai čia ateina ir kamuojami kaltės

  Nuo realaus bendravimo vengimo ir pykčio priepuolių. Kokios psichologinės problemos kamuoja vaikus ir paauglius, ir ar užtenka pagalbos? Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad vaikai psichologinę pagalbą turėtų gauti mokyklose, bet kalbama ir apie ...

  4
 • Kaip žinoti, kad vaikas pasiruošęs pirmai klasei?
  Kaip žinoti, kad vaikas pasiruošęs pirmai klasei?

  Vaikas moka skaityti ir rašyti – tokius reikalavimus ir svarbiausius kriterijus pradėti lankyti pirmą klasę dažniausiai išskiria būsimų pirmokų tėvai. Psichologė Virginija Rekienė teigia, kad akademinis pasiruošimas ne toks...

  1
 • Kaip padėti pykstančiam vaikui?
  Kaip padėti pykstančiam vaikui?

  Dėl amžiaus ar patirties stokos vaikams ne visada pakanka įgūdžių reikšti savo jausmus. Tad kartais stiprios jų emocijos perauga į pyktį, smurtinius santykius su kitais vaikais. Tyrimai rodo, kad vaikų pykčio valdymas šiandien yra vien...

  5
 • 10 požymių, kad moteris nori su jumis permiegoti
  10 požymių, kad moteris nori su jumis permiegoti

  Vyrai ir moterys savo susidomėjimą, ypač intymų, išreiškia skirtingai. Dėl socialinių normų, vyrams dažnai tai yra paprasta ir tai jie gali parodyti gana tiesmukai. Moterims viskas kitaip – daugelis jų atvirai nepasakys, kad nori s...

  35
 • Apklausa: translytį savo vaiką palaikytų tik ketvirtadalis
  Apklausa: translytį savo vaiką palaikytų tik ketvirtadalis

  6 iš 10 Lietuvos gyventojų teigia žinantys, kas yra translyčiai asmenys. Būstą tokiam asmeniui išnuomotų mažiau nei pusė, o savo translytį vaiką palaikytų tik ketvirtadalis – parodė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užs...

  13
 • „Vilties knyga“ – išeitis visuomet yra
  „Vilties knyga“ – išeitis visuomet yra

  Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje vyko „Jaunimo linijos“ inicijuotos knygos „Vilties knyga“ pristatymas. Joje aprašyti psichoterapeutės Ingos Juodkūnės pokalbiai su garsiais ir mažiau žinom...

 • Kaip persijungti į atostogų režimą?
  Kaip persijungti į atostogų režimą?

  Nenumaldomai artėjant vasarai, draugų kompanijoje, šeimos rate ir net darbo aplinkoje vis dažniau pasigirsta kalbų apie planuojamas atostogas. Psichologė Ugnė Juodytė sako, kad ne tik darbo, bet ir kokybiško poilsio laikui vertėtų pasiru...

 • Psichologai: ši flirto technika pavyks visiems ir beveik visada
  Psichologai: ši flirto technika pavyks visiems ir beveik visada

  Kai jau savo simpatiją pakviečiame į pasimatymą, atrodo, kad sunkiausia jau padaryta. Tačiau daugeliui tenka susidurti su nemalonia situacija, kai viduryje pasimatymo atsiranda jausmas, kad nieko nesigaus, rašoma ladbible.com portale. ...

  5
Daugiau straipsnių